کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جراحی پلاستیک صورت چگونه انجام می شود؟

15 فروردین ، 1401
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

جراحی پلاستیک صورت یکی از انواع جراحی های زیبایی بسیار رایج در تمام دنیا از جمله ایران می باشد. گرچه این جراحی برای افرادی انجام می شود که ممکن است نسبت به ظاهر خود ناراضی باشند، اما جراحی پلاسیک صورت برخی اوقات برای رفع نواقص بوجود آمده پس از حوادث گوناگون از جمله تصادف کاربرد دارد. این جراحی می تواند تغییرات مختلفی در صورت ایجاد کند که مربوط به هر کدام از بخش های بینی، چانه، گوش و... باشد. با وبسایت کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان همراه باشید تا به توضیح در مورد این نوع از جراحی صورت بپردازیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

جراحی پلاستیک صورت

جراحی پلاستیک صورت

جراحی پلاستیک صورت چیست؟

در ابتدا بهتر است ذهنیت خود را در مورد کلمه پلاستیک تغییر دهید. کلمه پلاستیک به معنای استفاده از مواد پلاستیکی در حین عمل نیست بلکه از کلمه یونانی پلاستیکوس گرفته شده که به معنای شکل و قالب است. این جراحی باعث می شود تا فرد ظاهر چهره خود را بازیابی کرده و مشکلات موجود در آن را اصلاح کند. این اتفاق باعث می شود تا فرد اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازیابد و در ادامه زندگی بهتری را تجربه کند. جراحی پلاستیک صورت می تواند تنها بخش هایی از صورت و یا تمام را در بر بگیرد.

تفاوت جراحی پلاستیک صورت با جراحی زیبایی چیست؟

جراحی پلاستیک به طور معمول برای تغییرات در هر قسمت از بدن صورت می گیرد ولی جراحی زیبایی نوعی جراحی پلاستیکی است که برای زیبایی صورت انجام می شود. به بیان دیگر می توان اینطور تعریف کرد که هر جراحی زیبایی یک جراحی پلاستیک است اما هر جراحی پلاستیک یک جراحی زیبایی شناخته نمی شود. برای مثال کسی که در اثر یک تصادف به صورتش آسیب قابل توجهی وارد شده باشد، ممکن است با چند جراحی پلاستیک صورتش بازسازی شود. اما این جراحی ها برای زیبایی انجام نشده و هدف صرفا به حد طبیعی رساندن و بازسازی صورت است.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

جراحی پلاستیک صورت چگونه انجام می شود؟

جراح قبل از عمل با بیمار گفتگو کرده و شرایط روحی و جسمی را بررسی می کند. پس از آن این آزمایش ها و معاینات هستند که اطلاعات بیشتری از شرایط بیمار در اختیار جراح قرار می دهد. این آزمایش ها شامل آزمایش انعقاد خون، شمارش کامل خون، آزمایش بارداری و.. است. در روز عمل پس از تکمیل فرم های مربوط به رضایت قبل از عمل علایم حیاتی و معاینات نهایی صورت می گیرد. پس از آن جراح محل انجام جراحی بر روی صورت شما را مشخص می کند، عمل جراحی پلاستیک صورت زنان و مردان حدود 1 الی 6 ساعت به طول می انجامد. پس از عمل نیز به بخش انتقال داده خواهید شد تا مراقب های لازم پس از عمل انجام شود.

جراحی زیبایی

جراحی زیبایی

انواع جراحی پلاستیک صورت چیست؟

این جراحی انواع مختلفی دارد. برای مثال لیفت صورت یک روش جراحی است که علایم پیری را بهبود می بخشد. در این جراحی ماهیچه های صورت سفت شده و پوست تراشیده می شود. به لیفت صورت ریتیدکتومی نیز گفته می شود. انواع جراحی زیبایی، پلاستیک و ترمیمی صورت شامل موارد زیر است:
 • عمل پلاستیک زیبایی گوش که با نام اوتوپلاستی نیز شناخته می شود.
 • عمل جراحی پلاستیک زیبایی پلک ها که اختصارا بلفاروپلاستی نامیده می شود.
 • لیفت صورت یا به عبارتی کشیدن پوست صورت
 • لیفت ابرو و پیشانی
 • تزریق ژل، بوتاکس یا چربی
 • جراحی افتادگی صورت
 • لایه برداری پوست
 • جراحی پیوند بینی که سپتوپلاستی هم نامیده می شود.
 • جراحی لیفت پوست صورت و گردن (ریتیدکتومی)
 • لیپو ساکشن زیرچانه یا گردن
 • ایمپلنت چهره

نکات مهم قبل از جراحی پلاستیک صورت مردان و زنان

قبل از جراحی پلاسیک با پزشک خود مشورت کرده و انتظارات خود را بیان کنید. پزشک قطعا از شما در مورد داروهای مصرفی، حساسیت ها و بیماری های زمینه ای سوال خواهد کرد. بهتر است شما نیز سوالات خود را از قبل یادداشت کرده و از او بپرسید. سوالاتی از قبیل آمادگی های قبل از عمل، ریسک های مرتبط با عمل، مدت زمان بهبودی، مراقبت های بعد از عمل، دارو های احتمالی، هزینه ها و... از مواردی هستند که باید در مورد آن اطلاع داشته باشید. در صورتی که از دخانیات و الکل استفاده می کند حداقل دو هفته قبل از عمل باید مصرف آنها را قطع کنید. قبل از عمل حمام کنید و صورت خود را کاملا بشویید. همچنین از مصرف داروهایی مثل آسپرین از یک هفته قبل از عمل تا یک هفته پس از آن خودداری کنید.

نکات مهم پس از عمل جراحی پلاستیک صورت

پس از عمل جراحی پلاستیک صورت سوخته نیز نیاز است تا برخی نکات را رعایت کنید. از جمله اینکه تا دو هفته از انجام هر گونه ورزش سنگین و هوازی خودداری کنید. از استفاده از هرنوع مواد آرایشی و کرم های مختلف اجتناب کنید. اگر پزشک دارو، پماد یا هر گونه درمان تکمیلی را برای شما در نظر گرفته به دقت آن را انجام دهید. تا چند روز پس از عمل استراحت کنید. در زمان خواب صورت خود را بالاتر از بدن قرار دید تا از ایجاد ورم جلوگیری کنید. همچنین از مصرف دخانیات، الکل، مصرف دارو های استروئیدی و تماس مستقیم با آفتاب حداقل تا دو هفته خودداری کنید.

عوارض جراحی پلاستیک صورت چیست؟

هر عمل جراحی و اقدام درمانی ممکن است دارای عوارضی نیز باشد که این موضوع شامل جراحی پلاستیک صورت جای جوش نیز می شود. در تمام عمل های پلاستیک شایع ترین عارضه درد، ورم و تجمع خون زیر پوست (هماتوم) است. این شکل احتمالا چند ساعت پس از عمل جراحی پدیدار می شود. اگر هماتوم کوچک باشد چند روز پس از عمل جراحی می توان آن را در مطب پزشک درمان کرد. از جمله دیگر عوارض احتمالی جراحی پلاستیک جای جوش می توان به این موارد اشاره داشت:

 • فلج عصب
 • عفونت
 • زخم شدن پوست
 • برجسته شدن محل عمل
 • ریزش مو
 • حالت تهوع بعد از عمل
 • لخته شدن خون
 • ضایعات رنگی روی پوست و...

جراحی پلاستیک صورت چقدر هزینه دارد؟

هزینه های انجام عمل جراحی زیبایی صورت یکی از دغدغه های بسیاری از افراد است و به همین دلیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این موضوع در وهله اول به محل انجام جراحی، شرایط بیمار، تغییرات مورد نظر بر روی صورت بستگی دارد. هزینه دریافتی بیمارستان های مختلف ممکن است متفاوت باشد. معمولا بیمارستان های تخصصی که از پزشکان و جراحان با سابقه استفاده می کنند هزینه های بیشتری دریافت می کنند. ضمن پرداخت هزینه اصلی جراحی باید به فکر هزینه های مشاوره و ویزیت بعد از عمل جراحی نیز باشید. ضمنا در هنگام محاسبه قیمت، باید هزینه های مربوط به دارو و بستری شدن احتمالی پس از عمل را هم در نظر بگیرید.

انواع جراحی پلاستیک صورت و هزینه های آن

انواع جراحی پلاستیک صورت و هزینه های آن

عمل جراحی پلاستیک صورت در ایران برای چه کسانی ممنوع است؟

برخی افراد به دلیل بعضی محدودیت ها مکن است فاقد شرایط لازم برای انجام عمل جراحی پلاستیک زیبایی صورت باشند. البته این موضوع تا حد زیادی به تخصص و اولویت های جراح بستگی دارد اما به طور کلی افراد زیر در دسته محدودیت ها برای انجام عمل جراحی صورت قرار می گیرند:
 • افرادی که قبلا عمل های سختی بر روی صورت آنها انجام شده است.
 • افرادی که فشارخون بالا یا دیابت دارند.
 • اشخاصی که اختلالات خونریزی دارند. 
 • بیماران قلبی و ریوی اجازه انجام این عمل را ندارند.
 • سالمندان و کسانی که اضافه وزن دارند نیز نمی توانند این عمل را انجام دهند.
 • افراد معتاد به کافئین، الکل و تنباکو نیز بهتر است این عمل را انجام ندهند.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX