کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

مشکلات روحی بعد از عمل بینی

04 خرداد ، 1401
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

مشکلات روحی بعد از عمل بینی  یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که برای افرادی که این عمل را انجام داده اند رخ می‌ دهد. مشکلاتی از قبیل استرس، کلافگی، بی خوابی و افسردگی مواردی است که برای بیماران رخ می دهد و افسردگی شایع ‌ترین بیماری روحی در بین موارد ذکر شده می باشد. افسردگی بعد از عمل بینی گریبان تعداد زیادی بیماران را می گیرد و در صورت عدم درمان، مشکلات جسمی و روحی بیشتری را نیز ایجاد می کند. در این مقاله سعی داریم شما را بیشتر با مشکلات روحی و به طور خاص افسردگی بعد از عمل های بینی آشنا کنیم و راه حل هایی برای رفع این اختلال روحی عنوان نماییم. با ما همراه باشید.

مشکلات روحی بعد از عمل بینی

مشکلات روحی بعد از عمل بینی

چرا مشکلات روحی بعد از عمل بینی رخ می دهد؟

با گسترش عمل های زیبایی در بین جوانان و نوجوانان برخی مشکلات روحی از جمله افسردگی نیز در میان آنان افزایش پیدا کرده است. معمولا افسردگی در دوره هایی شکل میگیرد که تغییراتی در زندگی فرد رخ داده و این حالت روحی به شکل غم خود را نمایان می‌ کند. افسردگی با حالت ملامت و سرخوردگی از انجام آن کار و همچنین کلافگی شدید نمایان می شود و حتی ممکن است فرد دچار پرخاشگری نیز گردد. اصلی ترین دلیل رخ دادن مشکلات روحی بعد از جراحی بینی به افکار و باورهای منفی و کمبود عزت نفس بر می گردد.
در این بین نشانه هایی فرد بیمار از خود نشان می‌ دهد که با شناسایی این موارد، خانواده و اطرافیان می‌بایست سریعتر در جهت رفع مشکل فرد اقدام نمایند. همچنین بسیاری از افراد در دوره بهبودی بعد از عمل نمی دانند به افسردگی و مشکلات روحی مبتلا شدند و تنها فکر می کنند دلیل حال بد روحی شان مسئله جسمی است. تمایز و تشخیص افسردگی و مشکلات روحی باید کار سختی باشد و همین امر مستلزم شناخت علائم آن است.

نشانه های افسردگی بعد از عمل بینی

نشانه های زیادی می‌تواند افسردگی بعد از عمل بینی را نمایان کند. به عنوان مثال:
  • خستگی احساس ناامیدی و استرس مداوم
  • عدم تصمیم گیری و مشکلات حافظه
  • پرخوری و کم خوری در وعده های مختلف غذایی
  • به هم خوردن نظم خواب و بی خوابی های مکرر یا خوابیدن طولانی
  • از دست دادن علاقه به برخی فعالیت های روزانه
  • تحریک‌ پذیری با کوچک‌ ترین برخورد اطرافیان
  • احساس اضطراب، گناه و ناامیدی از انجام عمل و حتی در بدترین حالت افکار خودکشی و آسیب رساندن به خود می تواند از نشانه های افسردگی باشد.

علل ایجاد افسردگی و مشکلات روحی بعد از عمل بینی

علل مختلفی ممکن است سبب بروز مشکلات روحی بعد از جراحی بینی می شود. مواردی چون درد ناشی از عمل، واکنش به برخی داروها، استرس و اضطراب از عمده ترین دلایل این اتفاق می باشد. در  ادامه به بررسی این موارد می پردازدیم.

افکار غلط و باور های منفی

افکار های منفی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر مشکلات روحی بعد از عمل بینی داشته باشد. فرد بعد از عمل فکر می کند هیچ موقع نمی تواند به زندگی عادی برگردد و همین امر سبب می‌ شود تا از سبک زندگی معمول خود جدا شود. فرد بیمار امکان داشتن شادابی را ندارد و احساسات از کنترل او خارج می شود. این افکار سبب می گردد تا بیمار تصور کند هیچ کاری از دستش بر نمیاد و خود را قربانی عوارض عمل می داند.

پربازدیدترین مطالب ما را دنبال کنید!

اختلالات روانی  بعد از عمل بینی

برخی اختلالات روانی و بیماری های زمینه ای سبب وجود استرس و وسواس های فکری بعد از عمل می‌شود و همین امر می‌تواند زمینه ساز مشکلات روحی و افسردگی بعد از جراحی گردد. همچنین سابقه ژنتیکی اختلالات روانی و مشکلات روحی نیز می تواند عامل تاثیر گذار در بروز این مشکلات بعد از جراحی بینی باشد.

کمبود عزت نفس

کمبود عزت نفس و تصویر منفی که برخی افراد از خود دارند نیز می تواند سبب بروز مشکلات روحی روانی بعد از عمل بینی شود. معمولاً افراد بعد از عمل فکر می کنند همچنین دارای نقص در چهره هستند و دیگران بعد از عمل نیز آن ها را زیبا تصور نخواهد کرد. همچنین به دلیل محدودیت هایی که با انجام عمل بینی رخ می دهد قادر به انجام برخی کارهای روزمره نخواهند بود و احساس مفید نبودن به آن ها دست می دهد که آن نیز ناشی از کمبود عزت نفس می باشد. مجموعه این اتفاقات سبب ایجاد افسردگی در فرد بیمار بعد از عمل می شود.

درد بعد از عمل بینی

درد بعد از عمل بینی

درد مزمن بعد از عمل بینی

وجود و دردهای مزمن بعد از عمل نیز باعث بروز مشکلات می‌شود. معمولاً این دردها با خوردن غذا و دارو نیز رفع نمی شود و همین امر موجب می گردد بیمار احساس کند کنترلی بر وضع زندگی خود ندارد و ایجاد نارضایتی سبب بروز مشکلات روحی و افسردگی بعد از عمل بینی می شود.

ترس و نگرانی

نگرانی و ترس از اصلی ترین دلایل بروز مشکلات روحی بعد از عمل بینی است. معمولاً بیماران ادامه روند زندگی را ممکن است با مشکل تصور کنند و برخی مشکلات مانند آسیب رسیدن به بینی در سال های بعد از جراحی، باعث ایجاد استرس و تفکرات منفی در آن ها گشته و همین ترس زمینه ساز بروز افسردگی بعد از عمل بینی خواهد شد.

عدم حمایت اطرافیان از مشکلات روحی بعد از عمل بینی

افرادی که در حالت عادی گوشه گیر و منزوی هستند بیشتر دچار افسردگی و مشکلات روحی و بعد از عمل بینی می شوند. در نقطه مقابل افرادی که روابط اجتماعی بالایی دارند، بعد از عمل افراد زیادی به ملاقات آن ها می آیند و دور و برش آن ها همیشه شلوغ است و اجازه رخنه افکار منفی به ان ها داده نمی شود.  فرد منزوی بعد از عمل بیش از قبل احساس تنهایی می‌ کند و همین نبود حمایت از طرف خانواده و دوستان سبب بروز افسردگی های چشمگیر در بیمار می شود.

نگرانی در مورد هزینه های عمل

آخرین موردی که سبب بروز مشکلات روحی در چنین مواقعی می شود هزینه های مالی عمل است. در چنین شرایطی فرد با خود فکر می کند می‌ توانست هزینه عمل را در امور مهمتری صرف کند یا وجود یک نقصان در بدن او سبب شده تا هزینه هنگفتی را انجام دهد و پس انداز خود را تمام کند. همچنین افرادی که هنوز هزینه عمل بینی را پرداخت نکرده باشند به مرور زمان دچار افسردگی و ترس و اضطراب می شوند.

چگونه با مشکلات روحی بعد از عمل بینی مقابله کنیم؟

مواردی مانند آگاهی بیمار از چیزی که در انتظارش است، صحبت با برخی متخصصان قبل از عمل، مطلع شدن از طول درمان و زمان بهبودی و تنظیم برنامه مشخص برای برخی کارها مانند ویزیت پزشک می تواند به کاهش افسردگی بعد از عمل کمک شایانی بکند. در ادامه به بررسی بهترین روش ها برای مقابله با مشکلات روحی بعد از عمل بینی می پردازیم.

کمک گرفتن از مشاور

صحبت با یک مشاور و متخصص بعد از عمل می تواند به شما کمک کند تا ارزیابی منفی که از خود و روند بهبود دارید را کنار بگذارید و دید مثبت تری به زندگی داشته باشید. همچنین می تواند یک فرد متخصص مانند جراح بعد از عمل به شما روند درمان را توضیح داده و مدت زمان بهبودی را به طور کامل توضیح دهد. استفاده از مکمل های طبیعی و برخی داروها ممکن است برای کاهش افسردگی دکتر تجویز کند نیز می‌تواند به شما در پشت سر گذاشتن این دوران کمک نماید.

علل ایجاد افسردگی و مشکلات روحی بعد از عمل بینی

علل ایجاد افسردگی و مشکلات روحی بعد از عمل بینی

ورزش کردن برای رفع افسردگی بعد از عمل بینی

ورزش کردن می تواند کمک بسیار زیادی برای کاهش مشکلات روحی بعد از عمل بینی و از بین بردن افسردگی داشته باشد. البته هر ورزشی بعد از عمل بینی مناسب نیست و ورزش هایی مانند یوگا که به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند گزینه های مناسبی در چنین ایامی باشد. همچنین برخی کارهای سرگرم کننده و لذت بخش مانند تماشای فیلم یا خواندن کتاب نیز می تواند در چنین شرایطی موثر باشد.

رژیم غذایی مناسب بعد از عمل

غذاهای مفید و مغذی مانند آبمیوه های طبیعی و سبزیجات می تواند فرآیند بهبود بیمار را تسریع ببخشد و توان فیزیکی او را بالاتر ببرد. همچنین یک رژیم غذایی مناسب اگر از مواد مغذی تشکیل شود سبب کاهش احساسات قلبی مانند اندوه می گردد. زیرا هرچه سریعتر شما بهبود پیدا کنید می توانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید که تاثیر بسیار زیادی در کاهش مشکلات روحی بعد از جراحی بینی خواهد داشت. همچنین از خوردن غذاهای فرآوری‌ شده، غذاهایی با چربی و شکر زیاد و نوشیدنی الکلی باید جداً در این زمان خودداری کنید.

ارتباط با دوستان

ارتباط با دوستان و خانواده سبب حواس‌ پرتی و افزایش روحیه بیمار می شود. همچنین به او کمک می کند تا بفهمد در شرایط سخت بعد از عمل تنها نیست. این حمایت‌ ها از طرف دیگران در کاهش افسردگی بعد از عمل بینی تاثیر بسیار زیادی دارد و سبب می شود احساس دلگرمی داشته و روحیه بیمار بالاتر می رود و می تواند هر چه سریعتر به زندگی روزمره اش باز گردد.

خواب منظم

داشتن یک برنامه خواب منظم باعث کاهش خستگی و بهبود جسمی و روحی شرایط بیمار می شود. بیماران بعد از عمل بینی باید توجه داشته باشند در ساعت مشخصی بخوابند و در صورت امکان از چرت های روزانه خودداری کنند. در اتاق خواب های تاریک با دمای اتاق مناسب قرار داشته باشد و تلفن همراه و سایر وسایل این چنینی را بیرون از اتاق بگذراند. همچنین از خوردن نوشیدنی های کافئین دار و ورزش کردن قبل از خواب نیز پرهیز کنند تا بتوانند به یک الگوی منظم خواب در دوران بعد از عمل بینی دست پیدا کرده و مشکلات روحی را به کمترین میزان ممکن برسانند.

رفتار سالم فردی بعد از عمل بینی برای رفع مشکلات روحی

برای اینکه مشکلات روحی بعد از عمل بینی به سراغ بیمار نیاید بهتر است برخی رفتار های غلط در دوران بیماری که سبب تشدید افسردگی می شود کنار گذاشته شود. رفتارهایی مثل سیگار کشیدن و مصرف الکل از عمده ترین مواردی است که تأثیر بسزایی در روند بهبودی دارند و کنار گذاشتن آن ها می‌تواند بیمار را هرچه سریعتر به شرایط عادی بازگرداند.

توجه به نکات مثبت

در مرحله آخر توجه به نکات مثبت عمل می‌تواند بسیار کمک کند تا بیمار دچار مشکلات روحی و افسردگی بعد از عمل بینی نشود. مشخصا عمل دارای عوارضی چون درد و ضعف جسمانی خواهد بود ولی فکر به این موضوع که این عمل زیبایی چه مقدار بر چهره فرد تاثیر گذاشته و بعدها می تواند ستایش فردی و اجتماعی را به همراه بیاورد می تواند انرژی مثبتی را به بیمار دهد و او را از افسردگی و مشکلات روحی بعد از عمل دور نماید.

نکته پایانی در مورد مشکلات روحی بعد از عمل بینی

به طور کلی افسردگی و مشکلات روحی از عوارض جانبی جراحی بینی است و کمتر کسی پیدا می‌شود که در یک برهه زمانی هر چند کوتاه با آن دست و پنجه نرم نکرده باشد. کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان با بهترین متدها و تجهیزات تمام انواع جراحی زیبایی را ارائه داده و منجر به رضایت شما از نتیجه عمل خواهد شد. لذا با خیال آسوده می توانید از خدمات این مجموعه استفاده نموده و مشکلات روحی را نیز پشت سر بگذارید. بهتر است بعد از تشخیص چنین مشکلاتی با یک مشاور خوب آن را در میان بگذارید تا به شما راه حل های مناسبی برای برون رفت از آن ارائه دهد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX