کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

ارتباط پروتز سينه و سرطان | آیا پروتز سینه باعث سرطان میشود؟

17 فروردین ، 1401
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

یکی از عمل های زیبایی رایجی که امروزه در بین بانوان از محبوبیت بالایی برخوردار شده است، پروتز سینه می باشد. پروتز سینه با ایجاد تناسب اندامی شایسته تر و القای حس زیبایی، تاثیر مثبتی بر روحیه خانم ها می گذارد، اما ارتباط پروتز سينه و سرطان، موضوع مبهمی است که همچنان برای عده ای بدون جواب باقی مانده؛ لذا اگر شما هم جزو کسانی هستید که مطمئن نیستید که در این مورد یک علامت سوال بزرگ بالای سرتان دارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا به انتها مطالعه کنید تا به پاسخ سوال خود رسیده و با خیالی راحت تصمیم خود را در این باره اتخاذ نمایید.

ارتباط پروتز سينه و سرطان | از شایعه تا واقعیت

قبل از هر چیز بگذارید خیالتان را از این بابت راحت نماییم که تاکنون هیچ گونه موردی(چه در ایران و چه در دیگر کشورها ) گزارش نشده است که در آن فرد به خاطر استفاده از پروتز دچار سرطان سینه شده باشد؛ پس این ایده که پروتز سینه می تواند باعث سرطان شود، یک شایعه بیش نیست. شاید بگویید اگر ارتباط پروتز سينه و سرطان صرفا یک شایعه است، پس چرا عده ای از افراد که این عمل زیبایی را انجام داده اند، دچار سرطان سینه شده اند؟ در این رابطه باید بدانید که طبق آخرین تحقیقات و نتایج اعلام شده، تنها اثری که پروتز سینه بر سرطان سینه می گذارد احتمال به تعویق افتادن تشخیص آن است، که این مسئله نیز در صورت شرکت منظم در جلسات غربالگری و انجام چکاپ سالانه، چندان مشکل نگران کننده ای نخواهد بود. حال با اطمینان از عدم ارتباط پروتز سينه و سرطان، شما می توانید در صورت تمایل اقدام به انجام این عمل زیبایی نمایید و حتی برعکس، در صورت تخلیه سینه ها به علت سرطان سینه، فضای خالی را با استفاده از پروتز به راحتی پوشش دهید. 

در ادامه توجه شما را به موضوع "ارتباط پروتز سينه و سرطان" از جنبه ای دیگر جلب می کنیم.

ارتباط پروتز سينه و سرطان

ارتباط پروتز سينه و سرطان

ارتباط پروتز سينه و سرطان | ALCL چیست؟

با خواندن بخش های پیشین، حال دیگر ابهامی در رابطه با ارتباط پروتز سينه و سرطان برایتان وجود نخواهد داشت. در این بخش قصد داریم این موضوع که آیا پروتز سینه باعث سرطان می شود یا نه، را از منظر دیگری مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که می دانید، در رابطه با کاشت پروتز سینه، استاندارد هایی وجود دارد که در صورت عدم اتخاذ می تواند برای فرد مشکلات جدی را ایجاد کند؛ استاندارد هایی چون مراجعه به یک کلینیک و متخصص شناخته شده و مجرب، استفاده از مرغوب ترین نوع پروتز سینه و ... . از آنجایی که برخی افراد ترجیح می دهند برای پروتز سینه هزینه کمی اختصاص دهند، لذا ممکن است به سمت انواع پروتز های نامرغوب رفته و آنها را ترجیح دهند.

پربازدیدترین مطالب ما را دنبال کنید!

در این مورد بد نیست بدانید که بر مبنای تحقیقات، استفاده از پروتز های نامرغوب یکی از دلایل رایج ابتلا به لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک یا به اختصار ALCL به شمار می آید. این بیماری، که نوعی سرطان شمرده میشود، با شروع فعالیت خود از سیستم لنفاوی بدن، که مسئول مبارزه با عفونت ها و بیماری ها در بدن است، سبب ایجاد اختلال در این سیستم شده و تدریجا سبب بروز علائمی چون تورم، ایجاد توده یا دیگر تغییرات شکلی در سینه ها، درد دائمی در نزدیکی سینه ها، ایجاد راش پوستی یا بافت اسکار در نزدیکی سینه ها و  سفت شدن ناحیه مذکور می گردد. البته علائم زیر را هم مورد توجه قرار داد :

  1. تجمع مایعات در نزدیکی سینه ها
  2. ریزش مو
  3. خستگی شدید به علت تضعیف سیستم ایمنی

لازم به ذکر است که بروز چنین نشانه هایی تنها به علت بیماری ALCL نبوده و احتمالش وجود دارد که ناشی از علل دیگری همچون تخریب پروتز باشد. پس بسیار مهم است که در صورت مشاهده علامت مشکوک، برای معاینه و بررسی سینه ها به متخصص مراجعه شود.

نکته مثبتی که در رابطه با ALCL وجود دارد، این است که مرگبار نبوده و قابل درمان می باشد، به ویژه زمانی که تشخیص زود هنگام صورت گیرد. اگر شک دارید که دچار ALCL هستید یا نه، پیشنهاد می کنیم حتما یک سر به پزشک بزنید تا به کمک بیوپسی و آزمایشاتی چون سونوگرافی و ماموگرافی، شک تان برطرف شود. همچنین در مواقعی که بیماری تشخیص داده شده است، به خصوص در مراحل اولیه آن، پزشک اقدامات درمانی را با برداشتن پروتز و بافت های دارای سلولهای سرطانی آغاز خواهد کرد.

پروتز سينه و سرطان

پروتز سينه و سرطان

چه افرادی در معرض سرطان سینه از نوع ALCL هستند؟

اینکه در طول زندگیتان با نوعی از سرطان سینه به نام ALCL مواجه شوید، اتفاق بسیار نادری است. بر طبق آمار ها، از هر 50 هزار زن، تنها یک نفر به این سرطان مبتلا می شود، پس نیازی به نگرانی از این بابت نمی باشد. البته یکی از دلایلی که می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد، استفاده از تکنیک گسترش بافت سینه است که معمولا پس از تخلیه سینه (ماستکتومی) و جهت بازسازی سینه انجام می گیرد.

افراد در معرض سرطان سینه

افراد در معرض سرطان سینه

ارتباط پروتز سينه و سرطان

اینکه چرا استفاده از پروتز های سینه باعث سرطان لنفوم می شوند، موضوعیست که هنوز دلیل آن کشف نشده است. امروزه چیزی در حدود 93-96 از زنانی که اقدام به پروتز سینه می کنند، به ALCL دچار می شوند. نکته جالبی که وجود دارد این است که پروتز های استفاده شده برای این افراد، همگی از بافت ویژه برخوردار بودند که سبب می شوند سینه ها ظاهری ناهموار و برآمده در برخی نواحی پیدا کنند. امروزه از پروتز های دارای بافت نیز مشابه با نوع صاف آن، در دو کاربرد بازسازی سینه ها و زیباسازی شان استفاده می شود که دلیل این امر می تواند کم حرکت بودنشان باشد که سبب می شود ناحیه سینه کمتر موجدار به نظر برسد. با این حال عمده متخصصان بر این موضوع متفق القول اند که این پروتز های دارای بافت هستند که باعث تحریک سیستم ایمنی شده و در برخی زنان، لنفوم سینه را ایجاد می کنند.

ارتباط سرطان و پروتز سينه

ارتباط سرطان و پروتز سينه 

پارگی پروتز های سیلیکونی چه تاثیری در ابتلا به سرطان دارند؟

یک موضوع دیگری که در مورد ارتباط پروتز سينه و سرطان مطرح می باشد، این است که در صورت پاره شدن یا ترکیدن پروتز، به سرطان مبتلا خواهیم شد؟ 

برای پاسخ به این سوال ابتدا بایستی این نکته را مجددا ذکر کنیم که در صورت استفاده از پروتز هایی که از برندهای معتبر و باکیفیت تهیه شده اند، بسیار بعید است که پارگی پروتز رخ دهد. پاره شدن پروتز سیلیکونی نیز رابطه ای با سرطان ندارد؛ زیرا در صورت پارگی همه لایه های پوسته پروتز، باز هم سیلیکون قوام خود را حفظ کرده و به بیرون نشت نمی کند. ضمن اینکه پس از پارگی پروتز سینه علائمی به وجود می ‌آیند. شما می توانید برای اطمینان از سالم بودن پروتز هر سال آزمایش MRI دهید. با این حال در صورتی که احساس کردید پروتز دچار پارگی شده است سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.

آیا پروتز سینه مانع جدی در تشخیص سرطان است؟

تشخیص سرطان سینه به کمک ماموگرافی یک روش رایج در تشخیص زود هنگام سرطان می باشد، اما آیا پروتز سینه می تواند در این تشخیص اختلالی ایجاد کند؟ 

در این مورد باید بدانید که انجام اینگونه آزمایشات در صورتی بدون اختلال و دقیق خواهد بود که پروتز به صورت زیر عضله ای قرار داده شده باشد. البته روش های دیگری هم هستند که در آنها پزشک متخصص جراحی سینه می تواند با جابجایی مختصر پروتز، پروسه تشخیص بیماری را به انجام رساند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX