کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

رژیم غذایی مناسب برای جراحی شکم

03 شهریور ، 1398
تیم تحقیقاتی کلینیک
0 کامنت

بعد از جراحی شکم چه موادی نباید به بدن برسد؟!

رژیم غذایی مناسب پس از جراحی شکم یکی از عوامل تاثیر گذار در روند بهبود پس از جراحی شکم می باشد در این دوران فرد باید مصرف مواد غذایی مضر را به صفر و در مقابل مصرف مواد غذایی مفید را افزایش دهد در ادامه به بررسی مواد غذایی مضر و مفید و علت اهمیت تغذیه پس از جراحی شکم می پردازیم.

رژیم غذایی مناسب پس از جراحی شکم

رژیم غذایی مناسب پس از جراحی شکم نقش بسیار مهمی در روند بهبود دارد و در صورت عدم رعایت از سوی بیمار، بیمار با مشکلات بسیاری مواجه می شود.

 • غذاهای حاوی چربی های اشباع شده
  افراد پس از جراحی شکم به هیچ عنوان نباید از غذاهایی که حاوی چربی های اشباع شده اند مصرف کنند چربی های اشباع شده به مقدار فراوان در غذاهای سرخ شده، فست فود ها، گوشت کبابی و لبنیات پرچرب یافت می شود و خوردن چنین غذاهایی در روند بهبود فرد جراحی شده اختلال ایجاد می کند.

غذاهای ممنوعه بعد از جراحی شکم

 • رژیم غذایی شور
  غذاهای شور حاوی مقدار زیادی سدیم هستند و از طرفی مصرف سدیم سبب تورم در بدن و افزایش مدت زمان نقاهت بیمار می شود. در واقع مصرف نمک آب بدن شما را جذب می نماید و همین مسئله سبب اختلال در روند بهبود می باشد.
 • غذا های حاوی شکر
  فرد پس از جراحی تا مدتی هیچ گونه فعالیتی ندارد بدین خاطر مصرف شکر سبب افزایش وزن می شود البته غذاهای شیرین میزان مواد معدنی و ویتامین های کمی دارند و نمی توانند به بدن بیمار مواد مورد نیاز را برساند بدین خاطر الزامی می باشد که پس از جراحی شکم میزان مصرف چنین غذاهایی را کاهش داد.
 • غذا های فرآوری شده
  غذاهای فرآوری شده حاوی شکر و کافئین هستند که تنها وزن فرد را افزایش می دهد و به روند درمان بیمار هیچ گونه کمکی نمی کند بدین خاطر در دوره ریکاوری به جای نوشیدنی های بسته بندی شده بهتر است مصرف آب را افزایش دهید.

نوشیدنی های ممنوعه بعد از جراحی شکم

 • سایر غذاهای مضر

دو مورد چربی های ترانس و کافئین در اغلب غذاهای فست فود یافت می شود این دو ماده برای فرد پس از جراحی شکم بسیار مضر می باشد چرا که چربی ترانس خطر ابتلا به بیماری های قلبی، چاقی مفرط را افزایش می دهد که این موارد پس از جراحی شکم مانند به صدا در آمدن زنگ خطر می باشد. کافئین به دلیل افزایش موقت و لحظه ای انرژی برای قلب و روند فعالیتش مضر می باشد.

علت رژیم غذایی مناسب پس از جراحی شکم

یکی از جراحی های زیبایی حساس در بدن، جراحی شکم می باشد بدین خاطر مصرف مواد غذایی در دوره بهبود و ریکاوری بیمار بسیار تاثیر گذار می باشد بنابراین فرد باید در این دوره، مصرف مواد غذایی که سبب افزایش سرعت در بهبود می شود را افزایش و مواد غذایی مضر را به صفر برساند. اغلب مواد غذایی که از سوی پزشک منع می شود در صورت مصرف سبب تورم و افزایش چربی در ناحیه شکم می شود.

در صورت عدم رعایت رژیم مناسب بیمار با چه مشکلاتی مواجه می شود؟

در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب پس از جراحی شکم برای بیمار عارضه های گوناگونی ایجاد می شود که در ادامه به برخی از آنها پرداخته می شود و بیمار در صورت داشتن علائم هر یک از موارد باید سریع به پزشک مراجعه نمایند.

 1. جوشگاه نامطلوب
 2. خونریزی داخلی
 3. جمع شدن مایع در زیر ناحیه مورد نظر
 4. ایجاد عفونت سطحی و عمیق
 5. بی حسی در ناحیه جراحی
 6. تغییر رنگ پوست شکم و یا ایجاد تورم های طولانی مدت
 7. جدا و کنده شدن زخم
 8. نابودی بافت های چربی پوست
 9. بروز مشکلات قلبی و عروقی
 10. افزایش درد در ناحیه شکم

موارد نام برده تنها بخشی از اثرات عدم رعایت رژیم غذایی مناسب پس از جراحی شکم می باشد و در مواقع اورژانسی فرد مجبور به جراحی مجدد می شود.

چه مواد غذایی باید پس از جراحی شکم مصرف شود؟

مواد غذایی بسیاری پس از جراحی شکم به روند بهبود بیمار کمک می نماید و آنچه در این مواد غذایی حائز اهمیت می باشد تازگی و پخت صحیح آنها می باشد.
مصرف کدو، آب، کربوهیدرات، غذاهای حاوی فیبر، پروتئین های قرمز، غذاهای دریایی و مصرف انواع ویتامین ها کاملا برای بهبود دوران ریکاوری مناسب و الزامی می باشد. 

مواد غذایی لازم بعد از جراحی شکم

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX