کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بینی

23 اسفند ، 1397
گروه تحقیقاتی کلینیک
0 کامنت

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بینی

پس از هر عمل جراحی به دلیل تغییر در بافت ها و ساختار اعضا نیاز به مراقبت هایی وجود دارد تا آسیبی به بیمار وارد نشود و ساختار مورد نظر به عمل آید. از این رو داشتن اطلاعات درباره مراقبت های پس از جراحی بینی بسیار ضروری است.

مراقبت های بعد از رینوپلاستی

پس از عمل رینوپلاستی مانند تمام انواع دیگر جراحی ها نیاز به مراقبت ها و رعایت نکات مخصوصی وجود دارد تا نتیجه دلخواه از عمل بدست آید.از این رو ما در ادامه مراقبت های پس از جراحی زیبایی بینی که باید رعایت کنید را برایتان ذکر کرده ایم تا مشکلاتی برایتان پیش نیاید 

مراحل اولیه جراحی زیبایی بینی

شش روز بعد از عمل بیمار برای برداشتن بخیه مورد معاینه قرار خواهد گرفت. در برخی از بیماران ورم بعد از عمل شدید تر است بنابراین بیمار نیاز به اطمینان مجدد و مشاوره خواهد داشت. همچنین بیمار می تواند از چسب رنگ پوست به مدت چند روز بیشتر استفاده نماید. بدین وسیله با شرایط راحت تر کنار می آیند.

جراحی پلاستیک بینی

نتایج نامناسب زودهنگام از رینوپلاستی

نتایج هیچ گاه کامل نیستند ولی ظاهر بینی بیمار در روز های اولیه بعد از عمل می بایست مناسسب باشد. گه گاه بینی بیمار ممکن است در روز اول بعد از عمل و یا تا چندین روز بعد از برداشتن بخیه زیبا به نظر نرسد. شایع ترین مشکل در این مرحله این است که بینی زاویه منفرجه زیادی با لب دارد. امیدواری برای راه حل و انتظار چندین ماهه و یا یک ساله ایده خوبی به نظر نمی رسد. بیمار از این انتظار راضی نخواهد بود. بیمار در طول این مدت به احتمال زیاد پرخاشگر خواهد بود. امید واهی به بیمار دادن مبنی بر رفع شدن خود به خود مشکل کار اشتباهی است.  راه حل موجود برای رفع این مشکل بازگشت به اتاق جراحی و اصلاح آن پیش از بهبودی بافت می باشد. این بازگشت می بایست تنها در صورتی انجام پذیرد که مشکل قابل اصلاح و یا مشهودی تشخیص داده شود برای مثال جابجایی مشهود پیوند. اعلام نیاز به تصحیح فوری بهتر از ملاقات های خسته کننده در طول زمان است.

برخی از بیماران به واسطه جذب مواد تولید شده به صورت مستقل قرار داده شده در بینی، در روزهای اولیه بعد از عمل دچار مشکل می شوند. این امر موجب افسردگی جزئی در بیمار می شود. به جای انتظار 5 تا 6 ماهه برای فرارسیدن زمانی که بیماران از فیلر (پرکننده) دائمی دریافت می کنند برای مثال درمیس، فاشیا و یا غضروف خرد شده، اغلب بهتر است از فیلر های موقتی مانند کلاژن، یا محصولات اسید هیلایورومیک استفاده شود. این امر موجب کاهش میزان استرس در بیمار شده و تا پیدا کردن یک راه حل دائمی برای جراح زمان خریداری می کند.

کرتیکو استروید

بیمارانی که تحت جراحی ثانویه قرار می گیرند دارای تورم خواهند بود. تریامسیلونون وسیله ای مفید برای کاهش تورم و زمان آن و کمک به بیمار برای گذران زمان سخت تورم و حجم بزرگ نوک بینی می باشد. استفاده از این دارو در هفته های 4 تا 6 بعد از عمل آغاز می شود. در آغاز از دوز های کم مانند 1 میلی لیتر استفاده می شود. باید توجه داشت که تزریق به صورت زیر پوستی نباشد تا بیمار دچار خشکی پوست نشود. این تکنیک تزریق به مدت 3 هفته اجرا و در صورت نیاز به تعداد شش بار انجام می شود.

رینوپلاستی

بافت مردگی در بعد از جراحی بینی به روش باز

در جراحی باز، یک عارضه نایاب ولی محتمل مبنی بر بافت موردگی در فلپ وجو دارد. خوشبختانه در صورتی که جراحی اولیه از نوع باز بوده باشد این عارضه در جراحی ثانویه محتمل نیست زیرا پوست شرایط لازم برای این جراحی را بدست آورده. دلایل زیادی برای این عارضه وجود دارد: استعمال دخانیات، گسترش ناکافی پوست به علت زخم و یا آسیب ناشی از جراحی قبلی، کمبود چربی در فلپ، برش بیش از حد پره های بینی. برا جلوگیری از آن از بیماران خواسته می شود تا 10 روز قبل از جراحی از دخانیات استفاده نکنند. در بیمارانی که دارای جای زخم ئر پوست، نازکی پوست، پوست بی رنگ هستند استفاده از روش باز ترجیح داده نمی شود.

فلپ پوست هیچ گاه دچار کمبود چربی نمی شود مگر اینکه هرگونه بافت نرم از پوست دورسل جدا شود. در صورت جدا شدن کامل پره های بینی احتمال مواجه با گردش بینی زیاد است. روهریخ و همکارانش اقدام به تشریح گردش و گسترش پوست بینی و چگونگی نقش شاخه های شریان خونی در اطراف پره های بینی در جریان خون در نوک بینی پرداخته اند. برای جلوگیری از مواجه با این مشکل باید برش در پایه بینی با احتیاط انجام شود و نباید در تمام طول شیار های پره های بینی ادامه یابند.

درمان مرگی بافت نیاز به مدیریت محافظه کارانه ای دارد. برش در زخم به همراه پیوند مورد استفاده قرار نمی گیرند. بینی بدون وجود این میزان از زخم به طرز شگفت انگیزی قادر به بهبود است. هر چند که ایجاد زخم ایجاد شده از پیوند پوست قابل مشاهده است. پزشک عموما ترجیح می ده تا یک سال قبل از تصمیم گیری برای اقدام به جراحی صبر کند.پ

اثر زخم در ناحیه کلوملار

خوشبختانه اثر زخم در ناحیه کلوملار مشکلی است که کمتر پیش آمده که نیاز به تصحیح مجدد داشته باشد. هرچند که مواردی برای تصحیح مجدد در این ناحیه وجود خواهند داشت. مشکل عموما از ضخیم شدن بافت نرم حاصل می شود. طرح اثر زخم هیچ گاه علت مشکل نبوده است. مشکل دیگر شکاف در طول یکی از جناحین کلاملا می باشد که به واسطه ی قرار نگرفتن مناسب به بافت در محل خود در زمان بستن زخم اولیه اتفاق می افتد. به جای ایجاد برش در طول تمام اثر زخم بهتر با مشکل خاص تری مانند عدم وجود کلوملا مواجه شد. در مورد تورم درطول جناحین کلوملا بهتر است از یک برش ساده استفاده شود با فرض اینکه میزان کمی رشد در آن ناحیه رخ داده است. در صورت وجود فلپ متورم فیبروزی رکلوملار بهتر است اثر زخم به حال خود رها شود و اطراف کلوملا باز شده و بافت از تورم خارج شود.

سندورم فیبروزی بعد از جراحی زیبایی بینی

عموما ما بیماری را برای جراحی ثانویه ملاقات می کنیم که نیازمند یکی از روش های باز و بسته در جراحی باشد و نیازمند فرآیند حین عمل به معنی ساختار بینی شکل گرفته مناسب باشد. هر چند که بیمار ممکن است دچار افزایش تورم، افزایش توده بافت، و در نهایت بینی ضخیم تر که گسترده تر یا ضخیم تر و یا حتی بدتر از بینی اصلی فرد می شود.

جراحی بینی

بیماران سختگیر پس از جراحی زیبایی بینی

در جراحی ثانویه بیمارانی وجود دارند که به سختی از نتیجه راضی می شوند. فرآیند مدیریت  بعد از جراحی نیازمند صبر و حوصله می باشد. نگرانی های بیمار باید مورد توجه قرا بگیرند. به بیمار باید اطمینان داده شود که تمامی اقدامات موجود و ممکن برای دستیابی به بهترین نتیجه انجام خواهد شد. به محض اطلاع از اینکه شرایط بیمار بهتر نخواهد شود و جراحی بازنگری مورد نیاز خواهد بود، موضوع می بایست با بیمار مطرح شود.

بیماران عادلانه تر قضاوت خواهند کرد در صورتی که درکی از امید برای ننتایج بهتر داشته باشند. کسب نظر شخص دیگر برای بیمار بسیار کمک کننده خواهد بود. کسب نظر یک همکار به بیمار این اطمینان را می دهد که تمامی اقدامات ممکن انجام شده است و همچنین ایده های جایگزینی را که به ذهن خود جراح خطور نکرده در اختیار وی قرار می دهد. انتظار برای اینکه بیمار نظر جراح دیگر را بدست آورد، فرآیندی مشکل ساز است. زیرا این پزشک با شما و نوع کار شما آشنایی نداشته و ممکن است به نابجا از شما انتقاد کند.    

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX