کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عمل ژنیکوماستی چیست و عوارض و زمان عمل آن چه موقع است

24 بهمن ، 1400
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

عمل ژنیکوماستی در آقایان برای درمان افتادگی سینه انجام می شود. ژنیکوماستی یک بیماری رایج است که در 36 درصد از مردان مشاهده می شود. در این بیماری پستان ها بزرگ شده و ظاهر نازیبا و نامتوازنی به بدن فرد می دهد. این بیماری ممکن است دلایل متعددی داشته باشد و در یکی از پستان ها و یا هر دو مشاهده شود. البته راه های مختلفی برای درمان وجود دارد و عمل جراحی یکی از راه های حل این مشکل است. در ادامه ی این مطلب از سایت دکتر شاهین کریمیان در مورد عمل جراحی ژنیکوماستی و نکات مهم مربوط به آن می پردازیم. همراه ما باشید.

عمل ژنیکوماستی

عمل ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست؟

این بیماری باعث تورم یا بزرگ شدن سینه و بافت آن در آقایان می شود. دلیل اصلی ابتلا به این بیماری مربوط به بر هم خوردن تعادل در ترشح هورمون های جنسی است. این عارضه در هر سنی ممکن است رخ دهد. پسرهای نوجوان در سنین بلوغ تا بزرگسالان ممکن است به این مشکل دچار شوند. اگر ژنیکوماستی در یک پستان مشاهد شود آن را ژنیکوماستی یک طرفه می نامند. ژنیکوماستی عوارض جسمی برای فرد ایجاد نمی کند اما مشکلات روحی و روانی در افراد مبتلا بسیار شایع است. این افراد معمولا از ظاهر نامتناسب با جنسیت خود شکایت دارند.

علل ابتلا به ژنیکوماستی چیست؟

علل متفاوتی برای این مشکل کشف شده است. اما مهمترین دلیل آن به اختلالات هورمون جنسی بر می گردد. تستسترون و استروژن دو هورمون جنسی محسوب می شوند که اولی باعث بوجود آمدن خصوصیات ثانوی جنسی در اقایان و دومی باعث بوجود آمدن خصوصیات ثانویه جنسی در خانم ها می شود. این دو هورمون در بدن مردان و زنان وجود دارند ولی ممکن است تعادل میزان ترشح آن دچار به هم خوردگی شود. در شرایطی که هورمون استروژن در بدن مردان بیشتر ترشح شود سینه ها شروع به بزرگ شدن خواهند کرد. البته به جز دلایل هورمونی تاثیرات ژنتیک نیز ممکن است باعث این مشکل شود. مصرف برخی دارو ها نیز می تواند باعث ژنیکوماستی شود از جمله این دارو ها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • داروهایی که در درمان پروستات استفاده می شود.
 • داروهای آنتی آندروژن 
 • داروهای ضد استرس
 • استروئید ها و آندروژن ها (داروهایی که برای عضله سازی در ورزشکاران استفاده می شود)
 • مصرف ماری جوانا

علل ابتلا به ژنیکوماستی

علل ابتلا به ژنیکوماستی

علایم ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکو ماستی نیز دارای علایم اختصاصی خود می باشد. اگر این علایم را در بدن خود مشاهده می کنید احتمالا به ژنیکوماستی مبتلا شده اید. این علایم عبارتند از:
 • برجستگی و برآمدگی یا تورم سینه
 • بافت توده ای در بخش سینه (بافت فیبروگلندولار)
 • افتادگی سینه ها
 • احساس درد در سینه و اطراف آن
 • شل شدگی بافت سینه در اثر دریافت گرما

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

درجه بندی ژنیکوماستی

ژنیکوماستی بر اساس شدت آن و بزرگی سینه درجاتی دارد که از خفیف تا شدید را شامل می شود. در ژنیکوماستی درجه یک فقط نوک سینه برجسته شده اما ظاهر پستان تغییر زیادی ندارد. در ژنیکوماستی درجه دو نوک پستان با مقداری پوست اضافه همراه است. در ژنیکوماستی درجه سه که کاما از روی لباس مشخص است نوک پستان و پوست اضافه کاملا واضح است. در ژنیکوماستی درجه چهار افزایش حجم سینه قابل توجه است اما فرق آن با درجه سه افتادگی سینه ها است.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

راه های تشخیص بیماری ژنیکوماستی

برای تشخیص این بیماری باید به متخصص زیبایی مراجعه کنید. پزشک باید سابقه پزشکی شما را بررسی کند. بهتر است فهرست تمام داروهای مصرفی را به اطلاع پزشک برسانید. سپس دکتر شما را معاینه خواهد تا از وجود بافت اضافه در قسمت سینه ها مطمئن شود. پس از معاینه فیزیکی دکتر ممکن است آزمایشاتی را برای شما تجویز کند که یکی از این آزمایشات سطح میزان هورمون های جنسی در بدن شما خواهد بود. همچنین در برخی موارد ممکن است به سونوگرافی نیز نیاز باشد.

راه های درمان ژنیکوماستی

ژنیکو ماستی راه های درمانی مختلفی دارد. بعضی افراد با مصرف دارو های تنظیم کننده هورمون درمان می شوند. در موارد خفیف می توان با رژیم غذایی متناسب و ورزش منظم ژنیکوماستی را کنترل کرده و کمی آنرا بهبود داد. اما در موارد شدید نیاز به انجام عمل جراحی می باشد. روش درمان جراحی ژنیکوماستی در بیمارستان دولتی با استفاده از تخلی بافت چربی و کاهش پوست سینه انجام می گیرد. 
فرد می تواند برای این عمل بی هوشی کلی یا بی هوشی موضعی را انتخاب کند. این عمل بسیار شبیه به عمل تخلیه چربی از شکم و پهلو می باشد. طریقه انجام کار به این شکل است که به وسیله ایجاد چند برش کوچک لوله ی دسگاه مکش وارد بافت شده و عمل تخلیه چربی را انجام می دهد. البته در برخی موارد لازم است تا تخلیه بافت سینه به شکل دستی انجام شود.

مراقبت های قبل از ژنیکوماستی چیست؟

برای انجام این عمل نیاز به رعایت برخی نکات قبل از فرا رسیدن زمان عمل می باشد.
 • وزن خود را به وزن مناسب خود نزدیک کنید.
 • انجام آزمایشات درخواستی پزشک قبل از انجا عمل ضروری است.
 • مصرف سیگار و الکل را قبل چند هفته قبل از عمل قطع کنید.
 • مصرف دارو های ضد التهاب استروییدی و آسپرین را مشورت پزشکان خود قطع کنید.
 • در مورد انجام عمل و نتیجه آن حتما تحقیق کرده و با پزشک خود مشورت کنید. 

عوارض عمل ژنیکوماستی چیست؟

با استفاده از جراحی شاهد از بین رفت دائمی این عارضه خواهید شد و اعتماد به نفس به شما باز خواهد گشت. هر روش درمانی از جمله عمل جراحی عوارضی را به همراه دارد. شدت این عوارض بسته به شدت بیماری، تجربه و مهارت تیم جراحی و همچنین امکانات، تجهیزات و انتخاب روش عمل بستگی دارد. برخی عوارض ژنیکوماستی در بدنسازان و سایر افراد شامل موارد زیر است.

 • برخی عوارض که ممکن است به دلیل دارو های بیهوشی موضعی یا عمومی بوجود آید
 • درد شایع ترین عارضه ی این عمل است که یک تا دو روز بعد از جراحی خفیف می شود.
 • کبودی در محل ایجاد برش نیز بسیار محتمل است و تا یک هفته پس از عمل بر طرف می شود.
 • احتمال باقی ماندن رد برش و بخیه بر روی سینه و احتمال عفونت وجود دارد.
 • برخی اوقات ممکن است گودی، فرورفتگی یا عدم تقارن را در قفسه سینه شاهد باشیم.

مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی

بعد از انجام این عمل جراحی سینه نیز لازم است تا برخی موارد را رعایت کنید. پانسمان را صرفا در زمان مشخص شده توسط پزشک تعویض کنید. برای جلوگیری از عفونت از انتی بیوتیک ها استفاده کنید. پیاده روی آرام پس از عمل تصیه می شود تا انع از لخته شدن خون شود. از ورزش و حرکات شدید تا دوماه ماه پس از انجام عمل خودداری کنید. تا یک هفته میزان مایعات مصرفی خود را افزایش دهید. تا دو هفته به روی شکم و سینه نخوابید و از رابطه جنسی پرهیز کنید. تا 2 ماه از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید.

عمل ژنیکوماستی با بیمه تکمیلی انجام می شود؟

پاسخ به این سوال منفی است. معمولا این عمل جراحی تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. اما برای کسب اطلاعات دقیق می توانید به بپشتیبانی بیمه خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید که انجام این عمل می تواند شما را از شرایط بد روحی ناشی از این مشکل رها کند بنابراین پرداخت هزینه برای آن ارزش خود را دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX