کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جوان سازی پوست با استفاده از مولکول های RNA

03 شهریور ، 1398
تیم تحقیقاتی کلینیک
0 کامنت

استفاده از مولکول های RNA در جوانسازی پوست

این روز ها هر فردی برای جوان سازی و جلوگیری از آسیب های پوستی و زیبایی هر چه بیشتر پوست خود تلاش و هزینه های زیادی را انجام می دهند. از دارو ها و کرم ها بگیر تا انواع و اقسام دستگاه های لیزر برای جوانسازی هر چه بهتری پوست و راه حل های دیگیری که با پیشرفت روز افزون علم ارائه می شود.
محققان به یک کشف جدید برای جوان سازی پوست دست یافته اند روش درمانی با تقویت ژن ها که به RNA  یا اسید رتینوئیک معروف است که روند درمانی لیزر و دارو اسید رتینوئیک یک مسیر مولکولی مشترک دارند.

رتینوئیک اسید چیست

رتینوئیک اسید نقطه شروعی برای مراقبت پوستی در جهان است و ترکیب شیمیایی شبیه به ویتامین A هستند و در درمان بیماری های پوستی و جوانسازی پوست استفاده می شود.
از نظر علم پزشکی دقیق تر بخواهیم صحبت کنیم اسید ریبونوکلئیک (RNA) یک مولکول پلیمری ضروری در نقش های مختلف بیولوژیکی در تنظیم ژن ها می باشد. RNA و DNA اسیدهای نوکلئیک هستند و در کنار ليپيدها، پروتئين ها و کربوهيدراتها، چهار ماكرومولكول اصلي ضروری برای تمام موجودات زنده شناخته شده است.
افراد کمتری با RNA پسر عموی DNA  خود هستند با این حال، RNA از اواخر دهه 1800 شناخته شده است.کار اصلی RNA انتقال اطلاعات ژن ها پروتئینی می باشد.
رتینوئیک اسید به یک سلول پروتئینی پوست می چسبد و این سلول را به هسته سلول، انتقال می دهد.بعد از آن با اتصال این پروتئین ها به هسته سلول،پروتئین سازی سلول پوستی آغاز می شود و این روند میلیون ها بار اتفاق می افتد تا روند رشد بلوغ سلولی در لایه اپیدرم و درم تغییر کند.

رتینوئیک اسید

بازسازی مو با RNA 

محققان کشف کرده اند با تقویت این مولکول ها می توان به جوانسازی پوست و بازسازی آن کمک شایانی کرد.محققان پوست دانشکده پزشکی جان هاپکینز معتقدند : شناخت زیست شناسی در پشت آسیب های سلولی به این نوع بازسازی می تواند نسل جدیدی از درمان های پوستی را ایجاد کند.
محققان طی دهه ها که بر روی موش ها آزمایش انجام داده اند می دانند که موش ها بر خلاف انسان پس از یک زخم عمیق ولیکول های مو را بازسازی می کنند.مطالعات اخیر نشان می دهد که این روند با استفاده از مولکول RNA در انسان هم قابل بازسازی است و میتوانند با تحریک این این سلول ها در محل زخم روند درمانی را طی کنند.
بهترین خدمات زیبایی کاشت مو را با ما تجربه کنید.

مولکول RNA

نقش مهم مولکول اسید رتینوئیک

محققان معتقدند RNA نقش مهمی در جوان سازی و بازسازی سلول های آسیب دیده پوستی دارد و حتی از درمان با لیزر و تزریق بوتاکس هم نتیجه بهتری در بر دارد.
طی یک آزمایش روی 17 بیمار آن ها دو روش درمانی، درمان با لیزر و اسید رتینوئیک را مورد بررسی قرار دادند.آنها روی بیماران 50 تا 55 سال برای رفع چین و چروک و آسیب های خورشیدی و لک درمان را شروع کردند.
یک سری بیمار ها درمانشان با لیزر طی یک هفته بررسی شد و یک ئسری هم با تقویت اسید رتینوئیک در پوست انجام شد که تقویت مولکول اسید رتینوئیک در بیماران نتیجه بهتری در بر داشت.

RNA در آینده

در حال حاضر مولکول اسید رتینوئیک تولید شده برای درمان آکنه، چین و چروک و لکه های خورشید استفاده می شود.محققان معتقدند درمان لیزر و مولکول اسید رتینوئیک دو روش موفقیت آمیز برای درمان آسیب های پوستی و جوانسازی پوست می باشد و این کشف جدید و تقویت مولکول اسید رتینوئیک و بازسازی سلول پوستی یک روش جدید و عالی برای پوست می باشد که به تازگی در حال رونق است و مولکول اسید رتینوئیک تبدیل به یک عامل اصلی برای کاهش چین و چروک شده است. 
محققان در تلاش هستند که بازسازی فولیکول های مو و جای سوختگی را با استفاده از مولکول اسید رتینوئیک نیز ممکن سازند و با توجه به یافته های RNA این اتفاق دور از ذهن نیست و در زمان نزدیک شاهده آن خواهیم بود.

جوانسازی پوست با RNA

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX