کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

تاثیر ویتامین E بر زخم

29 بهمن ، 1399
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

آیا ویتامین E باعث کاهش جای زخم می شود

تاثیر ویتامین E بر زخم با توجه به تحقیقات انجام شده به عنوان یک عامل موثر در نظر گرفته شده است. این ویتامین با داشتن خاصیت ضد آنتی اکسیدانی که دارد، می تواند ترمیم زخم ها، آسیب های ناشی از سوختگی و افزایش عمر سلول ها را به دنبال داشته باشد. برای بسیاری از شما این سوال وجود خواهد داشت که آیا ویتامین E باعث کاهش جای زخم می شود؟ در این مقاله به معرفی این ویتامین و تاثیر ویتامین E بر زخم ها بیشتر می پردازیم.

ویتامین ها

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که افراد به مقدار کم به آنها نیاز دارند. بیشتر ویتامین ها باید از مواد غذایی حاصل شوند، زیرا بدن یا آنها را تولید نمی کند یا به مقدار بسیار کمی آن را می تواند فراهم کند. هر موجود زنده ویتامین های مختلفی دارد. به عنوان مثال ، انسان ها باید در رژیم های غذایی خود ویتامین C دریافت کنند. در حالی که سگ ها می توانند ویتامین C مورد نیاز خود را تولید کنند. برای انسان، ویتامین D به مقدار کافی در غذا موجود نیست. بدن انسان هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید ویتامین را سنتز می کند و این بهترین منبع ویتامین D است. ویتامین های مختلف، نقش های متفاوتی در بدن دارند و فرد برای سالم ماندن به مقدار مختلفی از هر ویتامین نیاز دارد. 

تاثیر ویتامین E بر بدن و جای زخم هاتاثیر ویتامین E بر بدن و جای زخم ها

ویتامین E

ویتامین E یک نوع ویتامین قابل حل در چربی است. این ماده غذایی در بسیاری از غذاها از جمله روغن های گیاهی، غلات، گوشت، مرغ، تخم مرغ، میوه ها، سبزیجات و روغن جوانه گندم یافت می شود. همچنین به صورت مکمل نیز می توان آن را در داروخانه ها یافت. به طور کلی ویتامین E برای درمان کمبود این ویتامین در بدن استفاده می شود که پدیده ای نادر است اما می تواند در افراد با برخی اختلالات ژنتیکی و در نوزادان نارس بسیار کم وزن رخ دهد.

ویتامین E برای بسیاری از موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد ، اما شواهد علمی خوبی برای تأیید این موارد دیگر وجود ندارد. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند آنتی اکسیدان ها از جمله ویتامین E را با استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل به جای مکمل ها دریافت کنید تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد خطرات و مزایای مصرف مکمل ها بدست آورید.

ویتامین E و تاثیرات آن بر زخمویتامین E و تاثیرات آن بر زخم

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک جراحی پلاستیک را در این بخش دنبال نمایید

رژیم غذایی مناسب برای جراحی شکم

بعد از جراحی بینی چه مواد غذایی باید مصرف کنیم

تاثیر ویتامین E بر زخم

از جمله مواردی که می تواند در رابطه با تاثیر ویتامین E بر زخم بیان نمود ، باید گفت:

  • خاصیت آنتی اکسیدان: این خاصیت به شما کمک می کند تا از سلول های بدن در برابر آسیب های وارد شده محافظت نموده و از آنجایی که در چربی حل می شود ، به صورت یک ماده ذخیره شده در بدن موجود است.
  • افزایش عمر سلول ها: هنگامی که سلول ها در معرض مولکول هایی به نام رادیکالهای آزاد قرار می گیرند ، روند مشابه اکسیداسیون و پیری تسریع شده در بدن شما اتفاق می افتد. رادیکال های آزاد سلول های سالم را ضعیف و تجزیه می کنند. این مولکول ها ممکن است در بیماری های قلبی و سرطان نیز نقش داشته باشند.

بررسی تاثیر ویتامین E بر زخم

از دیگر مواردی که می تواند در رابطه با تاثیر ویتامین E بر زخم ها بیان کرد ، همچنین می توان گفت:

  • محافظت بیشتر: ویتامین E ممکن است به افرادی که در محیط زندگی خود در خطر هستند و یا سبک زندگی آنها پرتنش است ، کمک کند. به عنوان مثال این شرایط می تواند شامل سیگار کشیدن ، در معرض آلودگی هوا بودن ، در معرض اشعه نور خورشید بودن و یا زمانی که در اثر فعالیت هایی زخم به بدن وارد شود ، ویتامین E به ترمیم سلول های آسیب دیده کمک کرده و در روند بهبود آن موثر باشد.
  • درمان زخم ناشی از سوختگی: سوختگی ، یکی از حوادثی است که می تواند منجر به آسیب های شدید پوستی گردد. طبق مطالعات انجام شده ، آنتی اکسیدان ها که شامل ویتامین E هم می باشد ، می توانند به کمک بهبود دفاع آنتی اکسیدان در بدن آمده و در ترمیم زخم هایی که ناشی از سوختگی هستند ، مفید باشند.
  • ترومای پوست: در برخی تحقیقات همچنین از این ماده برای ترمیم ترومای عمده پوست نیز استفاده می شود. این ماده همچنین می تواند برای ایجاد سلول های قرمز خون در جهت توزیع اکسیژن سریعتر در بدن یک ماده مهم باشد.

مزایای استفاده از ویتامین Eمزایای استفاده از ویتامین E

نکاتی در رابطه با استفاده و تاثیر ویتامین E بر زخم

حال که به تاثیر ویتامین E بر زخم پرداختیم ، لازم است در مورد استفاده از این نوع ماده برای بهره مندی از تاثیر ویتامین E بر زخم نکاتی را بیان کنیم که عبارتند از:

  • به طور کلی ، ویتامین های E به صورت کپسول و یا روغن در داروخانه ها وجود دارند.
  • لازم است به این نکته توجه کنید که ویتامین E ، ضد باکتری یا ضد قارچ نمی باشد و می تواند زمینه های عفونت را در صورتی که در دام این مواد بیفتد ، ایجاد کند.
  • لازم است برای درمان زخم ها ، از یک ابزار نرم پس از تمیز کردن محل زخم از باکتری و قارچ ، به همراه روغن این ویتامین استفاده کنید.

جمع بندی

در یک جمع بندی می توان گفت ویتامین E یک نوع ویتامین حل شونده در چربی است که می تواند در بدن ذخیره شده و مزایای خاص خود را دارد. در رابطه با تاثیر ویتامین E بر زخم می توان به این نکته اشاره نمود که این ویتامین خاصیت ضد آنتی اکسیدانی دارد و می تواند به ترمیم آسیب های وارد شده ، سوختگی و زخم ها ، ترومای پوست و جلوگیری از تضعیف پوست کمک کند.

ذکر این نکته لازم است که NIH گزارش می دهد مصرف مقادیر بالای این ویتامین به صورت مکمل می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. یک عارضه جانبی جدی افزایش خطر سکته مغزی با خونریزی است. اگر از مکمل های مصنوعی استفاده می کنید ، دوزها نباید بیش از 1000 واحد بین المللی در روز باشد. مقدار توصیه شده روزانه (RDA) برای سنین 14 سال به بالا 15 میلی گرم (میلی گرم) است.

استفاده از ویتامین E برای ترمیم جای زخماستفاده از ویتامین E برای ترمیم جای زخم

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX