کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عمل بینی چه تاثیری روی حس بویایی می گذارد؟

01 اسفند ، 1400
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

عمل بینی چه تاثیری روی حس بویایی می گذارد؟ این سوال ذهن بسیاری از افرادی را مشغول کرده است که قصد انجام این عمل زیبایی را دارند. از بین رفتن این حس پس از عمل جراحی یکی از شایع ترین عوارض آن محسوب و شناخته می شود. معمولا فرد طعم زیادی از چشیدن خوراکی ها موجه نمی شود. سیستم بویایی او نیز موقتا از کار می افتد. این موضوع برای بسیاری از افراد سخت و نگران کننده است. آیا این مشکل به خاطر اشتباه پزشکی رخ داده است؟ آیا حس بویایی من بر می گردد؟ چرا برخی به این مشکل دچار نمی شوند؟ برای یافتن پاسخ ان سوالات با وب سایت دکتر شاهین کریمیان همراه باشید.

تاثیر عمل بینی روی حس بویایی

تاثیر عمل بینی روی حس بویایی

عمل بینی چه تاثیری روی حس بویایی می گذارد؟

حسی که بعد از عمل بینی دارید تا حدودی شبیه به زمانی است که دچار سرماخوردگی شده و یا فلفل چشیده اید! دلیل تمام این وضعیت های مشابه یک اتفاق در داخل بینی شماست! سیستم بویایی انسان پس از عمل جراحی ممکن است دچار تورم در ناحیه داخل بینی شود. این تورم نیز باعث اختلال در عملکرد عصب و گیرنده های بویایی در داخل بینی می شود. بنابراین تورم به وجود آمده باعث باعث اختلال در بویایی و در مواقعی قطع کلی سیستم بویایی می شود. بد نیست کمی با سیستم بویایی در بدن انسان اشنا شویم.

چرا حس بویایی پس از عمل بینی کم می شود؟

بویایی یکی از حواس پنجگانه و بسیار مهم در بدن انسان محسوب می شود. این حس می تواند خطرات را تشخیص داده و نقش ممی در بهبود کیفیت زندگی ما مثل درک طعم و بو داشته باشد. اختلال در سیستم بویایی برای بعضی از افراد ممکن است باعث آسیب روحی شود. اما این سیستم مهم در بدن ما چگون عمل می کند؟ در این باره باید گفت که گیرنده های بویایی در داخل بینی به عصب های بویایی متصل هستند. وظیف تشخیص بو اما بر عهده سلول های است که به این منظور فعالیت می کنند. وقتی رایحه به داخل بینی وارد می شود از طریق رشته های عصبی به عصب بویایی می رسند.

تحقیقات در مورد تاثیر عم بینی بر حس بویایی چه می گویند؟

در سالهای اخیر تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است. در طی یکی از این تحقیقات بعضی از متقاضیان انجام عمل بینی مورد بررسی قرار گرفتند. تمامی افراد قبل از عمل مورد معاینه قرار گرفتند تا عملکرد صحیح سیستم بویایی آنها تایید شود. نتایج بررسی ها حاکی از این بود که پس از انجام عمل 87 درصد از جامعه ی تحقیق حس بویایی خود را از دست داده بودند. پس از 6 هفته بررسی مجدد انجام شده و مشخص شد که 80 درصد افراد نابویایی خفیف تا متوسط داشتند. در بررسی بعدی پس از 6 ماه سیستم بویایی افراد به حالت عادی برگشته بود. اما چه علت های دیگری باعث بین رفتن حس بویایی پس از عمل بینی می شود؟

تحقیقات در مورد تاثیر عم بینی بر حس بویایی

تحقیقات در مورد تاثیر عم بینی بر حس بویایی

پولیپ چگونه باعث از بین رفتن حس بویایی پس از عمل بینی می شود؟

پیشنهاد می کنیم که قبل از انجام عمل زیبایی بینی حتما توسط پزشک متخصص پوش و حلق و بینی معاینه شوید تا در از وجود یا عد وجود پولیپ در بینی خود مطمئن شوید. پویپ می تواند اختلالاتی را در سیستم بویایی گذاشته و تاثیر عمل بینی بر بویایی را شدیدتر می کند. علاوه بر پولیپ وجود سینوس های متورم نیز باعث شدت یافتن نابویایی می شود. پس حتما قبل از عمل جراحی زیبایی این موارد را مورد بررسی قرار دهید.

از دست دادن بویایی پس از عمل رینوپلاستی چقدر جدی است؟

متاسفانه باید این موضوع را بیان کنیم که در اکثر افراد از دست دادن بویایی پس از عمل زیبایی بینی یکی از عوارض مهم و قطعی شناخته می شود. به دلایلی که توضیح داده شد (التهاب در بخش داخلی بینی) بیماران تا چند ماه پس از عمل حس بویایی خود را یا از دست داده و یا بویایی آنها به شدت ضعیف می شود. اما به محض برطرف شدن تورم و زخم ها بویایی به آرامی به شرایط طبیعی بر می گردد. تنها راه پیشگیری از این موضوع آشنایی با شرایط عمل و انتخاب بهترین پزشک برای عمل جراحی بینی است.

مطالب پربازدید را از دست ندهید!

درمان تاثیر عمل بینی بر حس بویایی چیست؟

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد که در ماه اول از دست دادن بویایی کاملا طبیعی به نظر می رسد. اما در صورتی که تا ماه ها پس از عمل موفقیت آمیز بینی همچنان از نابویایی رنج می برید باید توسط متخصص مورد معاینه قرار بگیرید. معمولا پزشک عکس برداری از بینی و برخی دارو های کاهش دهنده التهاب را تجویز می کند. در جریان باشید که در صورت آسیب رسیدن به عصب بویایی برگشت آن تاحدودی غیر ممکن است. در مجموع برای اطمینان بهتر است 2 الی سه ماه پس از عمل صبر و در صورت عدم برگشت حس بویایی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان تاثیر عمل بینی بر حس بویایی

درمان تاثیر عمل بینی بر حس بویایی

چه نوع عمل بینی بالاترین ریسک از بین رفتن حس بویایی را دارد؟

عمل های مختلفی ممکن است بر روی بینی انجام شوند. به جز عمل های زیبایی عمل های درمانی برای انواع بیماری ها بر روی بینی ممکن است انجام شود. توجه داشته باشید که در عمل بینی هر چه بینی کوچکتر شود، عوارض آن نیز بیشتر و طولانی تر خواهد بود. برای مثال عمل بینی عروسکی یا فانتزی از عمل های سخت و غیر استانداردی می شود که احتمال از دست دادن بویایی پس از عمل بینی را بسیار بالا می برد. با این عمل های سخت و غیر استاندارد ممکن است علاوه بر از دست دادن بویایی، دچار آپنه خواب، خروپف و مشکلات دیگری نیز بشوید.

اقدامات حمایتی برای برگشت حس بویایی پس از عمل بینی

 • برای بهبود سریعتر حس بویایی بعد ازعمل بینی ابتدا طریقه درست خوابیدن پس از عمل را یاد بگیرید. استفاد مکرر از کمپرس آب سرد نیز توصیه می شود. 
 • پس از عمل تا چند روز از مایعات و آب فراوان مصرف کنید. 
 • خوراکی های طبیعی ضد التهاب مصرف کنید.
 • خوردن آب کرفس بسیار توصیه می شود. 
 • در نهایت دارو ها و اسپری های تجویزی پزشک را به دقت و در سر وقت مصرف کنید.

برخی نکات در مورد تاثیر عمل بینی بر حس بویایی

 • هر چند دلیل اصلی از دست دادن بویایی پس از عمل بینی اشباه پزشکی نیست اما بهتر است در انتخاب پزشک دقت کنید.
 • نابویایی همیشگی صرفا به خاطر از دست دادن عصب های بویایی بینی حین جراحی است که به ندرت اتفاق می افتد.
 • پس از انجام عمل بینی از انجام ورزش های سخت و سنگین تا چندین هفته خودداری کنید.
 • در زمانی که حس بویایی شما دچار اختلال شده است همیشه از شخصی در کنار خود کمک بگیرید تا شما را از خطرات احتمالی (نشت بوی گاز و سوختگی) آگاه کند.
 • حس چشایی شما نیز ممکن است بسیار ضعیف شود که این مشکل نیز با برطرف شدن مشکل بویایی حل می شود.
 • برای انجام عمل ترمیمی بینی بهتر است حداقل 9 تا 12 ماه صبر کنید.

عمل بینی با بهترین کیفیت توسط دکتر شاهین کریمیان

دکتر شاهین کریمیان یکی از پزشکان شناخته شده در زمینه عمل های زیبایی در سطح تهران می باشند. در کلینیک اختصایی ایشان انواع عمل های سر پایی و خدمات زیبایی نیز ارایه می شود که از جمله آنها می توان به تزریق ژل، تزریق بوتاکس، تزریق چربی، اصلاح انحراف، عمل های زیبایی بر قسمت های مختلف بدن و... اشاره کرد. همچنین گفتنی است تمامی خدمات زیبایی کلینیک اختصاصی دکتر شاهین کریمیان با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت انجام می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX