کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

انواع شکاف لب و روش ترمیم شکاف لب

15 تیر ، 1398
گروه تحقیقاتی کلینیک
0 کامنت

انواع شکاف لب و روش ترمیم شکاف لب

چند سالی است که کودکان در بدو تولد با مشکل مادرزادی به نام لب شکری و یا همان شکاف لب و کام مواجه می شوند که البته این نوع آرزه در دوران جنینی قابل تشخیص می باشد و در 6 ماهگی نوزاد مراحل ترمیم شکاف لب برای وی صورت می گیرد.

لب شکری در کودکان

شکاف لب یا لب شکری چیست؟

شکاف لب یا لب شکری نوعی ناهنجاری مادرزادی است که کودک در دوران جنینی تحت تاثیر عوامل گوناگونی دچار عدم تشکیل صحیح لب بالایی می شود و انواع گوناگونی از آن در کودکان مشاهده می شود.

انواع شکاف لب:
- شکاف در یک طرف لب
- شکاف در یک طرف لب و بینی
- شکاف در دو طرف لب
- شکاف در دو طرف لب و دهان
جراحی لب شکری مادرزادی

روش ترمیم شکاف لب:

ترمیم شکاف لب شامل چندین مرحله می شود این مراحل به صورت کلیه به مراحل قبل از جراحی زیبایی و جراحی تقسیم بندی می شوند.

مرحله قبل از عمل جراحی: 

مراحل قبل از عمل جراحی جهت رسیدن به نتایج بهتر و کاهش تعداد دفعات عمل در سنین کودکی و البته درمان سریع می باشد.

نوار پیچی و قالب گیری نازو آلوئولار:

این مرحله جهت افزایش بهبود و تاثیر جراحی های اولیه انجام می گیرد و برای کودکانی با شکاف لب وکام بزرگ صورت می گیرد در حقیقت از لثه، لب و بینی یک نوار و یا قالبی قبل از جراحی توسط متخصصان تهیه می شود که هدف از قالب گیری کوچک کردن شکاف لثه و لب قبل از جراحی می باشد.

مراحل جراحی:

جراحی جهت ترمیم شکاف لب اغلب در سن 6 ماهگی نوزادان صورت می گیرد و علت آن تغییر راحت محل قرار گیری عضلات و پوست می باشد و در سنین بالا تنها نیاز به جراحی های جزئی می باشد.

بیهوشی:

جهت بیهوشی به کودک داروهایی تزریق می شود تا کودک در حین عمل راحت باشد و متوجه دردی نشود که اصولا از بیهوشی عمومی و یا بیهوشی ریوی استفاده می شود.

برش:

در مرحله جراحی برش بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که متخصصان باید در اطراف شکاف لب، شکاف هایی را ایجاد کنند و بافت های اطراف بریدگی را کشیده و با استفاده از بخیه ببندند.

در این مرحله متخصصان باید وضعیت بافت و عضلات ناحیه کام را به دقت بررسی نمایند تا بتواند به درستی شکاف این ناحیه را رفع کنند و البته شکل ظاهری کودک در مقایسه با فرد سالم تفاوتی نداشته باشد.

در تمامی مراحل محل زدن بخیه ها بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که در صورت اشتباه، کودک نمی تواند تکلم و تنفس مناسبی داشته باشد بدین منظور بخیه ها در طول کام زده می شود تا طول سقف کام کودک به اندازه کافی بزرگ شود و در مراحل رشد برای وی مشکلی ایجاد نشود.

بستن بریدگی در ترمیم شکاف لب:

پس از ترمیم شکاف لب و کام باید بریدگی های ایجاد شده را توسط بخیه های جذب شونده به طور کامل بست به گونه ای که برای کودک ظاهری طبیعی ایجاد شود.

نکات مهم در خصوص ترمیم شکاف لب: 

- پس از اتمام عمل جراحی، جای زخم بر روی لب بالایی و بینی مشاهده می شود که با گذشت زمان این زخم ها به مرور نابود می شوند.
- مراحل درمان کودکی که دچار شکاف لب می باشد از ابتدا تولد تا دوران بلوغ می باشد انتخاب چنین سنی برای درمان به دلیل تغییر شکل بافت و عضلات می باشد و بیشترین نتیجه مثبت از عمل جراحی در این سن حاصل می شود.
- جراحی های ابتدایی می تواند مشکلات تنفسی، تکلم و خوردن و آشامیدن را رفع نماید و جهت دستیابی به زیبایی بی نقص افراد باید تحت درمان و عمل های جراحی قرار بگیرند. 

روش های ترمیم لب شکری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX