کلینیک جراحی زیبایی دکتر شاهین کریمیان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جراحی پلک

جراحی پلک|هزینه+عوارض+دوره نقاهت و ماندگاری عمل پلک افتاده(بلفاروپلاستی)
جراحی پلک |عمل بلافاروپلاستی توسط بهترین جراح زیبایی با کمترین عوارض، پایین ترین هزینه و قیمت.جراحی افتادگی پلک با دوره نقاهت کوتاه مدت و ماندگاری بالا در کلینک زیبایی

کلیات عمل جراحی پلک

عمل جراحی پلک در حوزه پزشکی به عنوان بلفاروپلاستی (blepharoplasty)نامیده و معمولا در افراد بالای 35 یا 40 ساله با هزینه های متفاوت اجرا می شود و می تواند برای سلامتی و یا زیبایی شناختی بکار رود. در این عمل پزشک جراح، پوست، چربی یا عضلات پلک را برش می‌دهد و آن را جابجا یا جدا می‌کند تا لیفت چشم انجام شود و در بعضی موارد ممکن است عضله را بدون حرکت و فقط پوست را برداشته و یا ممکن است در هر دوطرف بالا و پائین این کار انجام شود.

جراحی پلک به چند صورت انجام می پذیرد؟

 بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک با 3 روش بی حسی موضعی، نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل قابل انجام است. بی حسی موضعی مثل حالتی است که در دندانپزشکی استفاده می شود و ماده بی حس کننده لیدوکایین فقط در محلی که قرار است عمل جراحی پلک صورت بگیرد، تزریق می شود. با این کار، پلک بی حس می شود و بیمار در حین عمل جراحی پلک دردی را متوجه نخواهد بود، اما داروی تزریقی در جراحی زیبایی فقط درد را از بین برده و روی اضطراب بیمار تاثیری ندارد.
 در عمل جراحی پلک به روش نیمه بیهوشی، علاوه براینکه اطراف پلک توسط جراح بی حس می شود، متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ، داروهای ضد درد و اضطراب را به بیمار تزریق می کند. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی می برند. در روش بیهوشی کامل، بیمار کاملا بیهوش است.

جراحی پلک افتاده

جراحی زیبایی پلک

دلایل انجام جراحی پلک

عمل زیبایی پلک از نظر پزشکی ضروری نمی‌باشد و صرفاً به منظور بهبود ظاهر فرد انجام می‌شود اما گاهی اوقات بلفاروپلاستی می تواند دید شما را بهبود بخشد. در اکثر نژادها پلک بالا دارای یک چین عرضی می باشد، اما در بعضی از نژادها مثل نژاد زرد، این چین وجود ندارد و یک پلک اضافه روی پلک اصلی آنها را گرفته است. با بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک می توان پلک این افراد را نیز اصلاح و یک چین طبیعی پلک را برای آنها ایجاد کرد. 

افزایش سن چه تاثیری روی پلک ها دارد؟

تاثیر افزایش سن برروی پلک بالا و پایین، مقداری باهم متفاورت هستند. در پلک بالا این تاثیر معمولا به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک، خود را نمایان می کند اما در مواردی این افزایش پوست به قدری زیاد است که میزان دید فرد را نیز محدود می کند، ولی نمایان کردن افزایش سن در پلک پایین معمولا به شکل باد کردن و برآمدگی پلک وچین های ظریف و  بیرون زدگی کیسه های چربی بروز می کند.

عوامل افتادگی پلک ها و ابرو چه چیزهایی می باشند؟

متأسفانه پلک ها گاهی اوقات ممکن است به دلیل بخشی از روند پیری دچار چروک یا پوسیدگی شوند. ابروهای شما نیز ممکن است به عنوان بخشی از همان فرایند افتادگی پیدا کنند. پوست پلک کشیده  میشود، عضلات ضعیف می‌شوند و توده‌های چربی برآمده می‌گردند. این وضعیت ممکن است یک مسئله ارثی باشد. با اینکه عمل جراحی پلک (بلفاروپلاستی) به دلایل زیبایی مورد استقبال عموم قرار می گیرد، اما می‌توان از آن برای درمان مشکلات دیگر نیز استفاده کرد. عمل جراحی پلک ها به طور کلی هنگامی رخ می دهند که لبه پلک بالایی (حاشیه پلک) از موقعیت نرمال خود خارج می شود و می افتد. این ممکن است یک وضعیت ارثی باشد که در خانواده شما وجود داشته باشد.از لحاظ زیبایی، چنین شرایطی ممکن است از جذابیت چشمگیر و چهره شما کاسته و باعث ظاهر خسته یا پیرتر شود.
چشم پزشکان و جراحان چشم (متخصص جراحی چشم پزشکی) اغلب این روش ها را انجام می دهند.

بلفاروپلاستی عملکردی

بلفاروپلاستی عملکردی (بر خلاف بلفاروپلاستی زیبایی) عمل جراحی پلک به دلایل پزشکی است و در اکثر موارد، یک لیزر، عملکردی مجزا برای حذف پوست شل از پلک بالا انجام می شود.از سایر شرایط پزشکی که ممکن است نیاز به عمل جراحی پلک باشد، سوزش بیش از حد در ناحیه پوست است که باعث می شود پلک ها را با هم مالش دهید و همچنین هنگامی که لبه پلک به سمت پایین دچار افتادگی می شود و بخشی از دید را پوشش میدهد و قسمت بالایی بینایی شما را مسدود میکند و باید اقدام به عمل جراحی پلک نمایید.
همچنین به طور معمول، عضله پلک که وظیفه اصلی اش بلند کردن و بالا نگه داشتن آن است گسترده و برآمده می شود و پلک سقوط می کند.با این حساب عمل جراحی پلک بالا و پایین شامل ترمیم عضله پلک می شود.

عوارض جراحی پلک

این که بعد از عمل جراحی پلک، چشم دچار آب مروارید می شود غیرمعمولی نیست، زیرا عمل جراحی پلک می تواند موجب تضعیف عضله ای شود که چشم را باز نگه می دارد.

جراحی پلک چگونه انجام می شود؟

در طول عمل معمولا هیچ دردی وجود ندارد، زیرا این عمل با بی حسی موضعی و آرام سازی انجام می شود. دوره نقاهت پس از عمل نیز بسیار راحت و قابل تحمل است. در طول روز، بیمار معمولا احساس درد نمی کند، اگرچه ممکن است کبودی یا خشکی چشم داشته باشد که برای کاهش کبودی چشم می تواند از یخ استفاده کند.

عمل بلفاروپلاستی

عمل بلفاروپلاستی

دوره نقاهت جراحی پلک

توصیه می شود در هفته اول بعد از جراحی هیچ نوع فعالیت ورزشی را انجام ندهید. از هفته دوم، می توانید فعالیت فیزیکی خود را از سر بگیرید. در صورت درد یا تورم، داروهای ضد درد یا ضد التهاب را مصرف کنید و پماد و قطره چشم را طبق تجویز پزشک اعمال کنید. اگر در دوره بعد از عمل درد دارید و یا در مورد عمل جراحی پلک خود شکی دارید با پزشک خود مشورت کنید و این مسائل را با ایشان درمیان بگذارید.

نکات قبل و بعد از عمل جراحی پلک

 • دو هفته قبل از عمل جراحی پلک از دارو هایی مثل آسپیرین، پروفن ،ایندومتاسین، پیروکسیکام و مفنامیک اسید استفاده نکنید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا استامینوفن کدئین استفاده کنید.
 • بعد از عمل جراحی پلک برروی چشمان شما پانسمانی گذاشته نمی شود و چشمان شما باز خواهد بود.
 • بعد از عمل پماد آنتی بیوتیک چشمی برای شما تجویز می شود که از آن جهت مالیدن روی بخیه ها استفاده کنید.
 • بعد از عمل جراحی پلک به مدت 3 روز از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.
 • به منظور شستشوی چشم ها در 2 روز اول بعد از عمل جراحی پلک از سرم فیزیولوژیک استفاده کنید. اما بعد از  گذشت 2 روز میتوانید از آب جوشیده سرد شده نیز برای اینکار استفاده کنید.
 • آنتی بیوتیک تجویزی را به مدت پنج تا هفت روز بسته به نظر پزشک مرتبا مصرف کنید.
 • تا دو روز بعد از عمل جراحی پلک از کمپرس سرد استفاده کنید. برای انجام این کار می توانید چند تکه یخ را در یک کیسه فریزر ریخته و کیسه را روی صورت خود قرار دهید یا می توانید کیسه های مخصوص کمپرس سرد که دارای ژل است را، از داروخانه تهیه کرده، آن را در فریزر قرار دهید تا منجمد شود و سپس آن را برروی صورت قرار دهید.
 • بعد از عمل جراحی پلک سعی کنید زیاد دراز نکشید و هنگام دراز کشیدن نیز بهتر است زیر سر شما کمی بلند تر باشد تا شیب بدن تان بیشتر شود. این کار باعث به حداقل رسیدن کبودی و تورم شما می شود.
 • قبل از مراجعه به بیمارستان برای انجام عمل زیبایی پلک، استحمام كامل انجام دهید و از به كار بردن هرگونه زیور آلات خودداری كنید. در دو روز اول پس از عمل زیبایی پلک کبودی و تورم افزایش می یابد و بعدا طی یک تا دو هفته کم کم و خود به خود رفع خواهد شد .
 • ممکن است در دو روز اول عمل جراحی پلک چند قطره خون از محل بخیه ها خارج شود که این امری طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.
 • در چند روز پس از عمل جراحی پلک احتمال تاری دید به صورت خفیف وجود دارد که طبیعی است و نیاز نیست نگران نباشید.
 • تا 14 روز  پس از عمل جراحی پلک از به کار بردن مواد آرایشی بر روی محلهایی که جراحی شده است، خودداری نمائید.
 • بسته نشدن کامل پلک ها در چند هفته اول پس از عمل جراحی پلک ، امری معمولی می باشد و در این موارد، قبل از خواب از پماد چشمی استفاده نمائید.
 • در کسانی که قبل از عمل جراحی پلک، عدم تقارن شدید پلک ها وجود دارد، پس از عمل نیز مقداری از عدم تقارن خفیف ممکن است باقی بماند .
 • بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک نمی تواند سبب بالا کشیدن ابرو یا درشت شدن چشم ها شود.
 • در صورتیکه هر گونه دارویی مصرف میکنید یا بیماریهای جسمی، روحی و یا سابقه عمل جراحی دارید یا ابتلا به هپاتیت یا  HIV هستید، به پزشک جراح خود اطلاع دهید. در صورت وجود اعتیاد به مواد مخدر نیز، این مسئله را با جراح خود در میان بگذارید.
 • در روزهای اول پس از عمل جراحی پلک، پلک شما ممکن است ظاهر مطلوبی نداشته باشد ولی نگران نباشید در طی چند هفته و با از بین رفتن تورم ظاهر نهایی پلک مشخص می شود بنابراین در روزهای اول پس از عمل جراحی پلک، سعی به ارزیابی نتیجه عمل نکنید.

مشاوره با پزشک جراح زیبایی پلک

اگر برای انجام عمل جراحی پلک تردید دارید و یا دلیلی برای انجام این جراحی ندارید و فقط به آن علاقه مند می باشید، می توانید با یک پزشک جراح زیبایی ملاقات داشته باشید تا شما را برای انجام و یا عدم انجام عمل جراحی پلک ارزیابی کند و به شما مشاوره های لازم را بدهد.

6LfIffAaAAAAAKRImb4a_WyniizR7KFIPjzhQrMX