کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

مزایا و عوارض پروتز گونه

23 اسفند ، 1397
گروه تحقیقاتی کلینیک
0 کامنت

پروتز گونه، از جمله عمل های زیبایی پرطرفدار در بین مردم بخصوص خانم های جوان است. این عمل می تواند باعث از بین رفتن نقص های استخوان‌ گونه و زیباتر شدن آن گردد‌. توسط عمل پروتز گونه می توان شل شدگی و فرورفتگی گونه در اثر افزایش عمر را نیز از بین برد. رفع نواقص مادرزادی گونه ها و صورت نیز از مزایای این عمل است. عمل پروتز گونه مانند سایر عمل ها ممکن است معایبی نیز داشته باشد اما اگر عمل پروتز خود را به دست پزشک مجرب بسپارید به راحتی می توانید جلوی خطر احتمالی و عواقب بد آن را بگیرید.

پروتز گونه چیست؟

عمل برجسته کردن و افزایش حجم گونه و یا گونه گذاری را پروتز گونه می گویند. این عمل باعث برجسته شدن گونه ها و بهتر شدن ظاهر استخوان های گونه می شود. پروتز کردن گونه باعث زیباتر شدن صورت و توازن اندام های صورت می شود و به همین دلیل در بین خانم های جوان بسیار طرفدار دارد. پروتز گونه به سه شکل مالار، جهت بهبود نقص های استخوان گونه، ساپ مالار برای اصلاح کمبود گوشت گونه و ترکیبی برای اصلاح نقص استخوان گونه و نقص گوشتی گونه هر دو باهم، انجام می شود.

پروتز کردن گونه ها، با ایجاد شکاف در داخل دهان و بالای خط لثه های بالایی و قرار دادن مواد پروتز در داخل آن شکاف انجام می گیرد. پروتز گونه با مواد سیلیکونی و یا اتیلن متخلخل انجام می شود. بهترین نوع پروتز ، پروتز با استفاده از مواد سیلیکونی می باشد. مواد سیلیکونی مواد نرمی شبیه استخوان هستند که روی استخوان قرار می گیرند و به راحتی می شود در صورت رضایت نداشتن و یا در مواقع نیاز به تعویض، آن را از گونه خارج کرد. از جمله معایب استفاده از اتیلن متخلخل در پروتز این است که در صورت نیاز به جدا کردن آن از گونه، این کار به سختی انجام می شود‌ چرا که با استخوان های گونه ادغام می شود.

تزریق پروتز گونه

مزایای پروتز گونه

 داشتن گونه های برجسته و زیبا به صورت عادی فقط با چاق شدن امکان پذیر است که این چاقی قبل از اینکه باعث برآمده شدن گونه شود جاهای دیگر بدن را چاق و بدفرم می کند. از مزایای پروتز، برجسته کردن گونه ها بدون چاقی سایر اندام بدن است. عمل  گونه گذاری یک عمل سریع و سرپایی است و نتایج دائمی دارد. افرادی که با بالا رفتن سن دچار گود شدن، شل شدن و تو رفتگی گونه ها شده اند نیز با پروتز می توانند جوانی صورت را به خود هدیه دهند. پروتز می تواند آسیب های وارد شده به استخوان گونه را ترمیم کند و زیبایی گونه و برجستگی آن را برگرداند. رفع مشکلات مادرزادی در گونه ها اعم از صافی گونه ها و نامتقارن بودن آنها و از بین رفتن بافت آنها نیز توسط پروتز و گونه گذاری امکان پذیر است. ایجاد تناسب و تعادل در بین اجزای صورت از مزایای پروتز گونه است. مشخص است که زیبایی می تواند اعتماد به نفس از دست رفته کسانی را که اعتماد به نفس خود را به خاطر ظاهر نازیبا از دست داده بودند را به آنها بازگرداند. پروتز برای کسانی نیز که به ژل های تزریقی در گونه گذاری حساسیت دارند مناسب است.

نتیجه پروتز گونه

معایب پروتز گونه

در پروتز گونه موادی که روی استخوان برای برجسته کردن گونه، قرار داده می شود از جنس خود بدن نیست و یک ماده خارجی است و ممکن است بدن به آن حساسیت نشان دهد و در برخی موارد با عفونت همراه شود. گاهی عفونت و حساسیت ها با دارو قابل حل است اما در مواردی این حساسیت و عفونت آنقدر زیاد می شود که دارو و آنتی بیوتیک نمی تواند مشکل را رفع کند و پزشک مجبور می شود آن را خارج کند.  آتروفی عضلات از دیگر معایب پروتز است.

در هنگام عمل پروتز مقداری از عضلات گونه برای گذاشتن مواد پروتز برداشته می شود و این عمل باعث می شود عضلات صورت آسیب ببیند. گاهی این آسیب به ضعف عضله منجر می شود ‌. ضعف عضله باعث از بین رفتن خنده طبیعی و تبدیل شدن آن به خنده مصنوعی می شود و باعث می شود نتوانید مثل قبل از ته دل بخندید.

از معایب آن این است که ممکن است سرفه، خمیازه و یا خنده باعث شود که پروتز شما در صورت جابجا شود و صورت شما نامتقارن گردد و در نهایت مجبور شوید مواد گونه خود را خارج کنید. از خطرات و عوارض جانبی بعد از عمل گونه گذاری می توان به خونریزی، کبودی، تورم و به جا ماندن اسکار یا همان جای زخم اشاره کرد. گاهی برای رفع مشکلات ظاهری گونه و یا برجسته کردن آن از تزریق ژل استفاده می شود که این روش هم در صورت صحیح انجام نشدن تزریق فرد را با مشکلاتی مانند افتادگی گونه مواجه می سازد.

پروتز گونه

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
خدمات مرتبط
  • جراحی گونه
    جراحی گونه
    جراحی زیبایی گونه و گونه گذاری با کیفیت را
    ادامه مطلب
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX