کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

دلایل تورم یا کبودی ناگهانی پلک بالای چشم چیست

18 دی ، 1400
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

آیا پلک تان به صورت ناگهانی متورم و کبود شده است و علت بروز این عارضه را نمی دانید؟ در این مقاله اطلاعاتی درباره ی دلایل تورم یا کبودی ناگهانی پلک بالای چشم در اختیارتان قرار می دهیم. تورم و کبودی ناگهانی پلک شچم می تواند به علت تبخال چشمی، هارضه چشم صورتی، آلرژی چشم،گل مژه و بیماری گریوز بروز پیدا کند. بنابراین در صورت تشدید تورم و کبودی پلک چشم سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

تورم یا کبودی ناگهانی پلک بالای چشم به چه علت است؟

تورم پلک یک علامت بسیار شایع است و معمولاً به دلیل آلرژی، التهاب، عفونت یا آسیب رخ می دهد. پوست پلک شما کمتر از 1 میلیمتر ضخامت دارد، اما شل و کشیده است، بنابراین پلک می تواند به طرز چشمگیری متورم شود. مشاهده ی تورم پلک، صبح ها که از خواب بیدار می شوید، طبیعی است. اما اگر پس از اینکه مدت از زمان بیداری گذشت و باز هم تورم برطرف نشد باید به دنبال علت بگردید.

تورم و کبودی ناگهانی پلک

تورم و کبودی ناگهانی پلک

دلایل تورم یا کبودی ناگهانی پلک بالای چشم

اکثر افراد در مرحله ای از زندگی خود با تورم پلک مواجه خواهند شد. اگر علت تورم مشخص نباشد، ممکن است کمی دچار اضطراب شویم. بیشتر عواملی که باعث بروز تورم پلک می شوند، جدی نیستند، اما ممکن است لازم باشد برای پیشگیری از عوارض دیگر به پزشک مراجعه کنید. در این بخش به بررسی دلایل رایج تورم پلک چشم می پردازیم.

پرطرفدارترین مطالب

 کبودی و تورم چشم به علت آلرژی چشم

آلرژی چشم از دلایل تورم یا کبودی ناگهانی پلک بالای چشم است. آلرژی چشم ممکن است باعث بروز مشکلاتی از قبیل درد چشم، سوزش و تورم پلک شود. آلرژی چشم هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به ماده ای مانند گرد و غبار یا گرده گل واکنش بیش از حد نشان دهد. سلول های چشم، هیستامین ها و سایر مواد شیمیایی را برای محافظت از چشم آزاد می کنند. به همین دلیل، رگ های خونی چشم متورم می شود و چشم دچار خارش، قرمزی و آبریزش می شود. به منظور تسکین علائم آلرژی چشم، داروهای تجویزی بسیار موثر هستند. آنتی هیستامین ها اغلب تورم پلک ناشی از آلرژی را به سرعت کاهش می دهند.

کبودی و تورم چشم با آلرژی

کبودی و تورم چشم با آلرژی

 گل مژه و شالازیون از دلایل تورم یا کبودی ناگهانی پلک بالای چشم

از دیگر دلایل تورم یا کبودی ناگهانی پلک بالای چشم، عارضه ی گل مژه و شالازیون است. گل مژه به علت التهاب و عفونت ایجاد می شود. گل مژه زمانی تشکیل می شود که باکتری ها وارد غدد تولید کننده چربی در پلک می شوند. گل مژه می تواند باعث احساس خارش و حساسیت شود. گل مژه باعث ایجاد برجستگی مایل به قرمز روی پلک چشم می شود. هنگامی که اولین بار با این عارضه مواجه می شوید، چشم تان ممکن است نسبت به نور حساسیت بیشتری داشته باشد و شاید هم کمی کبود شود. عارضه ی شالازیون زمانی اتفاق می افتد که یکی از غدد تولید کننده ی چربی مسدود شود. این غده به یک توده سخت تبدیل می شود که ممکن است باعث قرمزی و تورم پلک شود. بنابراین، اگر گل مژه دارید، سعی کنید چند بار در روز یک کمپرس گرم و مرطوب به مدت پنج تا 10 دقیقه روی آن قرار دهید. این کار به باز کردن منافذ مسدود شده کمک می کند و باعث بهبود گل مژه می شود.

کبودی و تورم چشم با گل مژه

کبودی و تورم چشم با گل مژه

عارضه چشم صورتی یا التهاب ملتحمه از دلایل تورم یا کبودی ناگهانی پلک بالای چشم 

اعارضه چشم صورتی نیز از دلایل تورم یا کبودی ناگهانی پلک بالای چشم محسوب می شود. ملتحمه یک غشای شفاف است که داخل پلک و قسمت سفید چشم را می‌ پوشاند. چشم صورتی معمولاً در اثر آلرژی، وجود باکتری یا ویروس ایجاد می شود. افراد مبتلا به عارضه چشم صورتی ممکن است که صبح هنگام بیدار شدن از خواب بیدار شوند که مخاط یک یا هر دو چشم آنها به هم چسبیده است. پلک ها ممکن است متورم شده و چشم ها دچار قرمزی، خارش و تورم شوند.

التهاب ملتحمه

التهاب ملتحمه

کبودی و تورم پلک چشم به علت سلولیت

سلولیت علت جدی تورم پلک است. سلولیت، عفونت باکتریایی لایه های زیرین پوست است. دو نوع اصلی سلولیت وجود دارد که چشم پزشکان زمانی که فردی با تورم پلک وارد می شوند، روی آنها تمرکز می کنند. یکی از آنها سلولیت پره سپتال و دیگری سلولیت اربیتال است. سلولیت پره سپتال، عفونت پلک یا پوست اطراف پلک است. افراد دچار این عارضه معمولاً، با مشکلاتی مانند تورم و قرمزی چشم مواجه هستند. در بیشتر موارد، فقط یک چشم دچار این علائم می شود. سلولیت اربیتال با عفونت سینوسی مرتبط است. عفونت به ناحیه اطراف استخوان‌هایی که حفره چشم را تشکیل می‌دهند، گسترش پیدا می کند. افراد مبتلا به سلولیت اربیتال ممکن است تورم چشم داشته باشند.

کبودی و تورم پلک چشم به علت بیماری گریوز

معمولاً افراد مبتلا به بیماری گریوز یا سایر مشکلات تیروئید دچار تورم پلک می شوند. بیماری گریوز می تواند باعث برآمدگی چشم شود. این عارضه باعث تورم هر دو چشم می شود. گاهی اوقات بیماری گریوز می تواند حرکت چشم را محدود کند یا باعث دوبینی شود. کم کاری تیروئید یا سطوح پایین هورمون های تیروئید می تواند باعث تورم و پف چشم شود.

گریوز

گریوز

عفونت تبخال و تورم پلک بالای چشم

تبخال چشمی نیز از دیگر دلایل تورم یا کبودی ناگهانی پلک بالای چشم می باشد. تبدیل شدن تبخال به یک بیماری چشم غیر معمول نیست. ویروس هرپس می تواند قرنیه را آلوده کرده و باعث التهاب شود. تبخال چشمی می تواند باعث زخم روی پلک و آسیب به قرنیه و پلک شود. علائم تبخال چشمی مانند علائم عارضه ی چشم صورتی است.

خلاصه ای درباره دلایل تورم یا کبودی ناگهانی پلک بالای چشم

هنگام بیدار شدن از خواب، طبیعی است که چشم ها کمی متورم به نظر برسند، اما اگر تورم شدید باشد این مشکل طبیعی نیست. شایع ترین علل تورم پلک چشم عبارتند از: آلرژی، چشم صورتی و گل مژه، اما عفونت های پوستی، بیماری تیروئید و تبخال از دیگر علل احتمالی کبودی و تورم پلک هستند. بنابراین، اگر دچار تورم و کبودی چشم شدید باید برای تشخیص علت بروز این عارضه به پزشک مراجعه کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX