کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

بینی کج یا پیچ خورده چه مشکلاتی به همراه خواهد داشت

10 تیر ، 1399
تیم تحقیقاتی کلینیک های جراحی زیبایی و پلاستیک
0 کامنت

بینی کج یا پیچ خورده

یکی از اهمیت زیبایی شناسی صورت، هماهنگی و تقارن بین اجزای صورت می باشد که بسیار مهم است. تقارن اعضای صورت نقش بسیار مهمی در زیبایی افراد دارد. مخصوصا تقارن در بینی که مهم ترین قسمت صورت است، مهم می باشد. کج بودن یا پیچ خوردگی در بینی در افراد به علت های زیادی به وجود می یاید که این افراد برای برطرف کردن آن نیاز به جراحی بینی دارند.

مشکلات بینی کج چیست؟

بینی صورت را در یک خط فرضی محور طولی، به دو نیم کره ی راست و چپ تقسیم می کند اگر زاویه و قسمتی از آن به سمت چپ یا راست انحراف داشه باشد، به بینی شکل کمانی یا سینوسی می دهد یا ممکن است بر اثر ضربه یا تصادف بینی دارای فرورفتگی باشد که بینی را کج نشان می دهد.

یکی از چالش های جراحی بینی با روش سپتورینوپلاستی اصلاح کج یا پیچ خوردگی بینی است. البته پچ خوردگی و کج بودن بینی به دلایل زیادی ایجاد می شود و باید جراح روش های درمانی مناسب را برای بیمار تجویز کند. دقت پزشک در تشخیص و درمان بسیار مهم است تا بتواند یک روش درمانی و جراحی را به بیمار ارائه دهد. گاهی اوقات تشخیص اشتباه منجر به جراحی چند باره در بیماران می شود. جراح باید یک راه درمانی ارائه دهد که تعادل، تناسب و عملکرد بینی در آن همه به یک اندازه مهم باشد و اصلاح همه ی آن ها انجام شود.

مشکلاتی که بینی کج یا پیچ خورده به همراه خواهد داشت

مشکلاتی که بینی کج یا پیچ خورده به همراه خواهد داشت

بینی کج و پیچ خوردگی بینی چه مشکلاتی برای افراد ایجاد می کند

همان طور که گفتیم کج بودن یا پیچ خوردگی بینی به دلایل زیادی در افراد ایجاد می شود. ممکن است به دلایلی وراثتی، تصادف و... باشد. مشکلات وراثتی ناشی از هماهنگ نبودن رشد استخوان و غضروف می باشد که تقارن بینی را بهم می زند. هر چه سن افراد بیشتر می شود این کج بودن یا پیچ خوردگی خود را بیشتر نشان می دهد. مهم است که افراد بداند علت این ناهنجاری چیست تا برای درمان و اصلاح آن اقدام کنند.

بینی های که تقارن ندارند معمولا مشکلات آن ناشی از استخوان یک سوم بالایی بینی یا غضروف دو سوم پایین بینی است. انحراف عمودی عموما به شکل یک تابع سینوسی در فرد ظاهر می شود که در این مورد نوک بینی می تواند در مرکز تقارن قرار بگیرد یا خیر.

علت های کج شدن یا پیچ خوردگی بینی

 مهم ترین دلایل بروز این ناهنجاری عبارتند از:

 • انحراف خارجی بینی در افراد
 • پیچ خوردگی استخوان بینی
 • پیچ خوردگی غضروف بینی
 • انحراف داخلی یا سپتوم بینی
 • مسائل وراثی
 • تصادف و خوردن ضربه شدید به بینی

جراحی بینی کج یا رفع پیچ خوردگی بینی سخت می باشد؟

بله این روش یک جراحی سخت و چالش برانگیز می باشد. گاهی برای رسیدن به یک فرم خوب در بینی، چندین بار عمل انجام می شود. مخصوصا اگر در زمان کودکی باشد این پیچیدگی بیشتر نیز می باشد. بیماران باید بدانند که گاهی این ناهنجاری به طور کامل قادر به درمان نمی باشد و همه مشکلات رفع نخواهد شد. یکی از مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید انتخاب یک جراح خوب و مجرب است که بتواند آن طور که باید انتظارت شما را برآورده کند.

آناتومی بینی کج به چه صورت می باشد

اکثر نافرمی های بینی ناشی از نافرم بودن استخوان بالایی بینی و غضورف های طاق وسط بینی می باشد. طاق وسط بینی در میانی ترین قسمت بینی قرار گرفته است. این غضروف ها بسیار به ضربه حساس می باشند و می توانند با کوچیک ترین ضربه ای از استخوان جدا و منجر به کج شدن بینی شوند. اگر مشکلات از غضروف های نوک بینی ناشی شود، سپتوم بینی و غضروف های نوک بینی دوباره بازسازی می شوند و کل بینی تراز می شود. اگر بینی هنوز کج به نظر برسد باید بینی تحت جراحی قرار بگیرد و بینی دوباره شکسته شود و تعادل را در تمام قسمت های بینی برقرار کنند. دونوع آناتومی برای کج شدن بینی وجود دارد:

 • سپتوپلاستی: در اغلب اوقات کج شدن بینی یا پپیچ خوردگی بینی، ناشی از انجرام سپتوم بینی است که منجر به انسداد یک طرفه ی بینی می شود. این ساختار باید صاف شود تا انحراف به طور قطعی درمان شود.
 • استئوتومی: این اصطلاح به معنی شکستن بینی می باشد که برای بینی کج با کمک این نوع جراحی اصلاح می شود. البته برای صاف کردن انحراف پل بینی و برداشتن قوز بینی نیز این روش جراحی کاربرد دارد.

آناتومی بینی کج یا پیچ خورده

آناتومی بینی کج یا پیچ خورده

تکنیک های موجود برای اصلاح کجی بینی

باتوجه به انحراف و پیچ خوردگی بینی افراد، تکنیک هایی برای اصلاح آن وجود دارد. بینی از سه نقطه دچار انحراف می شود:

 • یک سوم بالایی بینی که بخش استخوانی بینی می باشد
 • یک سوم میانی که پل بینی می باشد و غضروفی می باشد
 • یک سوم پایینی که نوک بینی را شامل می شود.

برای تشخیص صحیح پیچ خوردگی و انحراف بینی باید هر سه قسمت توسط متخصص معاینه شود و باتوجه به آسیب ها در هر قسمت، جراح متخصص باید برنامه درمانی در نظر بگیرد که برای اصلاح تمام بینی باشد. هر چه برنامه درمانی دقیق تر باشد، موفقیت جراح بیشتر می باشد.

برخی از کجی های بینی ناشی از یک ضربه ی شدید است که با جا انداختن و گچ گرفتن اصلاح می شود. ولی اگر زمان زیادی از کج شدن بینی گذشته باشد نیاز به جراحی رینوپلاستی دارد. هدف اصلی این جراحی برای بهبود شرایط تنفسی و ظاهر بینی افراد می باشد. جراح باید آنالیز دقیقی از داخل و خارج بینی بیمار بدست آورد و طبق آن طرحی برای اصلاح بینی در نظر بگیرد. تکنیک های درمانی برای اصلاح بینی کج و پیچ خوردگی بینی با عمل های دیگر متفاوت و سخت تر می باشد به همین دلیل شما باید در انتخاب جراح بسیار دقت فرمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX