کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

درمان خشکی پوست دست در فصل های سرد پاییز و زمستان

24 بهمن ، 1400
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

درمان خشکی پوست دست در فصل های سرد پاییز و زمستان اهمیت بیشتری می یابد. البته این موضوع در تمامی ایام سال مهم است اما در فصول سرد به دلیل کاهش رطوبت، خشکی پوست بدن افزایش پیدا می کند. این خشکی عوارضی دارد که از جمله آنها می توان به خارش، ترک خوردن و زود زخم شدن پوست اشاره کرد. معمولا استفاده از کرم های مرطوب کننده تنها راهکاری است که برای محافظت از پوست در فصل سرما به ذهن ما می رسد اما این طور نیست. با وبسایت دکتر شاهین کریمیان همراه باشید تا توصیه های لازم برای حفظ سلامت پوست دست در فصل های سرد را با هم مرور کنیم.

خشکی پوست دست در پاییز و زمستان

خشکی پوست دست در پاییز و زمستان

چرا خشکی پوست دست در فصل های سرد پاییز و زمستان رخ می دهد؟

خشکی پوست دست شاید مسئله مهمی از دید بسیاری از افراد نباشد. اما در صورت حاد شدن ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. زمانی که پوست بدن شما چربی کافی نداشته باشد، سپر دفاعی خود را بیشتر از دست داد و رطوبت بیشتری از دست می دهد. این موضوع باعث خشکی پوست دست می شود. اما چرا در فصل زمستان این اتفاق بیشتر رخ می دهد؟ پاسخ بسیار ساده است. در زمستان رطوبت محیط به شدت کاهش پیدا می کند و این مشکل بیشر خودنمایی می کند. البته عوامل دیگری نیز در ایجاد و یا شدت خشکی پوست دست در پاییز و زمستان تاثیر گذارند از جمله:

  • استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده و صابون
  • شستشوی زیاد یا حمام کردن با آب داغ
  • قرار گرفتن دست در معرض مواد شیمیایی
  • کهولت سن
  • بعضی بیماری ها

عوارض خشکی پوست دست در فصل های سرد سال چیست؟

خشکی پوست دست می تواند باعث مشکلات و یا بیماری های دیگری شود. از جمله متداول ترین عوارض خشکی پوست می توان به خارش پوست اشاره کرد. همچنین زبر و ضخیم شدن قسمت هایی از پوست، به وجود آمدن ترک های دردناک و سوزش آور، انواع درماتیت، اگزما (لکه های گرد بر روی پوست)، زخم شدن آسان پوست، عفونت های باکتریایی و... از دیگر عوارض این بیماری است.

درمان خشکی پوست دست در فصول سرد پاییز و زمستان

ممکن است خشکی پوست دست شما به دلایل مختلفی آنقدر زیاد باشد تا نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید. پزشک در گام اول باید نسبت به شناسایی علت اصلی این موضوع اقدام کند. سپس او ممکن است آزمایشاتی را برای شما تجویز کند تا سایر عوامل مرتبط را پیدا کند. راه های مختلفی برای درمان خشکی پوست در پاییز و زمستان وجود دارد ولی عمل به برخی توصیه ها می تواند سرعت بهبودی پوست دست شما را افزایش بخشد. در ادامه این توصیه ها را با هم مرور می کنیم.

درمان خشکی پوست دست در فصول سرد پاییز و زمستان

درمان خشکی پوست دست در فصول سرد پاییز و زمستان

از آب گرم یا داغ استفاده نکنید

اگر با توضیحاتی که تاکنون ارایه شد فکر می کنید که راه افزایش رطوبت بدن تماس مستقیم و بیشتر با آب است، سخت در اشتباه هستید. استفاده زیاد از آب به خصوص اب داغ نه تنها مشکلی را رفع نمی کند بلکه ممکن است خشکی بیشتری نیز ایجاد کند. دلیل این موضوع نیز شستشوی چربی های محافظ پوست است. سعی کنید تعداد دفعات شستشو را متعادل نگه دارید و به جای آب داغ از آب گرم یا ولرم استفاده کنید.

استفاده از صابون را فراموش کنید

البته منظور این نیست که از نظافت دست خود چشم پوشی کنید. بلکه موضوع اصلی نوع صابون و کیفیت آن است. برخی صابون ها به شدت چربی های دست را از بین برده و پوست خشکی را ایجاد می کنند. انتخاب بهتر استفاده از صابون هایی است که دارای نرم کننده هستند. گزینه دیگر اما استفاده از شامپو های بدن استاندارد در حمام و فوم های حاوی نرم کننده برای شستشوی دست هستند. به یاد داشته باشید که شستشوی زیاد حتی با همین مواد شوینده نیز توصیه نمی شود.

رفع خشکی پوست دست در فصل سرد با مرطوب کننده

برای محافظت از خشکی پوست در فصول پاییز و زمستان سعی کنید دستان خود را در طول روز مرطوب نگه دارید. مرطوب کننده هایی خاص با قابلیت های درمانی وجود دارند اما مرطوب کننده های دیگری نیز در بازار در دسترس هستند که بدون نیاز به نسخ پزشک می توانید آن ها را تهیه و استفاده کنید. از جمله مرطوب کننده های مناسب پوست خشک می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

پمادهای مرطب کننده

پمادها رطوبت را در پوست نگه داشته و حبس می کنند. نمونه ای از پماد های چرب، وازلین ها هستند که در این مورد بسیار استفاده می شوند. برای استفاده از پمادهای مرطوب کننده مثل وازلین، از آنها پس از استحمام استفاده کنید. شما علاوه بر پمادها می توانید از روغن های مرطوب کننده نیز استفاده کنید. هر چند روغن بچه، روغن حمام و... تاثیر کمتری دارند اما باز هم تا حدودی اثر بخش اند.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

کرم و لوسیون های مرطوب کننده

برای محافظت از خشکی پوست در فص زمستان می توانید از کرم های مرطوب کننده بهره ببرید. این کرم ها اثربخشی بیشتری نسبت به پادها و روغن ها دارند. سوسیون ها دیگر گزینه مورد توجه هستند اما چربی بسیار کمتری دارند. به هر شکل بهتر است نحوه استعمال کرم و لوسیون نیز پس از حمام و خشک کردن ملایم پوست است.

پمادهای مرطوب کننده پوست

پمادهای مرطوب کننده پوست

برای محافظت از پوست در سرما بیشتر آب بنوشید

همه ی ما در زمستان کمتر آب می نوشیم و همین اتفاق می تواند باعث کم شدن آب بدن و در نتیجه خشکی پوست شود. پوست شما علاوه بر رطوبت سحطی به رطوبت داخلی نیز نیاز دارد. پس در فصل زمستان نوشیدنی های سالم و بیشتری مصرف کنید تا کمتر رطوبت بدن شما از بین برود.

از پوست خود دربرابر عوامل آسیب زای محیطی محافظت کنید

سرما تنها عمل ایجاد کننده مشکل برای پوست دست شما در زمستان نیست. باد، باران و برف، نور مستقیم آفتاب، آلودگی هوا (که در زمستان ها به دلیل وارونگی دما بیشتر است) و... نیز اوضاع را بیشتر خراب می کنند. به همین دلیل علاوه بر کرم های ذکر شده حتما از کرم ضد افتاب استفاده کنید و پوست دست خود را نیز با دستکش در مقابل سایر عوامل آسیب زا بپوشانید.

برای بهبود خشکی دست در زمستان از ماسک استفاده کنید

ماسک های آبرسان نیز یکی از مواردی است که به بهبود شرایط پوشت دست شما در زمستان کمک می کند. برای این منظور می توانید ماسک های موجود در بازار و یا ماسک های خانگی تایید شده استفاده کنید.

برای مراقبت از پوست دست در فصول سرد رطوبت محیط را زیاد کنید

بهترین پزشک زیبایی دکتر شاهین کریمیان معتقد است، یکی دیگر از راه ها برای افزایش رطوبت پوست، قرار گرفتن در معرض رطوبت محیط است. برای تامین رطوبت مورد نیاز پوست در فصل های سرد پاییز و زمستان حتما دستگاه بخوری مناسب تهیه کرده و در خانه خود نصب کنید تا در ساعات حضور شما در خانه، رطوبت مورد نیاز پوست شما تامین شود.

از تماس با مواد تحریک کننده دوری کنید

برخی از مواد استفاده شده در توید لباس ها و بعضی مواد استفاده شده در شوینده های بهداشتی برای پوست بسیار حساسیت زا هستند. این عوامل بیرونی شدت خشکی دست شما را افزایش خواهند داد. پس سعی کنید یا کمتر از این مواد استفاده کرده و یا در طی مدت درمان از آنها استفاده نکنید.

خوراکی های دوست دار پوست بدن مصرف کنید

مواد خوراکی و غذاهای بسیاری هستند که به بهبود و زیبایی پوست بدن انسان کمک می کنند. برای شناخت این خوراکی ها بهتر است کمی در اینترنت جستجو کنید. بروکلی، سیب زمینی، فلفل، هویچ، آووکادو، اسفناج، هندوانه، طالبی و... خوراکی ها و میوه هایی طبیعی هستند که شامل برخی مواد آنتی اکسیدان و بهبود دهنده سلام پوست نیز می باشند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX