جراحی چانه چیست؟

یکی از بخش های صورت که میتواند باعث به هم خوردن توازن و تعادل کل ظاهر صورت شود چانه است.تناسب داشتن اجزای صورت در زیبایی آن نقش مهمی دارد. تناسب چانه تاثیر مهمی در ظاهر صورت بخصوص در نمای نیم رخ و سه ربع دارد.
 یک چانه کوچک می تواند باعث برجسته تر به نظر رسیدن بینی شود. به عملی که در آن شکل چانه اصلاح می شود، منتوپلاستی گفته می شود .
تعادل ظاهر صورت تا حدودی به شکل و اندازه چانه نسبت به بینی بستگی دارد، که بنابراین، می‌توان با کوچک کردن چانه (منتوپلاستی) یا بزرگ کردن آن (ژنیوپلاستی) از طریق جراحی زیبایی چانه، ظاهر صورت را متعادل‌تر ساخت.

جراحی ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:.

بزرگ کردن چانه : اعمالی که در آن ها چانه های کوچک یا عقب رفته، بزرگ شده یا جلو کشیده می شوند.
انواع روش های بزرگ کردن چانه عبارتند از :

پروتز چانه : گذاشتن پروتز در چانه باعث تغییر ابعاد چانه ، افزایش پهنا و ارتفاع یا جلو آمدگی چانه می شود . 
ژنیوپلاستی : یا جراحی زیبایی چانه ، بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن است.
زریق ژل به چانه : در این روش از جراحی و عوارض ناشی از آن خبری نیست و با تزریق ژل به چانه حالت مناسب داده می شود .
تزریق چربی به چانه : در زمان تزریق چربی ، مقدار کمی از چربی گرفته شده از خود فرد با استفاده از سوزن های بسیار کوچک به چانه تزریق می‌شود .

کوچک کردن چانه (منتوپلاستی): اعمالی که در آن ها چانه های بزرگ یا جلو آمده، کوچک شده یا عقب برده می شوند.
جراحی کوچک کردن چانه تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برشی در داخل دهان در امتداد خط لثه پایین ایجاد می‌شود. سپس استخوان چانه به شکل و تناسب موردنظر تغییر داده می‌شود.

عمل زیبایی چانه برای چه افرادی توصیه می شود؟

عمل زیبایی چانه برای افرادی مفید است که مشکلی در قسمت دندانی فک‌ها ندارند. به این ترتیب که دندان‌های‌شان به راحتی روی هم جفت می‌شوند و محل قرار گرفتن فک بالا و فک پایین آنها طبیعی است
 اما استخوان چانه آنها یا عقب است یا خیلی بلند به نظر می‌رسد. همین موضوع می‌تواند در زیبایی صورت افراد مشکل ایجاد کند.افرادی که از سلامت جسمی و روانی مناسبی برخوردارندو در خصوص نتایج عمل انتظارات واقع‌بینانه‌ای دارند.
حداقل 20 سال سن داشته باشند، زمانی که رشد استخوان چانه به انتهای خود رسیده باشد.


آماده شدن برای عمل زیبایی چانه 

افراد می بایست از دو هفته قبل از عمل استعمال سیگار و مصرف هر گونه دارویی که در آن آسپرین یا داروهای استروئیدی ضدالتهاب وجود دارد را متوقف کنند.
اگر جراح بخواهد برش را زیر چانه ایجاد کند بیمار می بایست از دو روز قبل از جراحی زیبایی چانه از یک پاک کننده آنتی باکتریال صورت استفاده کند. 
بیمارانی که قرار است برش در دهانشان ایجاد شود نیز می بایست به مدت دو روز قبل از عمل روزی سه بار دهانشان را با دهانشویه آبکشی کنند. بیماران باید از هشت ساعت قبل از عمل جراحی زیبایی چانه از مصرف هر گونه غذا یا نوشیدنی خودداری کنند.
معمولاً نوع جراحی، بسته به پیچیدگی آن، حدود 1 تا 5/1 ساعت طول می کشد. برش در محل اتصال لب پایین به پایین لثه پایینی ایجاد شده و به همین دلیل در داخل دهان پنهان می شود. این برش ظرف 5 تا 7 روز بهبود می یابد.
بعد از جراحی چانه، یک گِن مخصوص جراحی زیبایی روی سر و صورت بیمار قرار می گیرد که به کنترل ورم و کاهش حرکت چانه جراحی شده کمک می کند.
 بیمار می بایست در تمامی طول هفته اول بعد از جراحی، شب و روز این گن را بپوشد.معمولاً تا 3 تا 5 روز بعد درد یا ناراحتی متوسطی وجود خواهد داشت.
 بیماران می توانند بعد از یک هفته فعالیت های عادیشان را از سر بگیرند، اما باید تا 6 هفته بعد از عمل از انجام هرگونه فعالیت یا ورزشی سنگینی خصوصاً ورزش های برخوردی خودداری کنند.

سایر نکات مراقبت بعد از عمل زیبایی چانه

شما ممکن است بعد از جراحی چانه احساس کوفتگی عضلات داشته باشید. در موارد بسیاری، داروهای مسکن بدون نسخه برای کاهش این ناخوشی کافی است. گرچه پزشکان در صورت نیاز می توانند داروهای ضد درد قویتری هم تجویز کنند.
 مانند بسیاری از بیماران، شما نیز ممکن است نیاز داشته باشید بعد از جراحی چانه یک رژیم غذایی ملایم را دنبال کنید. سعی کنید غذاهایی که انتخاب میکنید سرشار از ویتامین و پروتئین باشد چرا که این مواد مغذی سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و پروسه بهبودی را سرعت می بخشد.

عوارض جراحی زیبایی چانه

عوارض ناشی از اعمال جراحی منتوپلاستی و ژنیوپلاستی به ندرت اتفاق می‌افتند. با این حال، برخی بیماران در ناحیه چانه یا لب دچار عفونت می‌شوند، که معمولاً با مصرف آنتی‌بیوتیک رفع می‌شود.
همچنین، به مرور زمان استخوان چانه کمی تحلیل می‌رود؛ البته، این وضعیت معمولاً باعث هیچگونه مشکل پزشکی، ناراحتی یا تغییری در ظاهر چانه نمی‌شود.


هزینه و قیمت جراحی چانه

هزینه های جراحی چانه بطور گسترده تغییر می کند. هزینه جراح بر اساس تجربه او، نوع فرآیند عمل و مکان جغرافیایی مطب می باشد. بیشتر بیمه های سلامتی هزینه جراحی چانه و عوارض آن را پوشش نمی دهند. هزینه های جراحی چانه می تواند شامل موارد زیر باشد:
هزینه بیهوشی
هزینه تجهیزات جراحی یا بیمارستانی
آزمایشات پزشکی
البسه مخصوص بعد از جراحی
تجویزات دارویی
هزینه جراح 

به طور کلی هزینه جراحی چانه به روش و مورد خاص شما بستگی دارد.

نتیجه جراحی چانه

نتیجه عمل کاملاً طبیعی به نظر رسیده و در کل می توان گفت هدف جراحی چانه زیباسازی صورت و متعادل ساختن اجزاء آن با ایجاد چانه ای با ظاهری طبیعی است. البته باید به خاطر داشته باشید که برای مشاهده نتیجه نهایی ممکن است به 6 هفته زمان نیاز باشد.
نتیجه جراحی چانه دائمی است، البته لازم به یادآوری است که با بالا رفتن سن شکل چانه نیز به مرور تغییر می کند. برای مثال، بافت های اطراف چانه به طور مداوم تحت تأثیر افزایش سن و جاذبه قرار دارند.سوالات متداول
میزان تورم و کبودی متغیر است. معمولا بعد از گذشت 2 تا 3 روز بعد از عمل شرایط کمی بدتر می شود و بعد از آن با گذشت زمان بهتر می شوید، شما می توانید برای کاهش التهاب تا چند روز از کمپرس سرد استفاده کنید و هنگام خوابیدن هم به حالت صاف و عمودی به پشت بخوابید.
بلافاصله بعد از جذاحی چانه صورت شما دچار التهاب و تورم خواهد شد و دچار احساس کشیدگی در ناحیه صورت می شوید، به طوری که باز کردن کامل دهان برایتان کمی سخت خواهد بود.
جای تعجب نیست اگر تا 1 یا 2 روز بعد از جراحی چانه به دلیل وجود مشکلات در بلعیدن غذا تمایل به مصرف مایعات داشته باشید، اما بعد از چند روز می توانید با استفاده از خوراکی های نرم به تدریج به رژیم غذایی عادی خود باز گردید.
نتیجه عمل کاملاً طبیعی به نظر رسیده و در کل می توان گفت هدف جراحی چانه زیباسازی صورت و متعادل ساختن اجزاء آن با ایجاد چانه ای با ظاهری طبیعی است. نتیجه جراحی چانه دائمی است، البته لازم به یادآوری است که با بالا رفتن سن شکل چانه نیز به مرور تغییر می کند.
عوارض ناشی از اعمال جراحی چانه به ندرت اتفاق می‌افتند. با این حال، برخی بیماران در ناحیه چانه یا لب دچار عفونت می‌شوند، که معمولاً با مصرف آنتی‌بیوتیک رفع می‌شود.
مانند بسیاری از بیماران، شما نیز ممکن است نیاز داشته باشید بعد از این جراحی یک رژیم غذایی ملایم را دنبال کنید. سعی کنید غذاهایی که انتخاب میکنید سرشار از ویتامین و پروتئین باشد، چرا که این مواد مغذی سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و پروسه بهبودی را سرعت می بخشد.
افراد می بایست از دو هفته قبل از جراحی چانه، استعمال سیگار و مصرف هر گونه دارویی که در آن آسپرین یا داروهای استروئیدی ضدالتهاب وجود دارد را متوقف کنند. اگر جراح بخواهد برش را زیر چانه ایجاد کند بیمار می بایست از دو روز قبل از جراحی زیبایی چانه از یک پاک کننده آنتی باکتریال صورت استفاده کند.
عمل زیبایی چانه برای افرادی مفید است که مشکلی در قسمت دندانی فک‌ها ندارند. به این ترتیب که دندان‌های‌شان به راحتی روی هم جفت می‌شوند و محل قرار گرفتن فک بالا و فک پایین آنها طبیعی است، اما استخوان چانه آنها یا عقب است یا خیلی بلند به نظر می‌رسد. همین موضوع می‌تواند در زیبایی صورت افراد مشکل ایجاد کند.