جراحی بینی یکی از رایج ترین و شایع ترین جراحی های پلاستیک و زیبایی میان زنان و مردان ایرانی محسوب می شود که اگر چه با هدف زیبایی و داشتن ظاهری متناسب میان مردم باب شده ،اما در صورتی که این جراحی با همراهی و مشاوره یک جراح و پزشک متبحر و با تجربه انجام شود، می تواند بسیاری از عارضه ها و اختلالات موجود در بینی از قبیل قوز بینی، افتادگی نوک بینی و یا زاویه دار شدن آن، بزرگ بودن حفره های بینی و دیگر اختلال های شایع بینی را برطرف کند. بنابراین اگر تصمیم دارید بینی خود را جراحی کنید و تغییری اساسی در ظاهر خود به وجودآورید، پیشنهاد می کنیم پیش از هر اقدامی توصیه های زیر را جدی بگیرید.

 چه زمانی نیاز به انجام جراحی بینی (رینوپلاستی) است؟ 

جراحی رینوپلاستی می‌تواند موجب تغییر در موارد زیر شود:
1-اندازه بینی به طوری که با دیگر اجزای صورت متناسب باشد.
2-پهنای بینی در قسمت پل.
3-مشخصات بینی با برآمدگی یا فرورفتگی قابل مشاهده بر روی پل بینی.
4-نوک بینی در صورت بزرگی، افتادگی یا در حالتی که بیش از حد سر بالا باشد.
5-سوراخ‌های بینی در صورت بزرگی یا سر بالا بودن.
6-زاویۀ بین بینی و لب بالایی

انواع جراحی بینی

امروزه عمل بینی در دنیا و به خصوص کشور ما به یکی از رایج ترین عمل های زیبایی تبدیل شده است که روش های مختلفی نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

عمل رینوپلاستی به روش باز

 به منظور دسترسی آسان تر و دید کامل تر جراح نسبت به بافت های زیرین، برشی در ناحیه ای بین دو سوراخ بینی ایجاد شده و پوست بینی به آرامی از روی سطح بافت برداشته خواهد شد. در جراحی بینی به روش باز اندکی التهاب و تورم ناشی از عمل که در ناحیه ی نوک بینی ایجاد خواهد شد، دیرتر بر طرف می شود که این موضوع نیز نگران کننده نخواهد بود زیرا در آخر تورم در بینی دیر یا زود رفع می شود.

عمل رینوپلاستی به روش بسته

جراحی پلاستیک بینی بسته مناسب برای افرادی است که قصد دارند تا تغییرات محدودی در بینی آن ها ایجاد شود و نیازی به تغییرات وسیع در بینی خود ندارند. در جراحی بینی به روش بسته تمامی برش های لازم در ناحیه ی داخلی بینی انجام خواهد شد و جراح با ورود از سوراخ های بینی عمل را انجام می دهد.


هزینه و قیمت جراحی زیبایی بینی

هزینه جراحی بینی سوال بسیاری از مراجعه کنندگان به مطب و مراکز درمانی است که برای پاسخ دادن به آن می بایست عوامل مختلفی در نظر گرفته شده و بیشتر مورد بررسی و واکاوی قرار گیرند. برخی از افراد به دلیل عدم انجام تحقیقات لازم و کافی تنها به دنبال شرایطی هستند که هزینه کمتری برای انجام این جراحی پرداخت کنند غافل از این که بی احتیاطی در انتخاب یک جراح با تجربه و متخصص ،هزینه های دیگری همچون جراحی ترمیمی را برای آن ها رقم خواهد زد.
مدت زمان جراحی زیبایی بینی ، مکان جراحی، تخصص جراح، نوع جراحی و چندین مورد دیگر را می توان از عوامل تأثیر گذار در هزینه جراحی بینی معرفی کرد که هر کدام در شرایط مختلف می توانند قیمت جراحی بینی را تعیین کنند. یک متخصص جراحی پلاستیک زیبایی در این زمینه پس از معاینات کامل و دقیق می تواند هزینه نهایی جراحی بینی را برای بیمار خود بازگو کند.


مراقبت های قبل از عمل بینی

بسیاری از افراد تنها تصور می کنند که باید بعد از عمل و در دوران نقاهت جراحی بینی مراقبت هایی را انجام دهند اما باید بدانید که این مراقبت ها از قبل عمل باید صورت بگیرد تا نتیجه ی مطلوب تری حاصل شود. دادن آزمایش و گرفتن عکس از بینی از اولین کار هایی است که برای عمل باید انجام دهید. مشخص کردن فرم بینی که می خواهید و پیدا کردن یک دکتر معتبر و ماهر نیز از دیگر ملزومات می باشد. بهتر است از دو هفته قبل از عمل هیچ گونه دارویی که حاوی آسپیرین و یا ایبوبروفن باشد مصرف نکنید و در حدود 8 ساعت قبل از عمل هیچ چیزی میل ننمایید. کوتاه کردن موهای داخل بینی، پاک کردن لاک ناخن، آرایش نکردن استفاده نکردن از مواد نیکوتین دار مانند سیگار یا قلیان از دو هفته قبل عمل و... از جمله مواردی است که باید قبل عمل رعایت کنید تا به مشکل برنخورید. در جلسات مشاوره دکترتان برای عمل شرکت کنید تا نکات ضروری به شما گفته شود.

اقدامات پس از جراحی بینی یا رینوپلاستی

بعد از عمل جراحی تا دو روز باید یک کیسه حاوی یخ را بر روی صورت و چشمان تان قرار دهید تا از بروز هر گونه کبودی جلوگیری نماید و در صورتی که کبودی حاصل شده است آن ها را برطرف نماید. از دیگر مراقبت های دوران نقاهت جراحی بینی گذاشتن دو بالشت در زیر گردن در هنگام استراحت است به طوری که گردن شما در زاویه 30 درجه ای نسبت به بدن تان قرار بگیرد. در این حالت فشاری به بینی تان وارد نخواهد شد. همچنین باید توجه داشته باشید که نباید به سمت چپ و یا راست بخوابید بنابراین در دو طرف تان بالشت بگذارید تا سرتان ثابت باقی بماند. همان طور که ذکر شد بهتر است تا یک هفته بعد از عمل و در دوران نقاهت جراحی بینی از انجام هرگونه فعالیت سنگین پرهیز کنید تا روند بهبود شما زودتر طی شود. از انجام کارهایی که باعث تورم بینی شود نیز به شدت پرهیز کنید این کارها شامل بلند کردن وسایل سنگین که سبب باز شدن بخیه ها نیز می شود، گریه و خنده ی شدید و استعمال سیگار یا قلیان می باشد. همچنین تا یک هفته که باید گچ بر روی بینی تان بماند و از رفتن به حمام و خیس کردن گچ خودداری کنید.

عوامل موثر در نتیجه رینوپلاستی

 کیفیت پوست بینی یکی از فاکتور های اصلی تعیین کننده نتیجه نهایی عمل بینی است. رعایت نکات بعد از Rhinoplasty هم در رسیدن به نتیجه دلخواه بی تاثیر نیست اما به جرات اصلی ترین فاکتور یک جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی ) تبحر و تجربه ی پزشک جراح است.

یکی از عوامل مهم در موفقیت پس از عمل، تشخیص دقیق است. این موضوع هم از نظر تشخیص علت زیبا نبودن بینی در چهره براساس آنالیز دقیق صورت و هم از نظر تشخیص درست و دقیق مشکلات تنفسی پیش از جراحی حائز اهمیت است تا بیمار داوطلب جراحی پلاستیک بینی از زیبایی طبیعی و رفع مشکل تنفسی و سلامت بینی پس از جراحی اطمینان داشته باشد.

فیلم جراحی زیبایی بینی

مشاهده فیلم جراحی بینی یا رینوپلاستی می تواند اطلاعات دقیقی از نحوه انجام این عمل به فرد بدهد. اگر قصد عمل جراحی بینی را دارید دیدن این ویدیو را به شما توصیه می کنیم.


جراحی مجدد بینی یا ریویژن

جراحی بینی این روزها در میان دیگر جراحی های زیبایی حرف اول را می زند و بسیاری از مراجعه کنندگان برای بار دوم برای انجام این جراحی اقدام می کنند. عدم رضایت از نتیجه کار باعث می شود که افراد برای بار دوم و یا حتی سوم برای ترمیم بینی جراحی شده خود اقدام کنند.
 ظاهر نامناسب و یا دور از معیارهای بیمار و همچنین مشکلات تنفسی از مهم ترین عواملی شناخته می شوند که یک فرد را مجبور به جراحی ترمیمی بینی می کنند.

قبل از انجام رینوپلاستی بیمار و البته متخصص جراحی می بایست تمامی جوانب را در نظر بگیرد تا عدم رضایت باعث جراحی ترمیمی در این عضو از صورت نشود. جالب است بدانید که بیشتر مراجعه کنندگان برای جراحی مجدد بینی یا جراحی ترمیمی بینی از نتیجه کار و ظاهر جدید بینی خود احساس رضایت کافی نداشته و برای انجام مجدد این عمل مراجعه می کنند. در برخی موارد انتظار بی جا بیمار از نتیجه کار باعث می شود که یک جراح بدون در نظر گرفتن عوارض احتمالی جراحی ترمیمی را برعهده بگیرد و در برخی موارد نیز حق با بیمار بوده و ظاهر نامناسب بینی باعث تکرار این جراحی می شود.

روش های جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی را می توان تحت بیهوشی عمومی، تسکین یا بی حسی موضعی انجام داد. در ابتدا، بی حسی موضعی که ترکیبی از لیدوکائین و اپی نفرین می باشد برای بی حسی  منطقه  تزریق و به طور موقت عروق را کاهش خواهد داد. دو روش ممکن برای بینی وجود دارند: روش بسته و باز. در رینوپلاستی بسته برش در داخل سوراخ های بینی انجام شده. در رینوپلاستی باز یک برش اضافی نامرئی در سراسر کلوملا (برشی از پوست که سوراخ های بینی را از هم جدا میکند) ساخته شده. جراح ابتدا پوست و بافت های نرم بینی را از ساختارهای اساسی جدا خواهد کرد. غضروف و استخوان دوباره شکل گرفته میشود و برش بخیه بسته خواهد شد. برخی از جراحان یک استنت یا بسته بندی را در داخل بینی که دنباله ی نوار یا استنت در بیرون می باشد استفاده می کنند.

در برخی موارد جراح ممکن است یک قطعه کوچک از غضروف یا استخوان  بیمار را، به عنوان یک پیوند، به منظور تقویت و یا تغییر شکل بینی شکل دهد. معمولا این غضروف از تیغه برداشته می شود. اگر تیغه غضروف کافی وجود نداشت، چیزی که ممکن است در رینوپلاستی ترمیمی رخ دهد؛ غضروف می تواند از استخوان صدفی گوش یا دنده برداشته شود. در یک مورد نادر جایی که استخوان مورد درخواست است از جمجمه، ران یا از دنده ها برداشته می شود. گاهی اوقات یک ایمپلنت مصنوعی ممکن است که برای تقویت پل بینی به کار رود.

نقش لیزر در جراحی بینی

درست است که لیزر در شاخه‌های دیگر علم پزشکی خیلی پیشرفت کرده، مثلاً در علم چشم پزشکی واقعاً لیزر پیشرفت خارق‌العاده‌ای کرده و همکاران چشم پزشک ما کارایی می کنند که باعث تعجب همه می شود. ولی لیزر در زمینه جراحی بینی و رینوپبلاستی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده است. یعنی اینکه جراحی زیبایی بینی با لیزر انجام نمی شود. در جراحی بینی، تنها ایجاد چند برش‌ ساده‌ای با لیزر امکان پذیر می باشد. ولی تأثیرگذاری روی استخوان و غضروف و مخاط داخل بینی در حال حاضر به هیچ عنوان با لیزر امکان‌پذیر نخواهد بود. این از آرزوهای ما است که روزی با لیزر بینی را عمل کنیم. یعنی بدون اینکه دست به تیغ بزنیم با لیزر بینی را عمل کنیم، ولی در حال حاضر استفاده از لیزر در جراحی بینی فقط نقش تبلیغاتی دارد و بس!

سوالات متداول
اگر در شش ماهه اخیر رشد نداشته اید مشکلی نیست و می توانید جراحی رینوپلاستی را انجام دهید.

با تکنیک های قدیمی ، تقریباً کار خاصی برای بینی های گوشتی نمی توان کرد چون تکنیک های قدیمی بیشتر کاهنده هستند و شامل تراش دادن استخوان و غضروف خواهند شد. بینی گوشتی خودش غضروف های ضعیف تری دارد. حال اگر این غضروف تراش داده و نازک شود، اگر چه ممکن است برای مدتی کوتاه بینی کوچک تر و زیبا تر به نظر برسد. اما با گذشت زمان و به علت تغییرات زیر پوستی، بینی جمع شده و خودش را به سمت پائین خواهد کشید. اینکه می گفتند بینی افتادگی پیدا کرده و یا برگشت کرده به همان علت می باشد.

اما امروزه چون بینی های گوشتی با تقویت غضروف شکل داده می شوند، حالت داده می شوند و بازآرایی می شوند، برگشت بینی های گوشتی یا افتادگی بینی های گوشتی خیلی کم شده و شاید اصلا اتفاق نمی افتد.

دو عامل مهم و تأثیر گذار در هزینه جراحی بینی تخصص جراح و مکانی است که قرار است این جراحی در آن جا انجام گیرد. جراحی که تجربه و تخصص کافی در این زمینه داشته باشد مسلماً با استرس و ترس کمتری جراحی خود را به انجام خواهد رساند و این موضوع به بیمار آرامش خاصی منتقل خواهد کرد. جراحانی که نام و شهرت آن ها زبانزد است مسلما هزینه بیشتری برای جراحی رینوپلاستی در نظر می گیرند. برای اطلاع از این موضوع بهترین راه تحقیق در رابطه با تجربه و تخصص جراح است.
این نکته را در ابتدا عنوان کنیم که بیمه به هیچ عنوان هزینه جراحی زیبایی بینی را پوشش نمی دهد و در برخی شرایط خاص به عنوان مثال عمل پولیپ بینی برخی از هزینه را تقبل کرده و پرداخت می‌ کند. با توجه به اینکه رینوپلاستی در حیطه جراحی‌های زیبایی قرار می‌ گیرد بیمار می‌بایست خود به فکر پرداخت هزینه جراحی بینی باشد. توصیه می‌ کنیم که به دنبال یک متخصص با تجربه و با تعهد با هزینه جراحی زیبایی بینی کمتر بگردید که این موضوع می تواند شما را در این امر یاری رساند.
از عوارض جراحی بینی می توان به مشکلات تنفسی که بعد از جراحی برای بیمار ایجاد می شود نیز اشاره کرد. بسیاری از بیماران نگران این موضوع هستند که پس از عمل با مشکلات تنفسی شدید مواجه شوند که این موضوع نیز می‌تواند قبل از انجام عمل توسط متخصص مورد بررسی قرار گیرد. مشکلات تنفسی معمولا به دلیل کوچک کردن بیش از حد بینی و پره های آن ایجاد می شوند که اگر متخصص در این زمینه تجربه و مهارت کافی نداشته باشد این مشکل نیز از نگرانی های قبل از جراحی بینی به شمار خواهد آمد.
یک جراح با تجربه و متخصص جراحی پلاستیک بینی تمامی شرایط را مورد ارزیابی قرار می دهد و با بیمار یک جلسه به صورت کاملا رایگان مشورت می‌کند و نظرات خود را برای او بازگو می نماید. اگر یک بیمار بتواند خود را با شرایطی که دارد سازگار کند و خواستار یک نتیجه غیر واقعی و غیر دست یافتنی نباشد مسلماً از این موضوع که یکی از نگرانی های قبل از جراحی بینی است نیز خلاص خواهد شد. یک بیمار اگر به یک متخصص جراحی بینی با تجربه در این زمینه مراجعه کرده باشد می تواند تمامی شرایط را به او بسپارید تا او بهترین گزینه را برای جراحی زیبایی بینی بیمار انتخاب نماید.

مقالات مرتبط با جراحی بینی