کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جراحی بینی در سنین بالا چه مزایا و معایبی دارد؟

18 دی ، 1400
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

جراحی بینی در سنین بالا هر چند آنچنان مرسوم نیست اما در هر صورت می تواند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد. امروزه جراحی های بینی با هدف زیبایی در میان اقشار مختلف جامعه رواج پیدا کرده است و حتی برخی سالمندان نیز اقدام به انجام آن می کنند. از دید برخی افراد جراحی بینی مختص افراد میانسال و سالمند است تا بتوانند زیبایی ظاهر خود را بازیابند و امید به زندگی و اعتماد به نفس در آنها افزایش یابد. هر چند این عقیده مخالفان و موافقان زیادی دارد. با وبسایت دکتر شاهین کریمیان همراه باشید تا به توضیح بیشتر در این زمینه بپردازیم.

جراحی بینی در سنین بالا

جراحی بینی در سنین بالا

چرا جراحی بینی در سنین بالا؟

جراحی های بینی امروزه بسیار زیاد انجام می گیرد؛ به طوری که شما می توانید این موضوع را بین اقشار مختلف جامعه مشاهده کنید. البته ممکن است هدف صرفا زیبا سازی چهره نباشد و افراد به دلایل درمانی مثل رفع پولیپ، انحراف بینی و...نسبت به انجام این عمل اقدام نمایند. در هر صورت امروز حتی میانسالان و سالمندان نیز به سراغ این عمل جراحی می روند. اما آیا این عمل جراحی بینی برای سنین بالا هم توصیه می شود؟ این عمل چه مزایا و معایبی دارد؟ چه نکات مهمی را قبل از تصمیم به انجام این عمل باید مد نظر داشته باشیم؟

آیا نیاز به جراحی بینی در سنین بالا وجود دارد؟

با افزایش سن غضروف و استخوان داخل بینی حمایتی که از شکل کلی بینی انجام می شود را از دست می دهند. آنها شروع به ضعیف شدن می کنند و قدرت حمایتی خود را از دست می دهند. این موضوع ممکن است باعث شود نوک بینی افراد پهن تر به نظر برسد. هر چند شدت و ضعف این تغییرات در افراد مختلف متفاوت است؛ اما در هر صورت غضروف ها نرم تر می شوند و بینی کم کم دچار افتادگی می شود. در خانم ها به دلیل از دست دادن استروژن پس از فرایند یائسگی این موضوع کمی شدید تر دیده می شود.

سن مناسب برای جراحی بینی

یک سوال مهم در این زمینه حداقل سن و حداکثر سنی است که برای جراحی بینی مناسب است. کمترین سنی که برای جراحی بینی توصیه می شود، زمانی است که مراحل رشد عمومی انجام شده باشد و فرد به بلوغ رسیده باشد. حداقل این سن برای دختران 16 سالگی و برای پسران 17 سالگی است. اما نکته ی مهمی که در مورد حداکثر سن وجود دارد مربوط به ویژگی های سالمندان است. واقعیت این است که در افرادی با سنین بالا جراحی بینی به دلیل تغییراتی که در ساختار بینی و پوست آنها ایجاد می شود، بهتر است انجام نشود.

پرطرفدارترین مطالب ما را از دست ندهید!

جراحی بینی در سنین بالا چطور انجام می شود؟

اگر با افتادگی بینی خود فکر می کنید که سن شما بیشتر به نظر می رسد، وقت آن است که در مورد عمل رینو پلاستی تصمیم بگیرید. عمل جراحی بینی رینوپلاستی به نام کاهش ساختار نیز نامیده می شود. در این عمل می توان غضروف جانبی پایین را تغییر داد تا سطح حمایتی بیشتری از بینی انجام شود. این موضوع می تواند باعث جلوگیری از افتادگی مجدد بینی شود. بیشتر افرادی که در سنین بالا به دنبال جراحی بیشنی خود هستند، بیشتر به دنبال داشتن یک بینی عادی و طبیعی هستند.

نحوه انجام جراحی بینی در سنین بالا چطور

نحوه انجام جراحی بینی در سنین بالا چطور

مزایای جراحی بینی در سنین بالا

 • جراحی بینی در سالمندان بیشتر به شکل حمایتی و برای برگرداندن بینی به شرایط طبیعی خود انجام می شود اما به هر روی این عمل مزایایی برای افراد پا به سن گذاشته دارد.
 • باعث اصلاح ساختار کلی بینی می شود.
 • باعث بهبود وضعیت تنفس در افراد مسن می شود. 
 • از لحاظ روانی باعث افزایش اعتماد به نفس و امید به زندگی در افراد پا به سن گذاشته می شود.

معایب جراحی بینی در سن بالا

 • زمان بر بودن ترمیم دوباره پوست و غضروف
 • در صورت عدم دریافت نتیج مطلوب فرد ممکن است تبعات روحی و روانی برای او داشته باشد.
 • احتمال تولید صدای خس خس بعد از انجام عمل بینی
 • احتما از دست دادن قرینگی در بینی وجود دارد. 
 • عوارض کوتاه مدت شامل درد، سوزش، تورم و کبودی است.
 • ممکن است بیماری های زمینه ای دیگر روند جراحی بینی را با اختلال مواجه کند.
 • احتمال کوچک شدن بیش از انداز پره های بینی وجود دارد.

در جراحی بینی افراد مسن از چه تکنیکی استفاده می شود؟

هیچ تکنیک خاصی برای افراد مسن وجود ندارد و آن ها نیز به همان روشی جراحی می شوند که برای سایر افراد استفاده می شود. جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود. اما تفاوت میان افراد مسن به مدت زمان طولانی تر نقاهت آنها بر می گردد. این موضوع به دلیل کند شدن کلاژن سازی در پوست آنها و آسیب پذیرتر شدن آنها رخ می دهد. علاوه بر این موضوع بهتر شدن ساختار غضروف و استخوان بینی نیز در افراد مسن نسبت به جوانان کمی بیشتر زمان می برد.

جراحی بینی در افراد سن بالا در چه مواردی ممنوع است؟

مواردی وجود دارد که نه تنها این نوع عمل جراحی توصیه نمی شود که پزشکان حق دارند از انجام آن امتناع کنند. این عمل جراحی در افرادی که سن خیلی بالایی دارند و یا دچار بیماری هایی مثل سرطان، بیماری های مربوط به دستگاه گردش خون، انعقاد خون، بیماری های عضلانی ناتوان کننده، عفونت های حاد یا مزمن، بیماری های مهم روانی، بیماری های ریوی و قلبی و برخی دیگر از بیماری ها هستند ممنوع است.

نیاز به جراحی بینی در سنین بالا

نیاز به جراحی بینی در سنین بالا

جراحی بینی افراد مسن در کلینیک دکتر شاهین کریمیان

آنچه تاکنون گفته شد در مورد مزایا و معایب جراحی بینی در سنین بالا بود. بهتر است بدانید کلینیک دکتر شاهین کریمیان بسیاری از خدمات مرتبط با زیبایی و پوست را با بهترین کیفیت ارایه می کند از جمله این خدمات می توان به جراحی بینی، جراحی زیبایی شکم و سینه، جراحی زیبایی پلک، خدمات بوتاکس، تزریق ژل و چربی، کاشت و و ابرو، جراحی زیبایی گوش، گونه، چانه و... اشاره داشته باشیم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX