کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

مزونیدلینگ چیست

09 تیر ، 1401
گروه تحقیقاتی جراحی زیبایی
0 کامنت

مزونیدلینگ از موثر ترین اقداماتی است که این روزها برای درمان ریزش مو، جوانسازی پوست و ... مورد استفاده قرار گرفته است. این روش که تقریبا ترکیبی از از مزوتراپی و میکرونیدلینگ است می تواند سبب تحریک کلاژن سازی و تولید الاستین گردد. در این مقاله با کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی دریافت نمایید. پس از آن با دانستن مزایا، معایب و مراقبت های ضروری می توانید برای انجام این عملکرد زیبایی اقدام نموده و نتیجه رضایت بخشی دریافت کنید. با ما همراه باشید...

مزونیدلینگ چیست

مزونیدلینگ چیست؟

همانطور که در ابتدا برای شما گفتیم؛ در حقیقت با استفاده از کوکتل ها، ویتامین ها، مواد مصرفی دارویی در مزوتراپی با روش میکرونیدلینگ این عملکرد زیبایی رقم زده می شود. به همین دلیل مزونیدلینگ را ترکیبی از این دو روش می دانند. لازم به ذکر است که بدانید، مصرف آن مواد در روش میکرونیدلینگ، میزان اثر گذاری را چند برابر  می کند و به همین علت این روش خلق شده است تا این مواد از طریق کانال هایی به اندازه میکرو به محل تحت درمان وارد شده و سبب تحریک بیشتر کلاژن و تولید الاستین نمایند. در نهایت این امر سبب بهبودی می شود.

عملکرد کلی مزونیدلینگ

در ابتدا لازم است بدانید که در این روش درمانی با استفاده از سوزن های ریز شروع به ایجاد زخم های کوچک بر روی پوست می کنند. با انجام این کار پاسخ طبیعی سیستم ایمنی فعال شده و بدن برای تولید کلاژن سازی اقدام می کند. در این مرحله با تزریق مواد درمانی همچون مواد معدنی، ویتامین ها و ... سبب بهبود پوست و رفع لکه های آن می شوند. در نهایت این عملکرد درمانی با شفافیت بیشتر پوست مواجه شده و بهبودی با رفع لکه های پوستی، سفت شدن آن و جوان تر شدن پوست صورت می گیرد.

ممکن است برایتان سوال باشد که چرا این مواد را به صورت کرم ها و لوسیون های درمانی استفاده نکنیم؟ پاسخ پر واضح است که با تزریق های میکرومتری تاثیر این مواد در منطقه مورد نظر بیشتر شده و نتیجه بهتری برای مراجعه کننده در بر خواهد داشت. همچنین با انجام این اتفاق پوست شروع به تغییر رنگدانه های غیر طبیعی نموده و منافذ باز آن بسته می شوند. که این موضوع خود باعث از بین رفتن جوش های سر سیاه می شود.

کاربردهای مزونیدلینگ

این اتفاق مهم بیشتر برای درمان ریزش مو استفاده می شود. در حقیقت مزونیدلینگ مو یک روش تضمینی برای تقویت پوست سر و کنترل مقدار سبوم مو و چربی زیان بار آن است. علاوه بر آن از این روش درمانی برای رفع جای جوش و اسکار، بهبود فرورفتگی های ایجاد شده بر روی پوست، رفع تیرگی و سیاهی دور چشم، از بین بردن جای آفتاب سوختگی، حفظ حالت ارتجاعی پوست، رفع چین و چروک  ها، بهبود ترک های پوستی و ... نیز استفاده می شود. این روش محدودیتی برای ناحیه درمان نداشته و متقاضیان زیبایی می توانند برای تمام قسمت ها از آن بهره مند شوند. البته که لازم به ذکر است اگر دارای مشکلات پوستی هستید و یا آکنه ای دارید، ابتدا باید درمان آن را به درستی انجام داده و سپس برای این عملکرد زیبایی اقدام کنید.

کاربردهای مزونیدلینگ

کاندیدای منع استفاده از مزونیدلینگ

درست است که در بالاتر ذکر کردیم برای تمام قسمت های پوست می توانید از این روش استفاده کنید اما لازم است تا با بررسی سیستم ایمنی خود برای آن اقدام نمایید. برخی از افراد برای انجام این عملکرد زیبایی مناسب نیستند. همچون؛

 • افرادی داروی ضد انعقاد خون مصرف می کنند.
 • مبتلایان به بیماری هایی همچون دیابت و مشکلات سیستم ایمنی با اجازه پزشک باید اقدم کنند.
 • دارای مشکلات پوستی فعال هستند.
 • از داشتن تبخال فعال بر روی پوست خود رنج می برند.
 • افرادی که دارای حساسیت به داروهای مورد استفاده در این روتین درمانی هستند. برای این مورد می توانید قبل از تزریق از پزشک خود سوالات لازم را پرسیده و آگاهی کاملی داشته باشید.

مزایا و معایب مزونیدلینگ

همانطور که در بالاتر برای شما از کاربرد های ویژه این اتفاق گفتیم می توانید در درمان بسیاری از مشکلات سلامتی پوستی خود از این روش بهره مند شوید. از مزایای خوب این روش می توان به جوانسازی پوست، رفع ریزش مو، جذب بیشتر ویتامینه ها و کرم های درمانی، رفع لکه ها و اسکار های قدیمی، کمک به از بین بردن جای چین و چروک، نفوذ به عمیق ترین لایه پوست به همراه افزایش خون رسانی، تولید کلاژن بیشتر و ... اشاره نمود.

در این عملکرد زیبایی با توجه به تمام مزیت های گفته شده اگر جزو افراد منع استفاده از آن نباشید، هیچ عوارضی برایتان نداشته و مشکل خاصی شما را تهدید نمی کند. البته که مرکز پوستی و کلینیک زیبایی که به آن مراجعه می کنید در صورت داشتن شرایط غیر استاندارد و نابلد بودن اپراتور می تواند سبب بروز مشکلات بسیاری برای شما شود. پس ضرورت دارد تا با کمی تحقیق بهترین مرکز درمانی را برای انجام این امر انتخاب کنید. از عوارض احتمالی این عملکرد زیبایی می توان به تورم، التهاب، قرمزی و ... اشاره نمود. که این موارد با انجام مراقبت های ضروری که در ادامه برایتان شرح داده می شود به خوبی کنترل شده و از بین می رود.

مراقبت های قبل از مزونیدلینگ

اگر انتخاب شما استفاده از این روش درمانی است، لازم است تا با انجام اقدامات مهم قبل از مزونیدلینگ برای نتیجه بهتر آن تلاش کنید. این اقدامات عبارتند از:

 • لازم است تا از دو هفته قبل از انجام این عملکرد، دیگر روش های زیبایی را انجام ندهید. علی الخصوص اگر تزریق ژل و بوتاکس انجام داده اید.
 • سه روز قبل از درمان مصرف رتینول، آسپرین، بروفن پرهیز کنید.
 • مصرف الکل و دخانیات را یک هفته قبل از تزریق کنار بگذارید.
 • در صورت داشتن هرگونه بیماری قبل از انجام این روش با پزشک خود مشورت کنید و طبق دستور او داروهای خود را مصرف کنید.
 • برنزه کردن منطقه مورد نظر، استفاده از سولاریوم و حمام آفتاب را از 3 روز قبل تزریق کنار بگذارید.
 • در روز عمل استحمام نموده و هیچ یک از وسایل آرایشی خود را استفاده نکنید. همچنین مصرف لوسیون ها و روتین پوست را نیز انجام ندهید. با یک پوست تمیز نزد پزشک حاضر شوید.
 • در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره پیش از عمل می توانید با پزشک خود ارتباط برقرار نموده و او را از مشکل خود آگاه سازید.

مراقبت های قبل از مزونیدلینگ

مراقبت های بعد از مزونیدلینگ

اکنون که به این مرحله رسیده اید؛ شما تزریق خود را انجام داده و منتظر مشاهده نتیجه اصلی کار هستید. حال باید مراقبت های بعد از تزریق مزو را به خوبی لحاظ کنید تا مزونیدلینگ پوست یا مو شما با بهترین نتیجه مواجه گردد.  این اقدامات عبارتند از:

 • بهتر است 3 تا 5 روز برای خود وقت بگذارید و به استراحت بپردازید.
 • در این بازه از قرار گیری در برابر نور مستقیم خورشید دوری کنید.
 • فعالیت های سنگین، انجام ورزش ها و ... را به بعد از سپری شدن دوره نقاهت منتقل کنید.
 • از وسایل آرایشی در این مدت هرگز استفاده نکنید زیرا منافذ پوست شما در حال ترمیم هستند و ممکن است باعث جذب باکتری و قارچ شده و حساسیت های دردناکی برایتان به ارمغان آورد.
 • داروهایی که توسط پزشک برایتان تجویز شده را به درستی در ساعت مقرر مصرف کنید.
 • مصرف مواد رقیق کننده و داروهای این چنینی را تا دو هفته بعد آغاز نکنید.
 • پس از مزونیدلینگ مو یا پوست، صابون و شامپویی خاص برایتان تجویز می شود. برای شستشو محل فقط از آن استفاده کنید.
 • محل درمان را وارسی نکنید. مالش و فشار به آن قسمت ها ممکن است سبب بروز عوارض شود.
 • در مدت زمان استحمام از آب گرم را کوتاه نموده و با آب ولرم شستشو را انجام دهید.
 • استفاده از استخر و سونا را باید تا پایان دوره درمان خود فراموش کنید.
 • اگر مزونیدلینگ مو انجام داده اید از رنگ کردن مو و استفاده از سشوار لازم است پرهیز کنید.
 • با استفاده از کمپرس آب سرد و یخ می توانید برای کمتر شدن قرمزی و التهابات بکوشید.

هزینه مزونیدلینگ

اگر انتخاب شما انجام مزونیدلینگ مو یا پوست است باید از هزینه آن نیز اطلاعات کاملی داشته باشید. از یاد نبرید که قیمت این عملکرد زیبایی می تواند با توجه به محل زندگی شما، موقعیت قرار گیری کلینیک و اعتبار آن، اجرت کار پزشک و مقدار موادی که برایتان مصرف می کند می تواند سبب افزایش یا کاهش قیمت شود. همچنین اگر چند جلسه برای درمان نیاز به مراجعه داشته باشید ممکن است قیمت کار انتخابی شما را با نوسان مواجه سازد. البته که ابدا فکر نکنید که هزینه گران نشانه معتبر بودن مرکز انتخابی شما است. زیرا که لازم است تا با کمی تحقیق بهترین کلینیک درمانی و مرکز پوستی را انتخاب نمایید.

ماندگاری مزونیدلینگ

تقریبا یکی از بهترین علت هایی که این روش درمانی را مورد توجه متقاضیان و مراجعه کنندگان قرار داده است؛ ماندگاری تقریبا دائمی آن است. زیرا این روش با تاثیر بر لایه های زیرین، تحریک کلاژن سازی و تولید الاستین می تواند مشکلات شما را برطرف نموده و تداوم کلاژن سازی در منطقه مورد نظر را رقم بزند. البته که با این حال رعایت صحیح شما نیز در اولویت ماندگاری این امر است. رژیم غذایی نامتعارف، قرار گیری در برابر آفتاب و عدم رسیدگی صحیح به پوست می تواند مانع از ماندگاری صحیح این اتفاق شود.

کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان

در این مقاله سعی شد به معرفی کاملی از مزونیدلینگ پرداخته شود. اکنون شما می دانید که با توجه به مشکل خود، آیا این روش مناسب شما می باشد و یا باید راه حل دیگری را انتخاب کنید. کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان مفتخر است تا اقدامات زیبایی نظیر جوانسازی پوست، تزریق بوتاکس، جراحی زیبایی سینه، شکم، بینی، گوش، کاشت مو، لیفتینگ صورت و ... را برای شما همراهان گرامی انجام داده و همراه شما در این راه باشد. این مجموعه با داشتن جدیدترین متد روز و بهره مندی از کادر مجرب و آموزش دیده، می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX