کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

بزرگ شدن و تغييرات سينه در بارداری

06 بهمن ، 1400
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

بزرگ شدن و تغییرات سینه در بارداری یکی از طبیعی ترین واکنش های بدن به افزایش سطح برخی از هورمون ها از قبیل استروژن و پروژسترون می باشد. بزرگ شدن سینه ها، تغییر رنگ در قسمت هاله یا آرئول و نوک پستان و همچنین برجسته و تیره شدن رگ های خونی و ترشح از غدد شیری از جمله تغییراتی می باشد که از هفته های اول بارداری تا زایمان در بدن مشاهده میشوند. با توجه به نگرانی هایی که در بسیاری از بانوان در دوران بارداری به دلیل تغییر در سایز و فرم پستان وجود دارد، در این بخش از مطالب کلینیک زیبایی دکتر شاهین کریمیان روند این تغییرات را بررسی خواهیم کرد.

بزرگ شدن و تغييرات سينه در بارداری

بزرگ شدن و تغييرات سينه در بارداری

دلیل بزرگ شدن و تغییرات سینه در بارداری

با هر گونه تغییر در بدن از نظر روحی و فیزیکی، سطح هورمون های مختلف با تغییراتی مواجه میشود. در دوران بارداری دو هورمون استروژن و پروژسترون به بالاترین سطح خود رسیده و به همین دلیل تغییرات زیادی را در ساختار سینه زنان بوجود می آورد. به همین دلیل تغییر سایز پستان و بزرگ شدن آن و همچنین تغییر در رنگ هاله و نوک سینه در این دوران کاملا طبیعی بوده و همگی به تغییر در میزان هورمون های استروژن و پروژسترون مرتبط هستند.
در حالت کلی با افزایش استروژن در بدن بانوان به مرور سلول های مجاری سینه آنها تحریک میشود. با تحریک شدن مجاری سینه، به دلیل تغییر در سطح پرولاکتین سایز و اندازه پستان ها رشد بیشتری خواهد داشت. به همین دلیل می توان گفت، اصلی ترین دلیل تغییر در سایز و اندازه پستان بانوان در دوران بارداری افزایش استروژن و پرولاکتین می باشد. همچنین لازم به ذکر است، پروژسترون تاثیر زیادی بر تولید سلول های تولید کننده شیر در پستان دارد و از اوایل بارداری سطح آن در بدن بانوان افزایش پیدا می کند.

تغییر رنگ رگ های خونی

تغییر رنگ رگ های خونی

تغییرت سینه در سه ماه اول بارداری

از روزهای ابتدایی بارداری تغییرات فیزیکی و روحی زیادی در بانوان ایجاد میشود و همگی در نهایت به آماده سازی بدن برای رشد جنین و تولد آن منجر می گردد. به همین دلیل بسیاری از این تغییرات طبیعی بوده و مادران باردار نباید احساس نگرانی و استرس داشته باشند.

در سه ماه اول بارداری چند تغییر رایج در سینه ها بروز می کند که عبارتند از:

احساس درد در سینه

با توجه به اینکه اغلب بانوان نسبت به درد سینه احساس نگرانی می کنند، به همین دلیل در اوایل بارداری به دلیل تغییرات در بدن دچار استرس میشوند. واقعیت این است که احساس درد و سوزش و حتی گزگز در بخش های مختلف سینه و نوک آن در این دوران طبیعی است. سطح خون بدن در دوران بارداری با افزایش مواجه شده و هورمون ها نیز تغییر می کنند. به همین دلیل ممکن است با کوچکترین لمس سینه احساس درد داشته باشید و در برابر سرما و گرما نیز پستان ها تحریک پذیر میشوند. 
درد نوک سینه در بارداری از ماه های ابتدایی شروع شده و در اغلب مواقع ممکن است تا بعد از زایمان نیز آن را احساس کنید. اگر همراه با درد ترشح غیر طبیعی از نوک پستان در این دوران دارید، برای اطمینان خاطر بهتر است با پزشک معالج مشورت کنید.

احساس درد در سینه

احساس درد در سینه

بزرگ شدن سینه در اوایل بارداری

همان طور که اشاره شد، استروژن همزمان با بارداری در بدن بانوان با رشد مواجه مییشود و به همین دلیل منجر به افزایش سایز آن خواهد شد. این تغییر سایز به آرامی رخ داده و در ابتدا ممکن است کمی احساس خارش روی پوست آن داشته باشید.

تغییر رنگ رگ های خونی روی پستان در بارداری

به منظور آماده سازی بدن برای رشد جنین در دوران بارداری میزان خون تا 50 درصد با افزایش مواجه میشود. به همین دلیل نه تنها در رگ های روی دست و پا، بلکه بر روی سینه ها نیز تغییراتی در رنگ آنها به چشم میخورد. رگ های خونی روی سطح سینه ها برجسته و تیره تر میشود و جای نگرانی نیست. علاوه بر این، در قسمت نوک پستان و آرئول که همان هاله و قسمت تیره اطراف نوک سینه می باشد نیز تغییراتی بوجود می آید. از مهم ترین این تغییرات می توان به برجسته تر شدن نوک پستان ها، تیره تر شدن آرئول و هاله سینه و همچنین افزایش تعداد غدد مونتگومری اشاره کرد. غدد مونتگومری به برجستگی های بسیار ریزی گفته میشود که روی هاله سینه قرار گرفته و پس از زایمان در مرطوب شدن پوست سینه و جلوگیری از درد و عفونت نقش مهمی ایفا می کنند.
نکته بسیار مهم اینکه، اگر این علائم و تغییرات در سینه در بارداری را در سه ماه اول احساس نکردید، طبیعی است. چون بدن بانوان در برابر تغییرات هورمون ها در دروان بارداری متفاوت بوده و ممکن است بزرگ شدن سینه ها در ابتدا احساس نشود.

دلیل بزرگ شدن و تغییرات سینه در بارداری

دلیل بزرگ شدن و تغییرات سینه در بارداری

بزرگ شدن و تغییرات سینه در سه ماه دوم بارداری

بدن بانوان مانند سیستم کاملا برنامه ریزی شده در هر مرحله از بارداری واکنش های مشخصی را نشان می دهد. با ورود به سه ماه دوم بارداری به دلیل تغییرات زیادی که از نظر هومون ها در بدن بوجود می آید، ساختار سینه نیز عکس العمل نشان می دهد.

به طوریکه می توان بزرگ شدن سینه و تغییرات سینه در سه ماه دوم بارداری را با کمی تفاوت نسبت به قبل مشاهده کرد که عبارتند از:

ترشح آغوز از سینه

از مهم ترین تغییراتی که در سینه مادران در سه ماه دوم بارداری بوجود می آید، ترشح ماده زرد رنگ به نام آغوز است. این ماده زرد رنگ دارای خواص بسیار زیادی بوده و در روزهای ابتدایی زایمان نوزاد از آن تغذیه می کند. برخی از بانوان ممکن است در سه ماه دوم باداری خود ترشح این مایع را از نوک پستان خود مشاهده کنند. توجه داشته باشید که این تغییرات طبیعی بوده و در برخی از خانم ها ممکن است رخ ندهد یا با تاخیر انجام شود. لذا پیشنهاد می کنیم به هیچ عنوان نوک پستان را برای ترشح این ماده تحریک نکنید.

تغیر رنگ هاله سینه

با نزدیک شدن به زایمان رنگ هاله یا آرئول تیره تر شده و غدد مونتگومری نیز افزایش پیدا می کنند. این غدد بزرگتر شده و تعدادشان نیز به مرور بیشتر میشود.

تغییرات سینه در سه ماه سوم بارداری

بزرگ شدن سینه و تغییرات آن در بارداری در سه ماه سوم مانند قبل ادامه پیدا می کند. به طوریکه رنگ هاله و آرئول تیره تر شده، نوک پستان برجسته تر و سایز سینه با افزایش بیشتری مواجه میشود. به دلیل رشد و بزرگ شدن سینه ها در سه ماه سوم خطوط قرمز روی پوست احساس میشود که در اغلب مواقع با خارش زیاد همراه هستند. این علائم کششی و خطوط قرمز و ترک پوست به دلیل بزرگ شدن سایز سینه بوده و جای نگرانی نیست.

درد سینه در اوایل بارداری چگونه است؟

یکی از سوالات رایجی که اغلب بانوان میپرسند این است که درد سینه در اوایل بارداری چگونه است؟ چه دردهایی نگران کننده هستند و نیاز به مراجعه به پزشک دارند؟ لازم است بدانید که درد سینه در اوایل بارداری شبیه به دردهای دوره قاعدگی می باشد. در دوران قاعدگی نیز درد سینه به دلیل تغییر در هورمون ها رخ می دهد و با شدت بیشتر در دوران بارداری می توان آنها را احساس کرد. اگر دردهای آزاردهنده در دوره بارداری احساس کردید، در حالت کلی جای نگرانی نیست. برای اطمینان خاطر و تجربه دوران شیرین و بدون استرس بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا خیالتان آسوده شود.

پربازدیدترین مطالب را از دست ندهید!

روش های کاهش و از بین رفتن درد سینه در بارداری

بزرگ شدن و تغییرات سینه در بارداری همیشه با درد همراه است و به همین دلیل با نزدیک شدن به زایمان تحمل این شرایط در بسیاری از مواقع برای مادران سخت میشود. راه حل زیادی برای کاهش درد وجود ندارد و این روند طبیعی باید طی شود، اما با تغییر در سبک زندگی و نوع پوشش می توان تا حد کمی آنها را کمتر کرد. به عنوان مثال، استفاده از سوتین های مناسب خواب در دوران بارداری که اغلب از الیاف طبیعی هستند می تواند کمی درد را کاهش دهد. علاوه براین، پیشنهاد می کنیم با روغن و کرم های مرطوب کننده بدون بو پوست سینه را ماساژ دهید تا ترک ها کمتر ملتهب شوند. اگر نگران ترشح از نوک پستان در طول شبانه روز هستید، برای جلوگیری از ایجاد لک روی لباس می توانید از سوتین های حاوی پد استفاده کنید.

جراحی زیبایی سینه در کلینیک زیبایی دکتر شاهین کریمیان

لازم به ذکر است بزرگ شدن و تغییرات سینه در بارداری پس از زایمان به مرور از بین میروند. البته سایز سینه ها در دوران شیردهی بزرگتر از قبل از بارداری بوده و پس از قطع شیردهی حالت افتاده پیدا می کنند. با ورزش مناسب می توان تا حد زیادی این تغییرات در فرم سینه را بهبود داد و در برخی از مواقع به دلیل بارداری مداوم و همچنین بزرگ بودن سایز پستان ها در حالت طبیعی، بعد از شیردهی این تغییرات همیشگی خواهند بود. انجام جراحی سینه زیر نظر پزشکان متخصص و حرفه ای کلینیک دکتر شاهین کریمیان در این شرایط می تواند تناسب اندام را به شما هدیه دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن های پایین صفحه تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX