کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

علت درد سينه در جوانان، زنان و مردان چیست

18 دی ، 1400
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

علت درد سینه در جوانان و زنان و مردان یکی از بزرگترین نگرانیها در افراد مختلف می باشد که در بسیاری از مواقع نشان دهنده بیماری نیست. در گروه های سنی مختلف ممکن است زنان و دختران در نوک پستان سمت چپ و راست و زیر بغل درد احساس کنند. این مشکل در پسران جوان و مردان نیز وجود دارد و دلایل رخ دادن این قبیل مشکلات بر اساس نوع درد و سن و جنسیت افراد متفاوت خواهد بود. کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان در ادامه به مهم ترین دلایل درد سینه در مردان و زنان جوان میانسال در تمام گروه های سنی اشاره خواهد نمود.

علت درد سينه در جوانان

علت درد سينه در جوانان

درد سینه سمت چپ زنان

قبل از پاسخ دادن به این سوال و بررسی بیشتر علائم و دلایل رخ دادن آن، لازم است مشخص کنیم که منظور از درد سینه، همان بافت پستان است. چون دردهای موجود در قفسه سینه و زیر پستان در مردان و زنان کاملا با این موضوع تفاوت دارد. در اغلب دختران و زنان پس از سن بلوغ درد در پستان یا سینه به دفعات زیاد احساس میشود. این دردها را می توان به دو گروه کلی تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

درد دوره ای یا چرخه ای در سینه زنان و دختران

این دردها از دوران بلوغ شروع شده و تا بعد از یائسگی همراه با بانوان می باشد و در بسیاری از مواقع نگرانی هایی را ممکن است برای افراد بوجود آورد. به دلیل تغییراتی که در هورمون ها در قبل از قاعدگی و بعد از آن و همچنین دوران یائسگی در زنان رخ می دهد، دردهای تیز و گاها شدید در طی یک یا چند روز در سینه چپ و راست ممکن است احساس شود. این دردها همراه با سفت شدن بافت سینه بوده و طبیعی می باشد.
توجه داشته باشید که این قبیل دردها در اغلب مواقع تا زیر بغل کشیده میشود و ممکن است از دو تا سه هفته قبل از شروع دروان عادت ماهیانه و پریودی شروع و به مرور کمتر شود.

درد غیر دوره ای پستان زنان

گروه دیگری از دردهای سینه زنان و دختران به صورت غیر دوره ای رخ داده و ارتباطی با دوران قاعدگی ندارد. از نشانه های این نوع درد سینه می توان به درگیر شدن یک پستان اشاره نمود و به صورت ادامه دار تکرار میشود. علت درد سینه و پستان غیر دوره ای در زنان و دختران جوان متعدد می باشد و باید توسط پزشک بررسی شود. لازم به ذکر است، علت درد سینه در دختران و زنان چه در نوع دوره ای و چه غیر دوره ای نگرانی زیادی ندارد. بسیاری از بانوان به دلیل ترس از این دردها و ارتباط آنها با سرطان سینه استرس های زیادی را دچار میشوند. با بررسی علت اصلی درد توسط پزشک می توان در بازه زمانی کوتاه این مشکلات را برطرف نمود و از بروز نگرانی های بیشتر جلوگیری کرد.

علت درد سینه در دختران نشانه چیست؟

دلایل بسیار زیادی برای ایجاد درد در سینه دختران و زنان وجود دارد و با توجه به گروه سنی و شرایط زندگی و غیره تغییر می کند. مهم ترین دلایل و علت درد سینه راست و چپ دختران و زنان عبارتند از:

علت درد سینه در دختران

علت درد سینه در دختران

درد پستان به علت تغییر در هورمون

این قبیل دردها به صورت دوره ای و چرخه ای رخ داده و با قاعدگی و عادت ماهیانه در ارتباط می باشد. اغلب خانم ها و دختران جوان با این درد آشنا هستند و حدود یک تا دو هفته قبل از پریودی آن را احساس می کنند. به دلیل تغییرات ایجاد شده در دوره بارداری و یائسگی درد سینه دوره ای در زنان کاهش پیدا می کند.

درد در پستان های بزرگ

در برخی از مواقع بزرگ بودن سینه زنان منجر به دردهایی در بخش های مختلف آن میشود. این دردها به صورت ادامه دار بوده و با دروه پریودی و عادت ماهیانه آنها در ارتباط نیست. علاوه بر احساس درد در بافت سینه، گردن و شانه و همچنین کمر افراد نیز ممکن است با درد همراه باشد. خوشبختانه علت درد سینه زنان و دختران در این شرایط نگران کننده نیست و با استفاده از سینه بند مناسب تا حد زیادی مشکل قابل حل می باشد.

کیست؛ شایع ترین علت درد سینه زنان و دختران

یکی از شایع ترین دلایل و علت های بروز درد در پستان زنان و دختران، کیست در بدن آنها می باشد. به دلیل مختلف ممکن است در غدد شیری یا مجاری شیر تغییراتی ایجاد شود. کیست های موجود در پستان ها در برخی از مواقع با لمس آن احساس میشود و در اغلب مواقع به دلیل اندازه کوچکشان تنها با ماموگرافی و سونوگرافی قابل شناسایی هستند. درمان کیست و بررسی علت اصلی درد پستان در این شرایط لازم است توسط پزشک متخصص انجام شود.

ارتباط تغذیه با درد پستان زنان

سبک زندگی و نحوه تغذیه تاثیر زیادی بر سلامت افراد دارند و می توانند دردهایی را در سینه افراد بوجود آورند. افرادی که در طول شبانه روز بیش از اندازه از کافئین استفاده می کنند، بیشتر از سایرین در معرض درد سینه قرار میگیرند. علاوه براین، مصرف زیاد مواد غذایی چرب و عدم تحرک و ورزش تعادل اسیدهای چرب در خون را به هم میزند و در نهایت منجر به درد سینه میشوند.

مطالب پرطرفدار ما را از دست ندهید!

درد سینه زنان به علت مصرف داروهای هورمونی

بسیاری از داروهای هورمونی که زنان برای جلوگیری از بارداری یا درمان ناباروری مصرف می کنند، می توانند علت درد سینه چپ و راست آنها باشند. در صورت بروز درد پس از مصرف این قبیل داروها، بهتر است با پزشک مشورت نمایید تا در صورت نیاز روند درمان را تغییر دهند.

علت درد و سوزش سینه در مردان

برخلاف تصور اغلب افراد، درد پستان تنها مشکل زنان نیست و در بسیاری از مردان و پسران جوان نیز وجود دارد. به دلایل مختلف ممکن است مردان دردهایی را در نوک پستان و زیر بغل احساس کنند که در برخی از مواقع با سفت شدن بافت سینه همراه است. از مهم ترین دلایل در بروز این مشکل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

علت درد و سوزش سینه در مردان

علت درد و سوزش سینه در مردان

نکروز چربی سینه مردان

مردان در طول زندگی در معرض آسیب های جسمی زیادی از قبیل رانندگی و انجام کارهای فیزیکی سنگین قرار دارند. به همین دلیل ممکن است به بافت پستان یا سینه آنها ضربه وارد شود. عکس العمل بدن در این شرایط متفاوت است و در برخی از مواقع به جای ترمیم بافت آسیب دیده، سلول های آن میمیرند. در این شرایط توده هایی در سینه بوجود آمده و منجر به درد پستان کردان میشوند. البته برای بررسی علت درد پستان مردان در این قبیل شرایط لازم است سونوگرافی و معاینه توسط پزشک انجام شود.

کشیدگی عضله؛ شایع ترین علت درد سینه در مردان

انجام فعالیت های سنگین بدنی از قبیل بدن سازی و غیره در بسیاری از مواقع به عضلات و تاندون ها آسیب وارد میشود. پارگی عضله و تاندون ها از جمله علت های درد پستان در جوانان و مردان بوده و با استراحت و کمپرس آب گرم به مرور برطرف میشود. البته بررسی وجود پارگی عضله و تاندون باید با انجام معاینه و سونوگرافی صورت گیرد.

درد پستان مردان به علت ژنیکوماستی

تغییر در هورمون های استروژن و تستوسترون در دوره های مختلف زندگی مردان ممکن است به دلایل متعدد رخ دهد. تغییر در این هورمون منجر به بیماری ژنیکوماستی شده و تنها با معاینه دقیق توسط پزشک و انجام آزمایش خون و ماموگرافی قابل تشخیص است.

درد پستان در مردان به علت فیبروآدنوما

بروز این بیماری در مردان به ندرت رخ می دهد اما می تواند دلیل دیگری برای درد پستان یا سینه چپ و راست آنها باشد. علاوه بر درد، برآمدگی روی پوست به علت رشد توده غیر سرطانی در بافت سینه نیز در صورت وجود این بیماری قابل مشاهده می باشد.

کیست پستان مردان

همانطور که علت درد سینه در زنان و دختران می توان کیست در بافت پستان باشد، این مشکل در مردان نیز رخ می دهد. رشد توده های غیر سرطانی در پسران و مردان که تنها با ماموگرافی و سونوگرافی قابل تشخیص است، منجر به درد در نوک سینه و سفت شدن بخش هایی از بافت آن شود.

سرطان سینه در مردان و پسران

سرطان سینه از بیماری های شایع در زنان و دختران می باشد و در مردان نیز وجود دارد. رشد تورده های سرطانی خوش خیم و بدخیم می تواند دلیل دیگری برای بروز درد باشد. البته لازم به ذکر است که سرطان سینه در اغلب مواقع بدون نشانه و درد می باشد و جای نگرانی زیادی وجود ندارد.
علاوه بر موارد فوق، علت درد سینه در جوانان و زنان و مردان می تواند به بیماری در سایر بخش های بدن باشد. به عنوان مثال، بیماری های قلبی، مشکلات در سیستم گوارشی و سوزش سردل و بیماری های تنفسی نیز می توانند در بروز این دردها نقش داشته باشند. به همین دلیل، لازم است در صورت مواجه شدن با دردهای غیر دوره ای در زنان و مردان که همراه با تغییراتی از قبیل سفت شدن نوک پستان و درد در زیر بغل و رشد غدد لنفاوی به پزشک مراجعه شود.

درمان درد سینه زنان و مردان

بسیاری از موارد و علت های درد سینه در جوانان و زنان و مردان با ایجاد تغییر در سبک زندگی و نوع تغذیه قابل درمان است. از جمله راه های درمان درد پستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کاهش استرس و اضطراب در طول زندگی
  • کاهش مصرف غذاهای چرب
  • انجام فعالیت های آرامش بخش از قبیل مدیتیشن و یوگا
  • استفاده از سوتین و سینه بند مناسب
  • جلوگیری از انجام فعالیت های سنگین بدنی بدون رعایت استانداردها
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX