کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

درمان خانگی شپش سر

09 تیر ، 1401
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

درمان خانگی شپش سر یکی از مهمترین موضوعاتی است که اغلب مادران به دنبال آن هستند. معمولا این اتفاق بین کودکان 3 تا 11 سال که در برابر استحمام و تمیزی موی سر خود مقابله می کنند؛ پیش می آید. در این مقاله با کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان همراه باشید تا با انواع روش های درمانی در منزل برای مقابله با شپش از قبیل درمان با سرکه، اسپند، مایونز، حنا بیشتر آشنا شوید. پس از آن؛ در صورت بروز این مشکل می توانید بهترین روش را در منزل برای خود پیاده سازی نموده و از دست این موجود کوچک عذاب آور آسوده شوید. با ما همراه باشید.
درمان خانگی شپش

درمان خانگی شپش سر

قبل از آن که با روش های خانگی این درمان آشنا شوید بهتر است کمی از آن بیشتر بدانید. این حشره که از طریق تماس با وسایل فرد آلوده و پوست او می تواند به فرد دیگری منتقل شود، شپش نام دارد. بهترین نقطه برای زندگی و تغذیه این حشره، موی سر می باشد. عمدتا فرد بعد از درگیر شدن با شپش با خارش شدیدی مواجه می شود.

ممکن است در ذهن شما سوال ایجاد شده باشد که از کجا تشخیص دهیم دچار شپش شده ایم یا موهایمان شوره زده است.؟ لازم است بدانید این حشره که از پوست و خون شما تغذیه می کند، طول عمری بین 2 تا 4 هفته داشته و تنها 1.6 میلی متر است. خطر اینجاست که اگر تغذیه از بدن شما برای او به خوبی مهیا شده باشد، به سرعت تکثیر شده و تخم گذاری می کند. تخم هایی شبیه به شوره و به شدت چسبنده به پوست کف سر هستند. شپش های بالغ اما رنگی همسان با موهای شما داشته و پیدا کردن آن به شدت برایتان سخت است. در این مقاله شما با روش های درمان خانگی شپش سر به خوبی آشنا خواهید شد. تا بتوانید در صورت مشاهده این موجودات، درمان را به درستی آغاز و پشت سر بگذارید.

راه های درمان خانگی شپش سر

معمولا روش های بسیاری برای درمان خانگی شپش سر انسان وجود دارد اما ضرورت دارد تا با انتخاب هر روش دوره درمان را به خوبی رعایت نمایید تا نتیجه موثری دریافت کنید. انواع این روش ها شامل موارد زیر می باشند.

درمان خانگی شپش سر با سرکه

اولین روشی که همه افراد در مواجه با شپش در سر کودکان خود از آن استفاده می کنند، انتخاب سرکه سفید و یا قرمز است. سرکه در این درمان می تواند مانع از تکثیر شده و تخم هایی که هنوز بیرون نیامده اند را در نطفه از بین ببرد. اما از یاد نبرید که این روش راه حل کاملی برای درمان نیست. چرا که شپش های بالغ بر روی موهایتان زنده باقی می مانند. در کنار این روش از دیگر مواردی که در ادامه گفته می شود نیز بهره ببرید.

درمان خانگی شپش سر با سرکه

روش انجام کار به این صورت است که ابتدا محلول را با نسبت مساوی آب قاطی نموده و بر روی پوست سر کودک خود بریزید. پس از سپری شدن 2 ساعت موهای خود را که با حوله بسته بودید در روتین حمام بشویید. می توانید قبل از شستشو با یک شانه تمیز و آغشته به سرکه سفید موهای خود را شانه بزنید. بعد از ان حمام کنید. همچنین طبق گزارشات ذکر شده است که می توانید قبل و بعد از مصرف شامپو در حمام موهای خود را با سرکه سفید شستشو دهید. این 3 روش راهکار استفاده از سرکه برای مقابله با شپش است. به دلخواه یکی را انتخاب نموده و انجام دهید.

درمان خانگی شپش سر با اسپند

یکی از موثر ترین روش هایی که برای درمان شپش موی سر استفاده می شود، مصرف اسپند است. در این روش ابتدا اسپند ها را دم کنید. دم کرده باید آنقدر روی حرارت بماند که غلیظ شود. سپس ماده بدست آمده را بر روی سر مالیده و با یک کلاه یا حوله آن را ببندید. در این بازه اگر به گرم شدن محیط سر کمک کنید نتیجه تسریع بخش تری برای شما رقم زده خواهد شد. این کار را می توانید با سشوار بر روی حوله انجام دهید. پس از یک ساعت موها را شستشو دهید.

درمان خانگی شپش سر با حنا

 درمان با حنا یکی از قدیمی ترین روش هایی است که افراد برای مقابله با شپش از آن بهره مند می شدند. حنا به علت خاصیت ضد شیمیایی و ضد قارچی که دارد توانسته در تمام روتین های پوستی جایگاه محکمی برای خود حفظ نماید. این بار نیز با تاثیر مستقیم بر روی تخم ها و پوک شدن آن می تواند موثر در روند درمانی شما باشد.

طریقه مصرف آن به این صورت است که؛ یک فنجان حنای پودر شده را با نصف فنجان آب گرم مخلوط کنید. مراقب رقیق شدن بیش از اندازه آن باشید. با استفاده از یک برس رنگ مو تمیز، تمام موهای خود را همچون زمان رنگ کردن به حنا آغشته نمایید. موها را با یک کلاه پلاستیکی بسته و بگذارید 3 ساعت زمان سپری شود. پس از آن می توانید استحمام نموده و با یک شانه در هنگام آبکشی تمام تخم های مرده را پاکسازی نمایید.

درمان خانگی شپش سر با مایونز

مصرف مایونز نیز برای رفع مشکل  شما می تواند با بهترین نتیجه ها همراه باشید. در هنگام شب سر فرد مبتلا را به مایونز آغشته نموده و با یک کلاه حمام آن را ببندید. صبح روز بعد استحمام نموده و با شانه مخصوص آلودگی را برهانید.

درمان خانگی شپش سر با روغن زیتون

یکی از بهترین روش های دیگری که به شما در درمان رفع شپش کمک می کند استفاده از روغن زیتون است. می توانید مقدار مناسبی از آن را بر روی موها ریخته و آن را ماساژ دهید. پس از 15 تا 20 دقیقه برای شستن آن اقدام نمایید. این روش را چند بار تکرار کنید تا تمام شپش ها و رشک ها از بین برود.

درمان خانگی شپش سر با روغن زیتون

درمان خانگی شپش سر با وازلین

وازلین به علت این که طبیعی و بدون عطر می باشد، در مصارف آرایشی و بهداشتی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. برای درمان شپش نیز می توانید شب هنگام حجم بسیاری از آن را بر روی پوست سر خود بگذارید و روز بعد آن را با شامپو ضد شپش و یا شامپو بچه بشویید.

روش های دیگر درمان شپش سر

تا به این جا با مهم ترین روش های درمان خانگی شپش سر آشنا شدید. این روش ها عمدتا در دوره بارداری هم قابل استفاده هستند. اما قبل از آن در صورتی که از ماده مورد استفاده اطلاعات دقیقی ندارید از پزشک خود کسب تکلیف نمایید. زیرا که برخی شامپو ها و روش های شیمیایی تاثیرات زیان باری بر روی جنین خواهد داشت. علاوه بر روش هایی که در بالاتر ذکر شد، استفاده از موادی که در ادامه از آن نام می بریم می تواند از اثرات مهمی در رفع این حشره داشته باشد. همچون؛

 • سیر: مخلوط سیر با آب لیمو به مدت زمان 30 دقیقه قاتل اصلی شپش است. اما این روش به علت سوزش مناسب کودکان نیست.
 • آب پیاز: تکرار هر 3 الی 4 روز از ماساژ آب پیاز بر روی موهای خود به مدت 30 دقیقه تاثیر بسزایی در درمان شپش دارد.
 • روغن نارگیل: همچون مصرف روغن زیتون این روغن نیز موثر است.
 • روغن چریش، روغن اکالیپتوس، روغن بادیان رومی، روغن درخت چای و دیگر اسانس های روغنی می تواند به رفع شپش برای شما کمک شایانی نماید.
 • بنزوئیل پراکسید یکی دیگر از موادی است که در این دوره برخی افراد مصرف می کنند. از یاد نبرید که این روش برای کودکان ابدا تجویز نشده و خطرات زیان باری دارد.
 • نوع خاصی از نمک به نام اپسوم در هنگام شستشو تاثیر بسیاری بر درمان شپش دارد.
 • مصرف جوش شیرین با نسبت 3 به 1 می تواند در درمان خانگی شپش سر موثر واقع شود.
 • استفاده از شانه ضد شپش یا نیت می تواند همزمان با انتخاب هر یک از روش های گفته شده اهمیت بسیاری در دوره درمان داشته باشد.
 • داروهایی بر پایه پرمترین، پیرترین، محلول غیر سمی ستافیل می تواند خارج از درمان های سنتی استفاده گردد. سایر داروهای تجویزی همچون؛ اسپینوزاد، آیورمکتین، لوسیون مالاتیون با نسخه پزشک به شما ارائه می گردد.
 • استفاده از دستگاه ضد شپش نیز  می تواند در منزل به آسانی صورت گیرد. این دستگاه با حرارت تولیدی خود می تواند تخم ها و رشک ها را تا 80 درصد از بین ببرد.

اقدامات ضروری در هنگام مواجه با شپش سر

در هنگام مواجه با این مشکل و رجوع به درمان خانگی برای شپش سر بهتر است با رعایت چند نکته آرامش خود را حفظ کرده و مانع از انتقال آن به دیگر افراد حاضر در منزل شوید.

 • استرس نداشته باشید این موجود با رعایت همزمان از چند روش به خوبی درمان شده و از بین می رود.
 • وسایل فرد مبتلا را از دیگران جدا کرده و هر روز به درستی شستشو دهید. ملحفه ها، پارچه های روتختی و ... را پس از شستن در برابر آفتاب بگذارید.
 • وسایلی که امکان شستن آن نیست را در یک کیسه ضد هوا بگذارید تا پس از 2 هفته با نبود اکسیژن شپش ها کشته شود.
 • بهتر است برس ها، گیره مو، شانه و ... را دور بیاندازید در غیر این صورت آن را با آب داغ بشویید.
 • در این بازه ارتباط تماسی با فرد مبتلا نداشته و از لباس های او دور بمانید.
 • سایر افراد منزل را به طور منظم چک کنید تا در صورت بروز مشکل در آن ها نیز درمان را آغاز نمایید.

کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان

در این مقاله سعی شد به معرفی کاملی از درمان خانگی شپش سر پرداخته شود. اکنون شما می دانید بهترین روش و مناسب ترین اقدام برایتان کدام گزینه است. همچنین در نظر داشته باشید با مراجعه به کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان می توانید برای اقدامات زیبایی همچون؛ جراحی زیبایی شکم، سینه، پلک، بینی، گوش، تزریق برتاکس، جوانسازی پوست و ... مراجعه نمایید. در صورت داشتن هر گونه سوال و نیاز به مشاوره برای اقدام زیبایی دلخواه خود، می توانید از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX