کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

مهمترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

24 آذر ، 1399
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

برای اینکه مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس را بدانید، بهتر است ابتدا با ویژگی های بوتاکس آشنا شوید. این روزها بوتاکس یکی از فرایند‌های شایع در میان آقایان و خانم ها می باشد که از جمله روش های درمانی می باشد که بیشتر جنبه آرایشی داشته و برای کاهش و از بین بردن چین و چروک های صورت یا بدن به کار برده می شود.

بوتاکس چیست؟

برای ساخت بوتاکس از سم بوتولیسم استفاده می شود. با استفاده شل کردن قسمتی از عضله موجب از بین بردن چروک ها در بدن می شود. با استفاده از نرم کردن عضلات مکانیسم عملکرد بوتاکس صورت می گیرد. معمولاً در مطب و توسط پزشکان متخصص، انجام عمل بوتاکس و تزریق بوتاکس انجام می شود و به بیهوشی و بستری شدن نیازی ندارد. البته در برخی موارد ممکن است با توجه به درخواست بیمار از بیهوشی موضعی نیز برای انجام این تزریق استفاده شود. کاربرد تزریق بوتاکس بسیار زیاد می باشد. بنابراین آگاهی از مراقبت بعد از تزریق بوتاکس دارای اهمیت زیادی است که در این مقاله با روش های نگهداری و مراقبت پس از تزریق بوتاکس آشنا می شویم‌.

بوتاکس روشی است که برای از بین بردن چین و چروک های صورت به ویژه برای ناحیه بین دو ابرو، خطوط اطراف چشم و پیشانی به کار برده می شود. در میان خانم ها تزریق بوتاکس طرفداران زیادی دارد و از جمله روش هایی است که برای داشتن ظاهری جوان تر انتخاب می‌کنند و از طریق آن از دست چین و چروک های ناخواسته خلاص می شوند. در رابطه با عارضه های بوتاکس می‌توان گفت که هیچ عارضه ای ندارد، چون با استفاده از سوزن های خیلی ریز تزریق انجام می‌شود و روی پوست هیچ نقطه قرمز یا سرخی ایجاد نمی کند. برای اینکه تزریق بوتاکس به نتیجه مناسبی برسد، باید ادامه دار باشد.

بوتاکس و مراقبت های بعد از تزریق

بوتاکس و مراقبت های بعد از تزریق

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

اما پس از انجام بوتاکس لازم است که مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس انجام شود تا نتیجه آن مطلوب باشد. بهتر است پس از انجام بوتاکس از مواد رقیق کننده خون مثل ویتامین e ، امگا ۳ و یا چای سبز استفاده نشود. چون در آنها موادی وجود دارد که موجب خونریزی و کبودی پوست خواهد شد. بنابراین افرادی که از داروهای رقیق کننده برای خون استفاده می‌کنند، برای انجام تزریق بوتاکس بهتر است که یک هفته قبل با اجازه پزشک متخصص خود، مصرف این داروها را کنار بگذارند و از جمله مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس دوری کردن از حمام ترکی، سونا، استخر و دوش به‌ مدت یک تا دو روز است، زیرا ممکن است موجب عفونت شود.

یکی از موارد مهم دیگری که باید به آن دقت کرد و از آن پرهیز شود، انجام لایه برداری هایی مثل میکرودرم یا دیگر لایه برداری های شیمیایی می باشد. امکان ترمیم بوتاکس پس از تزریق در صورت نارضایتی فرد نیز وجود دارد. اما اگر فردی پس از تزریق بوتاکس شاهد عوارض جانبی شدید بود، لازم است که حتماً به پزشک خود مراجعه کند.

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک جراحی زیبایی را در این بخش دنبال نمایید

تزریق بوتاکس برای غدد عرق چگونه است

تاثیرات منفی آب و هوای مختلف بر تزریق بوتاکس و ژل

تزریق بوتاکس به کف دست به چه منظوری انجام می پذیرد

مصرف الکل پس از تزریق بوتاکس

از دیگر مراقبت های بعد از بوتاکس که باید به آن توجه کرد، عدم مصرف الکل قبل و بعد از بوتاکس می‌باشد. چون احتمال دارد که سبب اختلال در روند گردش خون شود و هم چنین توصیه می شود تا ۲۴ ساعت شستشوی مو پس از بوتاکس به تعویق بیفتد. افرادی که اهمیت زیادی به شستشوی صورت خود می دهند توصیه می شود که پس از تزریق بوتاکس به اندازه ۴ تا ۵ ساعت به صورت خود آب نزنند. همچنین باید دقت کرد که پس از شستن صورت ناحیه مورد نظر بوتاکس به اشتباه ماساژ داده نشود.

مهمترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مهمترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

ماساژ دادن ناحیه بوتاکس شده

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس از اهمیت زیادی برخوردار می باشند. به گونه‌ای که اهمیت این مراقبت ها با کیفیت کار برابر خواهد بود. از جمله موارد مهمی که درباره مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس باید به آن دقت داشت، ماساژ ندادن قسمت تزریق شده می باشد. به ویژه باید از ماساژ دادن قسمت هایی که تزریق بوتاکس در آنها انجام شده است تا ۲۴ ساعت پرهیز کرد. چون باماساژدادن ماده تزریق شده ممکن است به دیگر نواحی پوست منتقل شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس و استحمام

از موارد مهمی که برای مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس باید در نظر گرفته شود، استحمام می باشد. ممکن است افراد زیادی با این موضوع مشکل داشته باشند به طور کلی باید گفت استحمام پس از تزریق بوتاکس هیچ مانعی ندارد. ولی یکی از نکات مهمی که لازم است به آن دقت کرد، از جمله موارد مراقبت بعد از تزریق بوتاکس به شمار می آیند، گرمای زیاد آب می باشد. در صورتی که دمای آب بالا باشد، موجب تغییر حالت ماده تزریق شده می‌شود و از تزریق بوتاکس نتیجه نامطلوبی به دست خواهد آمد و باید سعی کرد در استحمام بعد از تزریق بوتاکس از ماندن در حمام وان حمام پرهیز کرده و از حمام با آب داغ یا حمام بخار پرهیز کنید.

بهترین روش های مراقبت بعد از بوتاکس

بهترین روش های مراقبت بعد از بوتاکس

فعالیت های بعد از تزریق بوتاکس

همان گونه که گفته شد مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد آن می گذارد. ممکن است بسیاری از بیماران پس از تزریق بوتاکس به فعالیت‌های عادی روزانه خود مثل حمام ‌آفتاب یا سونا بپردازند، ولی این موارد روی بوتاکس تاثیر زیادی می‌گذارد و ممکن است اثرات آن را از بین ببرد. پس باید سعی کرد به مدت دو هفته پس از تزریق بوتاکس زیر نور مستقیم آفتاب ب قرار نگیرید و از رفتن زیر نور مستقیم آفتاب پرهیز کرد.

پس از این کار باید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه یک بار اجازه داده شود که عضلات صورت استراحت نمایند. بر روی کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس آب انبه تاثیر زیادی می گذارد، ماده ای که به عنوان بوتاکس در بدن تزریق می شود ۳ تا ۵ روز  زمان لازم دارد تا بهترین نتیجه را نشان دهد. معمولاً پس از ۱۴ روز بهترین نتیجه تزریق را می‌توان مشاهده کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
خدمات مرتبط
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX