کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

آشنایی با ژنیکوماستی و روش های درمان آن

22 شهریور ، 1399
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی یک بیماری مختص گروه مردان است که به دلیل اختلال در غدد درون ریز در این گروه خاص رخ می دهد. علائم اختصاصی بیماری با بزرگ شدن سینه ها و در مواردی یک سینه خود را نشان می دهد. آشنایی با ژنیکوماستی و علل بروز آن و همچنین چگونگی درمان موضوع این مقاله می باشد.

بیماری ژنیکوماستی

اگر چه بزرگ شدن سینه در زنان امری عادی است اما بزرگ شدن سینه در مردان نشانه وجود نوعی بیماری خاص به نام ژنیکوماستی می باشد. در بعضی از مواقع بزرگ شدن تنها در یک سینه اتفاق افتاده و با درد همراه می شود. در این زمان است که معمولا آقایان به پزشک مراجعه می کنند.

بیشتر افراد هنگامی که این بیماری در هر دو سینه آن ها بروز می کند و سینه ها بزرگ می شود به خیال این که چاق شده اند به آن هیچ توجهی نمی کنند. اما در صورت آشنایی با ژنیکوماستی متوجه خواهید شد که بزرگ شدن سینه در مردان نه در اثر چاق شدن و زیاد شدن بافت چربی در این قسمت از بدن است بلکه در اثر بزرگ شدن بافت خود سینه است. اما در بعضی از افراد درد ناشی از بزرگ شدن سینه است که آن ها را وادار به مراجعه به پزشک می کند. در بعضی از مواقع نیز ترشحات خونی از نوک سینه باعث مراجعه به پزشک می شود.

ژنیکوماستی چیستژنیکوماستی چیست

علل بروز بیماری

از مهم ترین علل شناخته شده برای این بیماری که باعث آشنایی با ژنیکوماستی شد اختلال در ترشح هورمون های مردانه است. با آزمایشاتی که از افراد مبتلا به بیماری گرفته شد محققان دریافتند که ترشح استروژن در این افراد بسیار بیشتر از ترشح تستسترون است. این غدد درون ریز که کنترل کننده صفات ویژه در افراد است باعث بروز صفات مردانه و زنانه می شود.

اما مردانی که دچار این بیماری می شوند با اختلال در این هورمون ها در قسمت سینه دچار مشکل شده و سینه ها بزرگ و دردناک می شود. اما مشکل از آنجا حادتر می شود که بزرگ شدن سینه تنها در یکی از سینه ها اتفاق می افتد و عدم تقارن در قسمت سینه تنها مشکلی نیست که این مردان به آن دچار می شوند. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر بروز بیماری می توان به مشکلات ژنتیکی، زیاد بودن وزن، استفاده از داروهای خاص و..  در این افراد اشاره نمود.

دلایل بروز بیماری ژنیکوماستیدلایل بروز بیماری ژنیکوماستی

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک زیبایی را در این بخش دنبال نمایید

هر آنچه که در مورد نتایج جراحی سینه باید بدانیم

مناسب ترین جراحی سینه برای افراد مختلف کدام است

تغییر در سطح هورمون ها

همان گونه که گفته شد یکی از مهم ترین مسائلی که باعث آشنایی با ژنیکوماستی شد عدم هماهنگی در ترشح هورمون در مردان می باشد. تستسترون یک هورمون کاملا مردانه بوده و باعث بروز صفات مردان مانند رشد مو در صورت، بافت عضلانی در بدن و... می شود. اما هورمون استروژن که یک هورمون شناخته شده در زنان است چگونه باعث بروز بیماری و آشنایی با ژنیکوماستی در مردان می شود.

اگر چه استروژن یک هورمون زنانه است اما به مقدار کم در مردان نیز ترشح می شود. اما هنگامی که مقدار این ترشح بیشتر از حد معمول شود باعث بروز نشانه های بیماری می شود. معمولا بزرگ شدن سینه ها در سنین 50 تا 69 سال نشانه بروز بیماری بوده و مردان مبتلا باید با مراجعه به پزشک و آشنایی با ژنیکوماستی اقدام به درمان آن نمایند.

دلایل بروز بیماری ژنیکوماستیدلایل بروز بیماری ژنیکوماستی

آشنایی با ژنیکوماستی

اختلال در ترشح هورمون تنها یکی از علل بروز نشانه های بیماری است. در بعضی از مواقع بیماری به دلایل دیگر بروز می کند. در صورت آشنایی با ژنیکوماستی و علل بروز آن می توان اقدام به درمان آن نمود.

بعضی از داروهایی که باعث بروز نشانه های بیماری می شوند عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهایی که برای درمان افسردگی مصرف می شود.
 • استروئیدها
 • داروهای درمان ایدز
 • آنتی آندروژن ها و داروهای درمان سرطان.
 • داروهای ضد اضطراب و داروهایی که برای درمان سوز سر دل استفاده می شود.

اما بعضی از مواد مخدر نیز علائم بروز بیماری را بیشتر می کنند. مانند:

 • متادون و ماری جوانا
 • الکل
 • آمفتامین ها
 • هروئین

از دیگر موارد تشدید کننده علائم بیماری می توان به این تعداد اشاره نمود.

 • افرادی که از پرکاری تیروئید رنج می برند.
 • افراد در معرض سوء تغذیه
 • روغن هایی که در مواد دارویی و یا بهداشتی استفاده می شوند. مانند: روغن گیاه چای و صابون های حاوی این ماده.
 • افراد در مبتلا به نارسایی کلیه
 • مبتلایان به بیماری کبدی و سیروز
 • با آشنایی با ژنیکوماستی می توان راه های درمان آن را نیز شناخت.

روش های درمان ژنیکوماستیروش های درمان ژنیکوماستی

پربازدیدترین مطالب کلینیک زیبایی را در این بخش دنبال نمایید

تزریق ژل زیر چشم و عوارض ایجاد شده ناشی از آن

درمان و جراحی انحراف بینی

آشنایی با روش های درمان ژنیکوماستی

از مهم ترین درمان هایی که برای این افراد تجویز می شود درمان با ورزش می باشد. اما این بیماری را می توان با دارو و یا جراحی نیز مداوا نمود.

چگونه با ورزش بیماری ژنیکوماستی را درمان کنید

این روش در بسیاری از موارد جواب داده است و بیماران بسیاری با آشنایی با ژنیکوماستی با ورزش به مداوای خود اقدام نموده اند. مردان درگیر این بیماری باید همزمان با ورزش به کاهش وزن نیز بپردازند و چربی های بافت بدن خود را با انجام حرکات ورزشی مناسب از بین برده و عظلات خود را تقویت نمایند.

این درمان شامل افرادی می شود که در ابتدای بروز بیماری بوده و زیاد آشنایی با ژنیکوماستی ندارند. از مهم ترین ورزش هایی در این زمان می توان انجام داد حرکات شنا و پرس سینه می باشد.

درمان های دارویی

معمولا دارویی که بعد از آشنایی با بیماری ژنیکوماستی برای افراد مبتلا تجویز می شود تاموکسیفن است. پایین آوردن سطح هورمون استروژن از درمان های این دارو است. از دیگر داروها نیز می توان از تستسترون و آروماتاز نام برد که در درمان بعضی بیماری های دیگر نیز استفاده می شود.

جراحی آخرین روش درمان

در صورتی که افراد مبتلا به درمان با ورزش و دارو جواب ندادند و علائم بیماری برطرف نشد پای جراح به میان خواهد آمد. در این زمان برای درمان بیماری ژنیکوماستی می توان بافت سینه بزرگ شده برداشته و درمان صورت گیرد. در صورت نیاز به آشنایی با ژنیکوماستی و علل آن و روش های درمان این بیماری می توانید به سایت ما مراجعه و با کارشناسان در این سایت مشاوره نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
خدمات مرتبط
 • جراحی سینه
  جراحی سینه
  با بهترین جراح زیبایی سینه تهران مطمئن تری
  ادامه مطلب
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX