کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

راه های فهمیدن پولیپ بینی و از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم

18 دی ، 1400
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

پولیپ بینی معضلی است که بسیاری از افراد در سنین مختلف را درگیر کرده و تنفس آن ها را با مشکل مواجه می کند. راه های فهمیدن پولیپ بینی هم شامل راهکارها و روش های خانگی می شود و هم شامل مراجعه به پزشک متخصص برای تشخیص قطعی آن و اقدام در جهت رفع این مشکل. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا علاوه بر دلایل زمینه ساز این بیماری و علائم و عوارضی که ایجاد می کند، متداول ترین و آسان ترین روش های تشخیص وجود پولیپ بینی را نیز با هم بررسی کنیم.

پولیپ بینی و اهمیت تشخیص آن

پیش از بررسی راه های فهمیدن پولیپ بینی، لازم است ابتدا به بررسی این مسئله بپردازیم که پولیپ بینی چیست و چه مشکلاتی را ایجاد می کند که سبب می شود تشخیص زودهنگام آن از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

پولیپ یک توده بی رنگ و نرم در مجاری بینی یا سینوس ها است که عموما جزو توده های سرطانی و توده های دردناک شناخته نمی شود اما اختلالات تنفسی بسیاری را برای مبتلایان به این مشکل ایجاد می کند. این اختلال تنفسی بیشتر در سنین کودکی و میانسالی مشاهده می شود و علت ایجاد آن در اغلب موارد آلرژی، آسم، جمع شدن مخاط در سینوس ها و یا ابتلا به عفونت های مزمن و موضعی است.

ابتلا به پولیپ بینی به دلیل مشکلاتی مانند سخت شدن فرایند تنفس، ایجاد سردردهای مزمن و خمیازه و خرناس کشیدن در طول خواب، بهتر است هرچه زودتر تشخیص داده و درمان شود.

پولیپ بینی

پولیپ بینی

متداول ترین راه های فهمیدن پولیپ بینی و علائم آن

یکی از مطمئن ترین راه های فهمیدن پولیپ بینی، مراجعه به متخصص و معاینه بالینی است. زیرا در برخی موارد تورم شاخک های انتهایی مجاری بینی سبب بروز مشکلاتی مانند انسداد تنفسی می شود که برخی افراد آن را با پولیپ اشتباه می گیرند. در این شرایط معاینه توسط پزشک می تواند این ابهام را برطرف کند و فرد را از ابتلا یا عدم ابتلا به پولیپ بینی مطمئن کند.

رایج ترین علائمی که ممکن است نشان از ابتلا به پولیپ بینی داشته باشند به این شرح هستند: انسداد مسیر تنفسی و گرفتگی بینی، آبریزش بینی مکرر، درد صورت یا سر درد های مزمن، مشکلات بویایی، عفونت و التهاب سینوس ها، خس خس کردن سینه، بروز واکنش های آلرژیک نسبت به آسپرین و...

راه های تشخیص پولیپ بینی

راه های تشخیص پولیپ بینی

راه های فهمیدن پولیپ بینی و تشخیص آن از سینوزیت

سینوزیت و پولیپ بینی علائم مشابهی دارند که گاهی تشخیص افتراقی این دو را کمی سخت می کند. علائمی مانند از بین رفتن یا کاهش حس بویایی، خر و پف در طول خواب، احساس فشار در ناحیه صورت به ویژه پیشانی، انسداد دائمی حفره بینی و...

پرطرفدارترین مطالب

یکی از راه های فهمیدن پولیپ بینی و تشخیص قطعی آن از سینوزیت و سایر مشکلات مشابه، انجام آزمایش های تشخیصی پزشکی است. در مرحله اول پزشک با پرسیدن سوالاتی از شما و استفاده از دستگاه آندوسکوپ برای معاینه داخل بینی، اقدام به تشخیص وجود یا عدم وجود این مشکل می کند. اما در مواردی که تشخیص قطعی در این مرحله ممکن نباشد، شما را برای آزمایش های بیشتری مانند سی تی اسکن، آزمایش های بررسی واکنش های آلرژیک و التهاب و عفونت، آزمایش خون و بررسی کمبود احتمالی ویتامین D و سایر روش های تصویر برداری و تشخیصی ارجاع می دهد.

راه های فهمیدن پولیپ بینی

راه های فهمیدن پولیپ بینی

عوارض پولیپ بینی

پولیپ بینی علاوه بر علائم غالبا آزار دهنده ای که دارد، می تواند عوارض جانبی دیگری نیز به همراه داشته باشد که وجود این عوارض یکی دیگر از دلایل اهمیت آشنایی با راه های فهمیدن پولیپ بینی و رفع این مشکل است.

از جمله این عوارض می توانیم به بروز مننژیت یا التهاب مغزی، بیماری آسم، سینوزیت و ابتلا به انواع عفونت ها از جمله عفونت های مرتبط با چشم اشاره کنیم. اغلب این مشکلات به دلیل تجمع و تخلیه نشدن مایع مخاط در مجاری تنفسی است. عارضه تنفسی دیگر که خطری جدی و نگران کننده محسوب می شود، بروز آپنه انسدادی خواب است که سلامت شخص را به طور جدی تهدید می کند و باید با پیشگیری به موقع، از بروز این اتفاق جلوگیری کرد.

عوارض پولیپ بینی

عوارض پولیپ بینی

عواملی که احتمال ابتلا به پولیپ را افزایش می دهند

تا به اینجا از راه های فهمیدن پولیپ بینی و علائم شایع آن برایتان گفتیم. حال توجه به این نکته نیز ضروری است که چه عواملی می توانند احتمال ابتلا به پولیپ را افزایش دهند. عوامل مساعد کننده برای ابتلا به این مشکل شامل این موارد هستند:

  • سن: سنین کودکی و میانسالی بیشترین احتمال بروز پولیپ را دارد
  • سابقه خانوادگی نیز شما را در خطر ابتلا قرار می دهد.
  • آسم و آلرژی: این دو بیماری هم می توانند از عوارض پولیپ بینی باشند و هم از عوامل سبب ساز آن. در حقیقت این دو با پولیپ بینی رابطه ای دو طرفه و تقویت کننده دارند.
  • حساسیت های دارویی و ابتلا به عفونت در گذشته
  • فیبروز کیستیک که اختلالی ژنتیکی است و ابتلا به آن، خطر ایجاد پولیپ بینی را نیز در پی دارد.

عوامل ابتلا به پولیپ بینی

عوامل ابتلا به پولیپ بینی

درمان پولیپ بینی و هزینه های جراحی

پس از آشنایی با راه های فهمیدن پولیپ بینی و تشخیص قطعی آن، نوبت به بررسی راه های درمان این بیماری می رسد. نیاز یا عدم نیاز به جراحی به عوامل بسیاری از جمله اندازه پولیپ و شدت انسداد تنفسی بستگی دارد. معمولا اولین راه حل درمانی، تجویز داروهایی مانند خانواده کورتیکواستروئیدها است. این دارو ها هم به صورت اسپری و هم خوراکی و تزریقی استفاده می شوند. اگر شدت مشکل بیشتر از آن باشد که با مصرف دارو برطرف شود، روش بعدی جراحی آندوسکوپی است. در این روش پولیپ برداشته شده و حفره های سینوسی نیز تخلیه می شوند تا احتمال عود کردن بیماری کاهش یابد. هزینه جراحی بینی برداشتن پولیپ بینی نیز بستگی به شدت مشکل و اندازه پولیپ، هزینه داروهای مصرفی بیمار، دستمزد پزشک جراح شما و... دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX