کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

بیماری ها و جراحی های شایع چشمی

01 مرداد ، 1399
تیم تحقیقاتی کلینیک های جراحی زیبایی و پلاستیک
1 کامنت

بیماری ها و جراحی های شایع چشمی را بیشتر بشناسید

بسیاری از بیماری های چشم علائم اولیه ندارند. ممکن است آن ها بدون درد باشند و تا زمانی که بیماری کاملاً پیشرفته نکند، ممکن است تغییری در بینایی شما مشاهده نشود. تنها و بهترین راه برای محافظت از بینایی شما از طریق معاینه منظم و حرفه ای چشم است. البته بین معاینه ها، اگر متوجه تغییر دید خود شدید، یا فکر می کنید ممکن است چشم شما به هر طریقی آسیب دیده باشد، باید سریعاً به یک متخصص مراجعه نمایید. باهم شایع ترین بیماری های چشمی را بررسی می کنیم.

بیماری های شایع چشمی

شایع ترین بیماری های چشمی در افراد مختلف

مهم ترین و شایع ترین بیماری های چشمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اختلال چشمی دژنراسیون ماکولا وابسته به سن

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) یک اختلال جسمی در مرکز شبکیه به نام ماکولا است.

بیرون زدگی چشم

بیرون زدگی چشم یا bulging eyes در شرایطی اتفاق می افتد که یکی یا هر دو چشم از حدقه چشم بیرون بیاید که در اثر ضعف هایی مانند تورم ماهیچه ها، چربی و بافت پشت چشم، از حدقه ی چشم بیرون میزند.

آب مروارید

آب مروارید نوعی تخریب کننده و بیماری چشمی است که در آن مردمک چشم به تدریج مات می شوند و بینایی بیش از حد از بین می رود.

آب مروارید در نوزادان

در موارد نادر، کودکان در چند سال اول زندگی دچار آب مروارید می شوند.

رتینیت چشم

رتینیت یک عفونت جدی شبکیه است که غالباً مبتلایان به ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) را تحت تأثیر قرار می دهد و ممکن است بر افراد دارای اختلالات ایمنی دیگری نیز تأثیر بگذارد.

کور رنگی

کور رنگ در واقع به معنای واقعی نابینایی نیست، بلکه یک نقص در بینش رنگ است. افرادی که تحت تأثیر آن قرار گرفته اند، با اکثر افراد در مورد تطابق رنگ ها هم نظر نیستند.

انحراف چشم یا استرابیسم

اختلال چشم های متقاطع (یا استرابیسم) هنگامی اتفاق می افتند که چشمان یک شخص به طور همزمان قادر به تراز شدن در یک نقطه نیستند و به نظر می رسد که در جهت های مختلف خط قرار گرفته است.

ورم ماکولای دیابتی

اختلال ماکولای دیابتی، در اثر تجمع مایع در ماکولا ایجاد می شود. بیماران مبتلا به DME معمولاً تاری دید دارند که می تواند شدید باشد.

چشم شناور و پریدن چشم

شناورها نقاط کوچک یا ابرهایی هستند که به دور میدان دید شما منتقل می شوند به خصوص هنگامی که به یک پس زمینه روشن مانند یک دیوار خالی یا یک آسمان آبی بی ابر نگاه می کنید.

گلوکوم

گلوکوم وقتی ایجاد می شود که مایعات در چشم باعث ایجاد فشار می شوند و به عصب بینایی آسیب می رسانند.

قوز قرنیه

هنگامی که قرنیه در جلوی چشم، که به طور معمول گرد است، نازک و مخروطی شکل می شود، قوز قرنیه در چشم ایجاد می گردد.

تنبلیه چشم

که معمولاً با نام تنبلی شناخته می شود، آمبلیوپی بینایی ضعیف در چشم است که از دوران کودکی به علت پیگیری کم بینایی در افراد ایجاد می شود.

دید کم

هر وقت عینک های معمولی یا لنزهای تماسی باعث ایجاد دید کافی نمی شوند، تصور می کنید که دچار کم بینایی شده اید.

جداشدگی شبکیه

هنگامی که شبکیه جدا می شود، غشای حساس به نور در پشت چشم از بافت عصبی جدا می شود و خون در زیر آن قرار می گیرد.

پیچش پلک

گاهی اوقات پلک شما به راحتی پیچیده می شود.

یوئیت چشم

یوئیت التهاب داخل چشم است به طور خاص بر یک یا بیشتر از سه قسمت چشم که یووا را تشکیل می دهد تأثیر می گذارد.

شایع ترین بیماری چشمی در افراد مختلف

رایج ترین راه های درمان و جراحی بیماری های چشمی

روش های زیادی برای رفع مشکلات بینایی وجود دارد. جراحی می تواند مشکلاتی مانند آب مروارید و گلوکوم را برطرف کند. سایر روش ها می توانند بینایی ضعیف را بهبود بخشند. در اینجا لیستی از رویه های درمانی بیماری های چشمی معمول آورده شده است، که چرا ممکن است به آن ها احتیاج داشته باشید و هنگام انجام آن ها چه انتظاراتی باید مدنظر بگیرید.

1. لیزیک

لیزیک برای کراتو میلوز چشم استفاده می شود. این روش برای افرادی مناسب است که بدون نیاز به استفاده از لنزهای تماسی یا عینک، می توانند دید بهتری داشته باشند. لیزیک رایج ترین نوع جراحی انکسار است. این جراحی مشکلات مربوط به تمرکز چشمان شما را برطرف می کند. در این روش از لیزر برای از بین بردن بافت زیر سطح قرنیه استفاده می شود و باعث تغییر شکل قرنیه می گردد. لیزیک می تواند نزدیک بینی، دور بینی یا آستیگماتیسم را اصلاح کند.

لیزیک یک عمل سرپایی است، به این معنی که نیازی به بستری در بیمارستان ندارد. برای انجام عمل هر دو چشم حدود 30 دقیقه زمان لازم است. در طی یک روز بعد از عمل، بهبود بینایی خود را مشاهده خواهید کرد و شاید هم بلافاصله، البته ممکن است یک یا دو روز ناراحتی در چشم مثل درد و سوزش داشته باشید.

2. PRK یا لازک چشم

نام کامل این روش کراتکتومی فوتورفراکتیو است. این نوع دیگری از جراحی انکسار است. PRK همچنین نزدیک بینی، دوربین بودن و آستیگماتیسم را اصلاح می کند، بنابراین نیازی به لنزهای تماسی یا عینک نخواهید داشت. پزشک شما برای از بین بردن سلول های روی سطح قرنیه از لیزر استفاده خواهد کرد. برخلاف لیزیک، PRK شامل ایجاد "فلپ" در قرنیه قبل از تغییر شکل سطح نیست. برخی از چشم پزشکان PRK را به لیزیک ترجیح می دهند و قرنیه برخی از بیماران برای PRK مناسب تر از لیزیک است.

احتمالاً این روش را در مطب پزشک خود انجام خواهید داد. انجام عمل روی هر دو چشم حدود 10 دقیقه طول می کشد. از آنجا که پزشک شما به طور مستقیم روی سطح قرنیه کار می کند، ممکن است بعد از عمل چشم شما به بعضی آسیب برساند. شاید چند هفته نتوانید رانندگی کنید. بینش بیشتر افراد طی چهار هفته 80٪ و پس از 12 هفته 95٪ بهبود می یابد.

3. جراحی آب مروارید

آب مروارید بر روی لنز چشم شما ایجاد می شود و باعث ایجاد ابری در سطح چشم می گردد. این باعث می شود دید شما مبهم و کسل کننده شود. آب مروارید با افزایش سن شایع است. جراح می تواند معمولاً در کمتر از یک ساعت مشکل را برطرف کند. جراح چشم شما لنزهای آسیب دیده شما را با ماده مصنوعی جایگزین می کند. این عمل همچنین یک روش سرپایی است. در ابتدا بینایی شما مبهم خواهد بود اما طی دو روز بهبود می یابد. ممکن است در حین بهبودی سوزش و درد به همراه داشته باشید

4- جراحی گلوکوم

گلوکوم ناشی از آسیب به عصب بینایی در چشم شما است. ایجاد فشار در چشم علت معمول است. گلوکوم می تواند باعث کوری شود. دو نوع جراحی می توانند گلوکوم را درمان کنند. هر دو هدف کاهش فشار در چشم شماست. جراحی لیزر برای گلوکوم یک روش سرپایی است بنابراین می توانید پس از انجام آن به خانه بروید. ممکن است بعداً احساس ناراحتی کنید یا باعث تاری دید می شوید. اما، می توانید روز بعد به فعالیت های منظم خود برگردید.

گزینه دیگر جراحی گلوکوم معمولی است. اگر عمل لیزر مؤثر نباشد ممکن است به این مورد نیاز داشته باشید. این نیز یک روش سرپایی است. اما، ممکن است چشمان شما اشک جمع شود یا قرمز به نظر برسد که حدود یک هفته طول خواهد کشید تا بتوانید به فعالیت های منظم خود بازگردید.

رایج ترین جراحی های بیماری چشمی

5- جراحی رتینوپاتی دیابتی

اگر مبتلا به دیابت هستید و قند خون شما تحت کنترل نیست، رتینوپاتی دیابتی می تواند ایجاد شود. سطح قند خون بالا می تواند به رگ های خونی، از جمله مواردی که در چشمان شما هستند، آسیب برساند. این باعث می شود رگ های خونی مایع و خون را داخل شبکیه جمع کنند. دید شما می تواند تغییر کند. همچنین در چشمان خود چیز هایی شناور می بینید که مثل لکه به نظر می رسند. یک روش برای این کار در مطب پزشک انجام می شود. جراح چشم ممکن است از لیزر برای کاهش تورم در چشم شما و ترغیب رشد رگ های خونی جدید استفاده کند.

این عمل جراحی همچنین به جلوگیری از خونریزی عروق خونی در آینده کمک می کند. با این وجود، شما هنوز هم ممکن است تاری دید داشته باشید و به عمل جراحی لیزر بیشتری نیازمند شوید. ویترکتومی چشم نوع دیگری از جراحی های رتینوپاتی دیابتی است. هدف آن خلاص شدن از شر خونریزی و بافت اسکار در چشم شما است. همچنین به جلوگیری از خونریزی مجدد رگ های خونی کمک می کند. پزشک شما احتمالاً این عمل را در بیمارستان انجام خواهید داد. ممکن است لازم باشد بعد از عمل مدت کوتاهی در بیمارستان بمانید.

6. جراحی دژنراسیون ماکولا

ماکولا ناحیه ای از چشم شماست که به شما در دیدن جزئیات بیشتر کمک می کند. با افزایش سن، ماکولا تمایل به تجزیه دارد. آن را دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (ARMD) می نامند. نوع شدید آن ARMD است. رگه ای خونی باعث می شوند تا نقاط تاریک در مرکز بینایی شما مشاهده شود. بعضی اوقات، جراحی لیزر می تواند به ARMD مرطوب کمک کند.

پزشک چشم شما برای سوزاندن رگ های خونی ناخواسته از لیزر استفاده می کند. این از خونریزی جلوگیری می کند. همچنین رشد بیشتر رگ های خونی را متوقف می کند. این یک روش درمان سرپایی است. بینایی چشم  شما معمولاً بعد عمل مبهم می باشد و طی چند هفته بینایی به طور کامل بهبود می یابد. با این حال، افراد اغلب طی چند سال به درمان های بیشتری نیاز دارند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX